وقتی پیکاسو به دخترش نقاشی یاد داد!

آنها بهترین کتابهای “چگونه نقاشی کنیم” برای یک کودک کوچک هستند که توسط پدری دلسوز ساخته شده است. پدری که معلوم شد یکی از بزرگترین هنرمندان قرن بیستم است.

نوه پابلو پیکاسو مجموعه ای منحصر به فرد از کتاب های طراحی را کشف کرده است که توسط این هنرمند برای آموزش نقاشی و رنگ آمیزی به دختر بزرگش خلق شده است.

به گزارش گاردین؛ پیکاسو صفحات کتاب خود را با صحنه هایی از بازی ها پر کرده است، تصاویری پر از حیوانات، پرندگان، دلقک ها، آکروبات ها، اسب ها و… چیزی که هر کودک و البته هر بزرگسالی را به وجد خواهد آورد.

او آنها را زمانی که بین 5 تا 7 سال داشت برای مایا رویز-پیکاسو خلق کرد. در برخی از صفحات کتاب، دختر کوچولو تلاش قابل توجهی برای تقلید از معلم خود انجام داده است. او همچنین از کار پدرش قدردانی می کرد. در صحنه سیرک، عدد 10 را بنویسید تا تایید خود را نشان دهید.

او دو تصویر گیرا از روباهی که عاشق انگور است – با الهام از افسانه انگور ترش، داستان روباه و انگور توسط رمان نویس فرانسوی قرن هفدهم ژان دو لافونتن، ترسیم کرد و مایا یکی از آنها را نقاشی کرد. او همچنین عقاب های ساده اما زیبا را بدون برداشتن مداد از روی کاغذ برای دخترش در یک حرکت کشید و علاقه خود را به شکل و خط به او منتقل کرد.

 نقاشی از پیکاسو
این مجموعه بی‌سابقه همچنین شامل مجسمه‌های اوریگامی نفیس از پرندگان است که توسط پیکاسو از کارت پستال‌هایی با دعوت‌نامه برای نمایشگاهی برای دخترش خلق شده است.

  دلایل سفید شدن زودرس موها

نوه او، دایانا ویدمایر-روئیز-پیکاسو، این آثار را به طور تصادفی در حین جستجوی وسایل خانوادگی در خزانه کشف کرد. کنجکاو آنها را به مادرش که اکنون 86 ساله است نشان داد و خاطرات دوباره زنده شد.

ویدمایر-روئیز-پیکاسو به آبزرور گفت: “مادرم گفت: “البته، اینها کتاب های مصور من در دوران کودکی هستند.” ما همیشه در خانواده تشویق به انجام کارهای تصویری هستیم. مادرم غرق در خاطرات کودکی اش از دیدن این نقاشی ها بود.

اوریگامی

یافتن این کتاب ها تکان دهنده بود، نه تنها به این دلیل که در مورد یکی از بزرگترین هنرمندان صحبت می کنیم، بلکه به این دلیل که او بسیار انسانی است. “من هیجان زده و تحت تاثیر قرار گرفتم.”

پیکاسو که در سال 1973 درگذشت، نقاشی را از پدرش که یک نقاش چیره دست بود آموخت، «بنابراین طبیعی بود که او به مایا نقاشی بیاموزد. نوه پیکاسو می گوید: صفحه زیبایی در کتاب وجود دارد که پیکاسو کاسه ای و مایا کاسه ای در کنار آن نقاشی کرده اند.

گاهی اوقات چیزی را نقاشی می کند و به مایا یاد می دهد که چگونه آن را نقاشی کند. گاهی از کل صفحه فقط برای کشیدن چیز خاصی استفاده می کرد. گاهی سگ یا کلاه کشیده می شود. در بعضی جاها صحنه های خاصی مانند صحنه های سیرک را نقاشی می کرد. خیلی جالب است.”

دارم نقاشی میکشم
مایا به‌ویژه به یاد می‌آورد که در طول جنگ جهانی دوم پاستیل‌ها و دفترچه‌ها کمیاب بودند: «احتمالاً به همین دلیل است که پدرم در دفترچه‌های من می‌نوشت و با پاستیل‌های من نقاشی می‌کشید. من هنوز خاطرات خوبی از زمانی که در آشپزخانه با همدیگر همدیگر را برای نقاشی با هم ملاقات کردیم، دارم. “این تنها جایی در آپارتمان بود که هوا گرم بود.”

  پیشنهاد رئیس جمهور برای رسیدگی به موضوع ریزگردها

نوه پیکاسو یک مورخ هنر، متصدی و طراح جواهرات است که اخیراً آخرین کتاب خود را به نام پیکاسو جادوگر منتشر کرده است که خرافات و باورهای او در مورد جادو را بررسی می کند.

او کشف این کتاب‌های مصور را تصادفی توصیف کرد، زیرا در حال آماده‌سازی نمایشگاه بزرگی در موزه پیکاسو در پاریس درباره رابطه پیکاسو با دختر اولش بود که حاصل عشق پرشور او به ماری ترز والتر، زنی بود که با او آشنا شد. زمانی که در سال 1927 با پیکاسو آشنا شد. او 17 سال داشت و پیکاسو 28 سال از او بزرگتر بود.

نمایشگاه مایا رویز-پیکاسو پابلو تا 31 دسامبر ادامه دارد و شامل پرتره های زیادی از مایا، وسایل شخصی و عکس های او و همچنین کتاب های طراح و مجسمه های اوریگامی است که برای اولین بار به نمایش گذاشته می شود.

 پیکاسو و دخترش

پیکاسو و دخترش مایا در سال 1935

مشخص نیست که آیا پرندگان اوریگامی از کارت های دعوت برای نمایشگاه های خود ساخته می شوند یا خیر. نوه پیکاسو می گوید: «نمی خواستم کار او را باز کنم.

او در کتابچه همراه نمایشگاه می نویسد: «کی این جمله را نشنیده است: یک کودک با دیدن نقاشی پیکاسو می تواند این کار را انجام دهد! بسیاری از انقلاب های هنری قرن بیستم با تمسخر و رسوایی مواجه شد.

درست است، این را می توان دور زد – اما نه مگر اینکه شما یک تکنسین باشید که می داند او چه می کند. همانطور که مایا، اولین دخترش، به یاد می آورد، “معمای زندگی و البته کودکی چیزی بود که همیشه پدرم را مجذوب خود می کرد.”

  پدرگرایی برای بدهی یک میلیاردی

وی افزود: پیکاسو از خطوط سرکش نقاشی های کودکان وام گرفت تا به دنبال زبانی از تصاویر باشد که با کدهای فرسوده رئالیسم آکادمیک شکسته شود. جایی که ون گوگ، گوگن و ماتیس بر سادگی گرافیکی و بصری که کودکان با آن نقاشی می‌کنند تمرکز کردند، پیکاسو بر عناصری تأکید می‌کند که سنت بصری را نقض می‌کنند، یعنی تحریف و تغییر شکل.

با این حساب، چه کسی در این کتاب های مصور از چه کسی آموخته است؟

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید