ویروس جدیدی به نام Marburg

وحشت ناشی از انتشار ویروس هایی مانند کرونا و آبله میمون با ظهور ویروس دیگری به نام ماربورگ پایان نیافته بود که علائم آن در واقع بسیار بدتر از موارد قبلی بود.

ویروس جدیدی به نام Marburg

بر اساس این گزارش، ویروس ماربورگ یک ویروس جدید محسوب نمی شود. زیرا اولین بار در سال 1967 پس از شیوع آن در صربستان و آلمان (به ویژه در شهر ماربورگ که نام این ویروس از آنجا آمده است) کشف شد. ظهور مجدد آن در غنا، آفریقا، سازمان هایی مانند سازمان بهداشت جهانی را به ویژه پس از ثبت چندین مورد مرگ و میر ناشی از این بیماری، نگران کرده است.

ویروس ماربورگ باعث بیماری می شود که در گذشته به عنوان تب خونریزی دهنده ماربورگ شناخته می شد که امروزه MVD نامیده می شود و میزان مرگ و میر آن بین 24 تا 88 درصد است. اما این مقدار می تواند با مراقبت های بهداشتی مناسب کمتر شود.

ویروس ماربورگ چگونه منتقل می شود؟

گونه ای از خفاش به نام خفاش Rostus میزبان طبیعی ویروس Marburg است. در نتیجه این ویروس به طور خاص در منطقه جغرافیایی که این گونه خفاش زندگی می کند پخش می شود و با اقامت در معادن و غارها این بیماری را به انسان منتقل می کند.

ویروس ماربورگ از طریق تماس مستقیم (از طریق پوست یا غشاهای مخاطی) و همچنین از طریق تماس با مایعات بدن فرد آلوده از جمله خون، مایع منی و موارد مشابه منتقل می شود.

این ویروس همچنین از طریق تماس با سطوحی که بیمار لمس کرده است مانند ملافه، لباس یا اشیاء دیگر منتقل می شود. در نتیجه، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی اغلب در نتیجه تماس با بیماران به ویروس مبتلا می شوند. مراسم تشییع جنازه که شامل تماس مستقیم با بدن مجروح متوفی است نیز می تواند منجر به انتقال ماربورگ شود.

  چرا تعطیلات برای مغز مفید است؟

درمان بیماری ناشی از ویروس ماربورگ

در حال حاضر هیچ واکسن یا درمانی برای ویروس ماربورگ وجود ندارد. اگرچه درمان علائم ناشی از آن و زنده نگه داشتن بیمار می تواند موثر باشد.

ویروس ماربورگ حتی پس از بهبودی از بیماری در قسمت‌های خاصی از بدن وجود دارد. این مکان ها شامل بیضه ها و داخل چشم می شود.

در زنانی که در دوران بارداری آلوده شده اند، ویروس حتی پس از بهبودی همچنان در جفت، مایع آمنیوتیک و جنین وجود دارد.

در زنانی که در دوران شیردهی مبتلا می شوند، یک ویروس ممکن است در شیر مادر باقی بماند.

علائم بیماری ویروسی ماربورگ

طبق سایت رسمی سازمان جهانی بهداشت، دوره کمون یک ویروس ماربورگ از دو تا 21 روز متغیر است. بیماری ناشی از ویروس ماربورگ به طور ناگهانی با تب بالا، سردرد و خستگی شدید شروع می شود که اغلب با درد عضلانی همراه است.

اسهال آبکی حاد، درد شکم، گرفتگی عضلات، تهوع و استفراغ ممکن است از روز سوم پس از بروز علائم شروع شود و اسهال ممکن است تا یک هفته ادامه یابد.

بیماران مبتلا به ویروس ماربورگ دارای ویژگی های شبح مانند، بی حالی شدید، صورت های فرورفته و چشم های فرورفته هستند.

بسیاری از بیماران خونریزی شدیدی را تجربه می کنند که ممکن است 5 تا 7 روز طول بکشد و ممکن است از بینی یا لثه باشد و ممکن است با مدفوع یا استفراغ همراه باشد.

اگر عفونت آنقدر شدید باشد که از بین برود، مرگ اغلب 8 تا 9 روز پس از ظاهر شدن علائم رخ می دهد.

  افتخاری دیگر برای طارمی + عکس

دیدگاهتان را بنویسید