وبا در ایران; شناسایی 4 مورد مشکوک در مریوان

فرزام بیدارپور معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان در نشست هم افزایی معاونت های پیشگیری و مبارزه با وبا با اشاره به ابعاد مختلف بیماری وبا و تشریح خطرات آن، مسئولان مریوان نسبت به این موضوع حساس بوده و جویا شدند. برای جلوگیری از شیوع وبا با شبکه و مرکز بهداشت این شهرستان همکاری کنند.

وی با اشاره به نقش ویژه مرز باشماق و اثرات آن از طریق ترانزیت و ورود و خروج مسافران، افزود: کنترل بیماری در این مرز از طریق غربالگری به موقع، سرعت عمل و ارائه خدمات درمانی به بیماران بسیار مهم و موثر است. “

بیدارپور در ادامه بر اطلاع رسانی اقدامات آموزشی از قبیل آموزش فردی و عمومی، جوشاندن آب و ضدعفونی میوه ها و سبزیجات از طریق تولید و توزیع بروشور و بروشور تاکید کرد و افزود: مهمترین اصل در مراقبت از این بیماری تامین آب آشامیدنی سالم، تهیه آن است. وقتی صحبت از فاضلاب خانگی می شود، غذای سالم و بهداشت در خطر است.

وی ابراز امیدواری کرد با هوشیاری، اقدام سریع و به موقع بتوانیم اقدامات کنترلی موثری را در این زمینه انجام دهیم. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: با بازدید از مرز بین المللی باشماق مریوان وضعیت موجود در منطقه به دقت بررسی شده است.

وی گفت: غربالگری صحیح مسافران در نقطه صفر مرزی تاثیر بسیار مهمی در کنترل بیماری دارد. ارائه خدمات یک هدف است.

دکتر منصور فیضی مدیر شبکه بهداشت و درمان مریوان نیز با اشاره به شیوع گسترده بیماری در کشور همسایه عراق، از وضعیت موجود و اقدامات انجام شده برای جلوگیری از شیوع وبا خبر داد.

  پزشکی که ساخت و فروخت!

دکتر اسماعیل احمدی شهردار مریوان با تقدیر از زحمات تمامی دستگاه های شرکت کننده، بر اجرای مصوبات جلسه تاکید کرد و خواستار توجه بیشتر ادارات و دستگاه های ذیربط برای تامین و توزیع آب و غذای سالم در مریوان شد. .

گفتنی است نمونه آزمایشگاهی چهار مورد مشکوک تهیه و به آزمایشگاه مرجع کشوری ارسال شد که بلافاصله پس از دریافت نتیجه آزمایش اطلاع رسانی خواهد شد.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید