واگذاری سهام عدالت به متوفی چطور؟!

یک سال و هشت ماه از انتشار سهام «عدالت» می گذرد اما واگذاری سهام به وراث بلاتکلیف است.

با وجود گذشت بیش از یک سال از آخرین وعده سپرده مرکزی در خصوص سامانه واگذاری سهام از دادگستری متوفی به وراث، تاکنون خبر جدیدی منتشر نشده است.

در 4 بهمن 1396، CSD اعلام کرد که زیرساخت ها برای واگذاری سهام دادگاه متوفیان به وراث قانونی در حال آماده سازی است و به محض عملیاتی شدن سامانه های مربوطه، فرآیندها به اطلاع عموم خواهد رسید. .

حسین قشمی، مدیر سامانه سپرده گذاری مرکزی و تسویه حساب در ۲۳ تیرماه به رسانه ها گفت: جلسات متعددی با همکاران قوه قضائیه و همکاران معاونت فناوری اطلاعات بانک مرکزی برای استقرار این سامانه برگزار شده است. در این سامانه باید وجود متوفی هم از نظر اندازه سهام عادلانه و هم از نظر تعداد وراث ثبت شود تا درصدی که وراث از سهام به ارث می برند مشخص شود که امیدوارم مورد بهره برداری قرار گیرد. تا پایان سال . .

البته لازم است برخی نهادها و دستگاه های قوه مجریه نسبت به شناسایی متوفیان و وراث آنها برای تسهیل و تسریع در روند واگذاری سهام قضایی این افراد اقدام کنند.

بر اساس گزارش سپرده گذاری مرکزی، در 15 بهمن سال گذشته بیش از 2 میلیون و 600 هزار سهامدار عدالت در 15 سال گذشته جان خود را از دست دادند و قطعاً یک سال بعد این تعداد افزایش یافته است.

برای اطلاع از روند تدوین این سامانه و پیگیری روند تدوین آن با شرکت سپرده گذاری مرکزی تماس گرفتیم اما تنها اطلاعاتی که دریافت کردیم این بود که این سامانه در هیئت مدیره در حال بررسی است. اصولاً در مورد این سامانه تصمیمی گرفته نشده است و شورای عالی بورس باید در این زمینه تکلیف مشخص کند.

  آیا ژن ها در چاقی ما مقصر هستند؟

حسین بوجار، یکی از اعضای شرکت سرمایه گذاری استانی سهام عدالت گفت: یک سال و نیم پس از آزادسازی سهام عدالت، سهام متوفی به بیش از 3 میلیون نفر رسید (البته اطلاعات دقیق در دست است. بانک مرکزی)” از وراث بلاتکلیف باقی می ماند.

در مورد واگذاری سامانه جدید نیز طبق اطلاعات این سامانه باید با قوه قضائیه هماهنگ می شد که تاکنون هیچ اطلاعی از روند کار ندارند و مردم بلاتکلیف مانده اند.

وراث جهت اطلاع از وضعیت سهام قانونی متوفی با samanese.ir تماس گرفته و با درج هویت متوفی از دخالت خود مطلع شوند. با درج اطلاعات هویتی متوفی، گزارش اموال صندوق دادگستری نیز قابل مشاهده است.

تعدد مخاطبان در واگذاری سهام عدالت به وراث بیشتر به این دلیل است که سپرده گذاری مرکزی به دنبال فراهم کردن زیرساخت های الکترونیکی این سامانه برای تسهیل و احقاق حقوق سهامداران است.

دیدگاهتان را بنویسید