ویروس “سارس کو 2” طبق تصویر

سارس عضوی از خانواده ویروس‌های کرون است که شامل ویروس‌های مسئول سارس (سندرم تنفسی حاد) و مرکوس (سندرم تنفسی خاورمیانه) می‌شود. محققان با استفاده از میکروسکوپ الکترونی چهره خیره کننده ویروس SARS Cow 2 را به تصویر کشیده اند.

این گالری چهره، عملکرد و مقایسه آن با سایر عوامل بیماری زا مانند “مرسی کاو” و ویروس ایدز را ارائه می دهد.

ویروس تاج

اندرو، 10 ساله، اهل روسیه، ویروس جدید کرونا یا سارس کوو 2 را به این صورت نقاشی کرد: شیطان با تاجی بر سر. همان شیطانی که باعث بیماری کووید 19 شد حدود دو سال است که در سراسر جهان وجود داشته است. نام این ویروس از کلمه لاتین “corona” به معنای تاج گرفته شده است که به ویروس های میخ دار روی سطح آن اشاره دارد.

416769 205 خبر مرکزی

تجلی سارس کو ۲

و این تصویر ویروس جدید کرونا را نشان می دهد. قطر هر ذره کوویروس سارس 2 حدود 80 نانومتر است. هر ذره حاوی یک توپ RNA، کد ژنتیکی ویروس است که توسط پروتئین خار پوشانده شده است، یا بی نظمی هایی که نام ویروس را الهام گرفته است.

سارس عضوی از خانواده ویروس‌های کرون است که شامل ویروس‌های مسئول سارس (سندرم تنفسی حاد) و مرکوس (سندرم تنفسی خاورمیانه) می‌شود.

416770 879 خبر مرکزی

ویروس های قابل انتقال در هوا

سارس از طریق قطرات و ذرات معلق در هوا منتقل می شود که از طریق تنفس، سرفه و گفتار منتشر می شود.

به همین دلیل است که پوشاندن ماسک در طول یک بیماری همه گیر ضروری است. مقامات بهداشتی به شهروندان توصیه کرده اند برای جلوگیری از همه گیری از ماسک استفاده کنند. راه دیگر انتقال این بیماری از طریق تماس با سطوح آلوده است.

  برزیل - چکسلواکی; اولین "جنگ" جام جهانی

416771 176 خبر مرکزی

ورود به سلول های انسان

SARS Cow 2 از پروتئین های سنبله خود برای اتصال به پروتئین های سطح سلول استفاده می کند. این باعث تغییرات شیمیایی می شود که به RNA ویروسی اجازه ورود به سلول را می دهد. سپس ویروس سلول را مجبور به کپی کردن RNA خود می کند.

یک سلول می تواند ده ها هزار ذره ویروسی جدید که در این تصویر به رنگ بنفش دیده می شود تولید کند که به نوبه خود می تواند سایر سلول های سالم را آلوده کند.

416772 148 خبر مرکزی

یک مهمان ناخوانده

تصویر میکروسکوپ الکترونی از یک سلول (در اینجا آبی) که به شدت به ذرات SARS Cow 2 آلوده شده است (در اینجا قرمز). ویروسی که از سال 2019 ما را گرفتار کرده است، تفاوت چندانی با ویروس هایی مانند آنفولانزا یا سرماخوردگی ندارد.

اما قبل از سال 2019، سیستم ایمنی ما این گونه خاص را نمی‌دید و نمی‌شناخت و بنابراین هیچ‌کس در بدن در برابر آن مصون نبود.

416773 430 خبر مرکزی

SARS COVER اولین ویروس کرونای گسترده در قرن بیست و یکم است

برای اولین بار در سال 2002، انسان برای اولین بار در یک قرن با ویروس کرونا در تماس بود. در مارس 2003، سازمان بهداشت جهانی (WHO) به جهان در مورد گسترش سریع یک بیماری غیرعادی مانند ذات الریه هشدار داد.

سارس یا سندرم حاد تنفسی در حدود 30 کشور گسترش یافته است، اما همه موارد مرگ و میر گزارش نشده است. سازمان بهداشت جهانی در جولای 2003 اعلام کرد که این همه گیری را مهار کرده است.

416774 205 خبر مرکزی

مرسی کاو، یکی دیگر از اعضای خانواده ویروس کرونا

در سال 2012، محققان از توالی یابی ژنومی برای یافتن نمونه هایی از افراد آلوده به نوع جدیدی از آنفولانزا، کروناویروس مرسون یا “Mers Kov” استفاده کردند.

  داستان ساختگی مردی که 30 ساعت زیر آوار بود

این بیماری پس از اولین موج گسترش به مرس یا سندرم تنفسی خاورمیانه معروف شد. مرس کمتر از بیماری کووید مسری است و معمولاً به اعضای خانواده یا مراکز درمانی سرایت می کند.

416775 548 خبر مرکزی

ویروس ایدز

ویروس عامل بیماری ایدز (رنگ زرد در تصویر) مانند سلول های T (آبی در تصویر) به سیستم ایمنی حمله می کند.

این ویروس بر پایه RNA است و می تواند سیستم ایمنی بدن را تا حدی ضعیف کند که دیگر نتواند با عفونت مبارزه کند. ویروس ایدز از طریق مایعات بدن مانند مایع منی یا خون منتقل می شود. هیچ واکسنی برای مقابله با ایدز وجود ندارد، اما دارویی وجود دارد که می تواند بار ویروسی را کاهش دهد و از گسترش ایدز جلوگیری کند.

منبع: دویچه وله

دیدگاهتان را بنویسید