وعده های مجلس برای ترویج زایمان؛ از خرید خودرو تا سه برابر شدن یارانه ها

فرادید| هشدارهای مکرر کارشناسان مبنی بر کاهش جمعیت و افزایش درصد سالمندان در سال های آینده، مجلس را بر آن داشت تا با ارائه مشوق های مالی، زوج ها را به بچه دار شدن و ازدواج تشویق کند. از تامین امکانات رفاهی برای کودک گرفته تا وعده خانه دار شدن، دریافت بورسیه تحصیلی، تحویل رایگان زمین و خودرو از جمله وعده های داده شده در سال گذشته است.

به گزارش فرادید؛ یک سال است که جمعیت ایران پیش‌بینی می‌شود که در صورت ادامه رشد جمعیت، ایران در وضعیتی مشابه کشورهایی مانند ژاپن، آلمان یا ایتالیا قرار خواهد گرفت. یعنی درصد سالمندان در کل جمعیت کشور بسیار بالا خواهد بود.

به همین دلیل در سال های اخیر یکی از کارمندان انجمن جمعیت شناسی ایران از اهمیت سیاست های ترویج زایمان صحبت کرد.

به گفته وی، سیاست کوپنی و فضای خوش‌بینی در سال‌های اول انقلاب و وعده‌های مختلف مسئولان برای تأمین نیازهای رایگان فرزندان و البته آغاز جنگ تحمیلی از مهم‌ترین دلایل این امر بود. افزایش نرخ زاد و ولد در سال 1981

این امر باعث شده تا نمایندگان مجلس و مقامات دولتی به فکر ترویج زایمان بیفتند تا در دهه های آینده دچار رکود نشود.

وعده های مجلس برای ترویج زایمان؛  از خرید خودرو تا سه برابر شدن یارانه ها
از اهدای زمین تا اهدای خودرو

اگرچه طرح ترویج ولادت چندین بار از سوی هیات امنا رد شده است، اما مدت ها پیش سخنگوی هیات امنا بالاخره از تصویب طرح جوانان جمعیت در هیات امنا خبر داد.

در واقع در ماه های اخیر رئیس کمیسیون تلفیق حمایت از جوانان و خانواده مجلس شورای اسلامی اعلام کرده است که هیات امنا ماده 10 طرح اختصاص زمین به خانواده ها برای تولد یک سوم را در نظر گرفته است. کودک.

  عکس های جدید ایران و جوانانش را بفرستید

طبق برنامه قرار بود 150 تا 200 متر مربع زمین برای تولد فرزند سوم بین خانواده ها توزیع شود. اما اخیرا این طرح تغییر کرده و گفته می شود به کسانی که مستاجر هستند و فرزند سوم خود را دارند، یک قطعه 200 متری یا واحد مسکونی به قیمت زمین با دو سال تنفس و هشت سال اقساط پس از تولد تعلق می گیرد. سومی بچه

البته این موضوع دامنگیر افرادی می شود که بعد از ابلاغ قانون، فرزند سومشان به دنیا می آید.

در اخبار اخیر مجلس یارانه فرزندان دهک های پایین را سه برابر کرده، وام 30 میلیون تومانی را بازپرداخت کرده، هر فرزند را 15 درصد از مالیات معاف کرده، هزینه اماکن گردشگری، ورزش و سینما را به نصف کاهش داده و سنوات خدمت را با یک سال افزایش داده است. برای ترویج زایمان

خانواده های دارای فرزند نیز از حمایت هایی مانند مرخصی زایمان 12 ماهه برای چند مادر، مزایای زایمان برای دوقلوهای 30 تا 100 میلیونی (بر اساس تولد اول تا پنجم) با تنفس 6 ماهه و سه قلوها از 60 تا 150 میلیون چهار قلو برخوردار می شوند. بین 100 تا 200 میلیون و پنج ها از 150 تا 250 میلیون متغیر است.

سال گذشته مجلس مشوق های دیگری برای تولد در نظر گرفت که طبق آن، نوزادان از سومین فرزند هر خانواده باید سهمی به نام «سهم آینده» دریافت کنند.

اما اخیراً شنیده می شود که برای خانواده هایی که فرزند سوم، چهارم، پنجم و … به دنیا می آیند، تسهیلات مسکن ویژه ای در نظر گرفته شده است.

  ارزیابی بهترین داستانها با موضوع فرهنگ سازی مصرف کالاهای ایرانی

اعطای زمین یا واحد مسکونی تا 200 متر با 2 سال تنفس و 8 سال حق الزحمه اعطای 150 میلیون ودیعه یا خرید خانواده های بی سرپرست با 20 سال پرداخت، استفاده مجدد از تسهیلات دولتی برای تامین مسکن خانواده ها 25 درصد افزایش تسهیلات مسکن، کاهش عوارض ساخت و ساز تا سقف 50 درصد برای خانواده سه نفره و تا 70 درصد برای خانواده چهار نفره از جمله این وعده های حمایتی است.

علاوه بر این، این طرح شامل تسهیلات دیگری برای تولد فرزند دوم است و به مادرانی که فرزند دوم آنها متولد می شود، خودروی ایرانی بدون نوبت و قرعه کشی فروخته می شود.

برای مادران مرخصی 9 ماهه بارداری و 4 ماه دورکاری و همچنین کاهش سن بازنشستگی برای تولد هر فرزند در نظر گرفته شده است.

وعده های مجلس برای ترویج زایمان؛  از خرید خودرو تا سه برابر شدن یارانه ها
منابع مالی از کجا می آید؟

فاطمه محمدبیگی رئیس فراکسیون حمایت از جمعیت و خانواده نیز گفت: محل تامین مالی در قانون مشخص شده و منبع اعتبار، تملک دارایی های سرمایه ای و وام هزینه ای خواهد بود.

محمدبیگی گفت: اعطای یک درصد اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده و یک درصد هدفمندی یارانه ها بخشی از وام های مربوط به مابه التفاوت نرخ ارز، 50 درصد منابع از محل مالیات خالی مسکن، حذف یارانه دهک های پردرآمد از محل است. افزایش 20 درصدی تخلفات رانندگی، بسیار امیدواریم که این قانون اجرا شود.

دلیل آن هم این است که هم رئیس جمهور بر اجرای کامل سیاست های جمعیتی تاکید دارد و هم دکتر محبر معاون اول ایشان با شرکت در جلسات مشترک حمایت خود را از حل مشکلات مردم اعلام کرده است.

  پراید مدل 1400 چنده؟

دیدگاهتان را بنویسید