وقتی اختلاف هوها محله ای را حل کرد

441708 573 خبر مرکزی

سمیرا باباجانپور| مرور تاریخ شفاهی ناحیه پونک یا در ضرب المثل قدیمی پونه زیاد شنیده شده است. اما امروزه این محله ارتباط چندانی با تاریخ خود ندارد و همه باغ ها و خانه های قدیمی آن به خاطره ای در سایه زندگی شهری تبدیل شده است.

حکایت های حکایتی زیادی در مورد قهرمانی به نام فارمان فارما، مالک و استاد بزرگ طیف وسیعی از باغ ها و زمین های پانک وجود دارد، به خصوص زمانی که یک اختلاف داخلی و اختلاف بین همسران لرد پانک وجود دارد. احترام فدایی دختر مرحوم محمد فدایی آخرین کدخد ناحیه پونک بانویی فرهیخته و کامل و دارای حرفه شنوایی از قدیم الایام است.

احترام فدایی می گوید: «آن روزگار خان پونک و فرحزاد فرمان فارما دو زن داشتند: یکی بتول و دیگری معصومه. بتول از زنان شهري سرشناس و معصومه كه بزرگتر بود بانويي محجبه و قرآني بود. خان پوناک نیمی از پوناکا را به بتول و نیمی دیگر را به معصومه داده بود. جالب است بدانید که ظاهر و شخصیت این دو زن نقش مهمی در شکل گیری پانک داشته است.

بتول که بیشتر درگیر مهمانی های بزرگ و اشرافی و لباس و تجمل بود، اول از همه زمین بزرگی مثل کده را به پدرم داد تا پارکی برای محله بسازد. پارک پونک در حاشیه اتوبان اشرفی اصفهانی بخشی از همین زمین است.

اما خانم معصومه، یک زن مذهبی با دیدگاه های مذهبی، بیشتر برای پانک کار کرد. ابتدا او پانک زمینی را برای ساخت حمام اهدا کرد. او بعداً به ساخت مدرسه پانک کمک کرد و یک قطعه بزرگ برای ساخت یک بیمارستان راه اندازی کرد.

  علائم قند خون پایین

البته بیمارستان ساخته نشد، اما پونک حسین اعظم و مسجد محل در همان زمین اهدایی معصومه حنوم ساخته شد. مادرم تعریف می کند که معصومه خانم همیشه برای اقامه نماز روزانه به مسجد می آمد و با دیگر زنان روستا نماز می خواند. او اهل قرآن بود و اگر از او کمک می خواستیم دریغ نمی کرد.

فدایی گفت: بتول و معصومه حنوم رابطه خوبی با هم نداشتند. آنقدر که فرمان فارما دو در جداگانه ساخته بود تا همسرانش بتوانند از امامزادگان عین علی و زینلی (ع) امامزادگان معروف ناحیه پونک وارد و خارج شوند.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید