وقوع سیل در مهاباد علت و میزان خسارت

فرادید| بارش باران که از روز سه شنبه هفته گذشته در استان آذربایجان غربی آغاز شده بود، روز چهارشنبه به حدی شدت یافت که شهرستان مهاباد دچار سیل شدید شد. گفته می شود این سیل بیش از 80 میلیارد ریال در مناطق مختلف آذربایجان غربی ایجاد کرده است. البته این خسارات فقط خسارات مالی بوده و خوشبختانه منجر به خسارت جانی نشده است.

به گزارش فرادید؛ دستگاه های اجرایی که تا شب گذشته میزان خسارات وارده به بخش کشاورزی، زیرساخت های شهری و جاده ای، سیلاب های مسکن و واحدهای روستایی و سایر خسارات وارده به مردم را ارزیابی می کردند، از مسئولان خواستند تا اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از وقوع پدیده فکر کنید. حوادث غیر منتظره

دلیل آن هم این است که مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی نسبت به موقعیت جغرافیایی استان و وقوع سیل و سیل هشدار داده و گفته است که متاسفانه استان به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی خود در معرض بلایای طبیعی از جمله سیل است. رانش زمین، زلزله و یخبندان و از مهمترین مخاطرات طبیعی در استان هستند.

اما چه دلایلی باعث شد مهاباد در برابر سیل اینقدر ضعیف شود؟

علت و میزان خسارات ناشی از سیل و سیل در مهاباد
علت خسارت به مهاباد

اگرچه باران های پاییزی امسال نوید ماه های سبز و آبی را می دهد، اما این معضل برخی شهرهایی مانند مهاباد را با چالش سیل و خسارات مالی مواجه کرده است که به گفته برخی رسانه ها ناشی از بی توجهی بسیاری از کارمندان است که مجبور به روزمرگی هستند. روی آینده متمرکز شدند.

به گفته امیرعباس جعفری مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی خسارات مالی ناشی از سیل مهاباد شامل خسارت به 35 دستگاه خودرو، آبگرفتگی 75 واحد مسکونی، تخریب 500 هکتار از اراضی زراعی و باغی و بیش از 5 میلیارد تن است. آسیب به شهر. زیرساخت ها

  اسکوچیچ: مطمئن باشید اژدهای درون هم دارم

عددی که به خوبی نشان می دهد که جبران این آسیب کار آسانی نخواهد بود.

البته این مشکل تنها مختص مهاباد نیست و به گفته مدیر روابط عمومی شهرداری تهران، شب گذشته و در روزهای اخیر حجم زیادی از زباله ها از نهرها و جوی های سطح شهر خارج شده و موجب آبگرفتگی سیل در تهران شده است.

همچنین چندین شهر دیگر از جمله اصفهان، زنجان، قم، کردستان، لرستان، خراسان رضوی و مازندران نیز تحت تاثیر این بلای طبیعی قرار گرفته اند و خسارات زیادی متحمل شده اند.

همین موضوع باعث شده تا رسانه ها از عملکرد مسئولان مربوطه انتقاد کنند و گفته اند در سال های اخیر با این بلای طبیعی مواجه بوده ایم اما هنوز خبری از اقدامات پیشگیرانه نیست و همچنان باید شاهد خسارات جانی و مالی باشیم. .

از این رو مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی ساخت و ساز در متن مشکلات را یکی از عوامل مهم وقوع سیل در مهاباد دانست که با برنامه ریزی های لازم از جمله سدسازی در بالادست می توان از وقوع آن جلوگیری کرد.

جعفری همچنین تاکید کرد: جلوگیری از احداث مسیل ها و رودخانه ها و ساماندهی ساختمان های ساخته شده در محدوده آنها باید در دستور کار مسئولان قرار گیرد.

همچنین معاون توسعه و برنامه ریزی استان مهاباد گفت: کانال های آبرسانی در مناطق فرسوده و لغزنده در آنها مشاهده می شود که باید برای آنها چاره اندیشی شود تا دیگر این حوادث در منطقه تکرار نشود. آینده.

به گفته صنعتی، جدای از این موارد کمبود امکانات و تجهیزات مهم ترین چالش پیش روی شهر است که برای نوسازی یا تامین آن باید هر چه سریعتر برطرف شود.

  چه کسی اسکوچیچ را محروم کرد؟

رئیس شورای اسلامی شهر مهاباد نیز امکانات و تجهیزات این شهر را بسیار ضعیف و در حد صفر می داند و گفت: برای رسیدن به حد انتظار نیاز فوری به بازسازی دارد.

علت و میزان خسارات ناشی از سیل و سیل در مهاباد
میزان خسارت ناشی از سیل

رئیس اداره بنیاد مسکن مهاباد درباره خسارت وارده به 75 واحد مسکونی گفت: طبق اعلام کارشناسان این اداره کل 63 میلیون ریال به منازل سیل زده این شهرستان خسارت وارد شده است.

رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای مهاباد در خصوص خسارت وارده به ساختمان های راهداری گفت: 85 میلیارد ریال خسارت وارد شده و 36 ساختمان فنی نیاز به تعمیر فوری دارند.

همچنین مدیر جهاد کشاورزی مهاباد گفت: سیل اخیر در این شهرستان بین 30 تا 100 درصد به 7 هزار و 100 هکتار از اراضی کشاورزی و باغات این شهرستان خسارت وارد کرده و حتی تعدادی از باغات انگور را از ریشه خارج کرده است.

مبلغ 152 میلیارد ریال خسارت می باشد.

اما استاندار آذربایجان غربی گفت: میزان خسارت وارده هنوز مشخص نشده و پرونده حادثه دیدگان سیل مهاباد در اسرع وقت جمع آوری و به مرکز خسارت ارسال می شود.

دیدگاهتان را بنویسید