ویدئو/ در پشت صحنه نمایش های عروسکی چه خبر است؟!

446454 910 خبر مرکزی

مرضیه برومند با انتشار ویدئویی جالب از پشت صحنه سریال عروسکی «کلیله و دمنه» از تعدادی از کارگردانان عروسکی که بیشترین تلاش را می کنند، اما معمولاً نامی از آنها برده نمی شود، تشکر کرده است.

جالب اینجاست که این ویدئو علاوه بر تشکر از زحمات کارگردانان عروسک، ما را با دنیایی جدید آشنا می کند و به نوعی پاسخگوی هزار و یک سوالی است که در دوران کودکی درباره نحوه حرکت عروسک ها روی صحنه داشتیم.

احتمالا بیشتر ما فکر می کردیم که شخصی روی میز یا مبل نشسته و عروسک را به راحتی جابه جا می کند، اما این ویدیو نشان می دهد که همه چیز بسیار پیچیده تر از آن چیزی است که همیشه فکر می کردیم. به عنوان مثال، همانطور که می بینیم، سه نفر با هم کار می کنند تا یک عروسک شیر را که روی ویلچر نشسته است حرکت دهند. یکی ویلچر را نگه می دارد، دیگری چرخ ها را می چرخاند و دیگری خود عروسک را حرکت می دهد.

نکته قابل توجه دیگر این است که همه چیز در ارتفاع اتفاق می افتد و همه مبل ها، صندلی ها و فضای سبزی که روی زمین تصور می کنیم چند متر بالاتر هستند. جالب‌تر اینکه در سطحی پایین‌تر از آنچه می‌بینیم، دنیای پیچیده‌ای در حال رخ دادن است و عروسک‌ها شرایطی را با هم تجربه می‌کنند که ما هرگز تصورش را هم نمی‌کردیم.

جمعیت زیادی از سازندگان عروسک در طبقه پایین در حال تلاش برای ایجاد هر سکانس شلوغی هستند که در آن عروسک ها با هم دعوا می کنند، در یک گروه آواز می خوانند یا در یک رستوران غذا می خورند.

  ویدئو/ وقتی «بهنام بانی» قرآن می خواند

جالب اینجاست که خودشان حرکت عروسک ها را تماشا نمی کنند. آنها آنقدر بر کار خود کنترل دارند که می دانند آنجا چه خبر است و احتمالاً تنها پس از دیدن نتیجه روی مانیتور متوجه ترکیب محصول کار خود با دیگران می شوند.

البته محل قرارگیری عروسک ها در آثاری مانند «مهمان» یا «خندوانه» با موقعیتی که در این ویدیو می بینیم متفاوت است. چرا که در این آثار با ترکیبی از عروسک ها و آدم ها مواجه هستیم. احتمالاً عروسک ها در سطح پایین تری پشت مبلمانی هستند که طهماسب و مهمانش از آن صحبت می کنند و عروسک ها را جابجا می کنند.

هوتن شکیبا هفته گذشته پس از پخش قسمتی که ایرج طهماسب و کودک روی زمین دراز کشیدند، از پیمان فاطمی، عروسک گردان کودکان در تاریخ تشکر کرد و نوشت که برای زنده کردن کودک در این شرایط بسیار زحمت کشیده است.

دیدگاهتان را بنویسید