واکنش ها به ماسک های اهدایی سفیر کره جنوبی به بیمارستان آتیه

فرادید| سفیر کره جنوبی در تهران در بازدید از بیمارستان آتیه، 2000 #ماسک (KIF 94) را به آن بیمارستان اهدا کرد. اقدامی که با موجی از واکنش مواجه شد. فعالان رسانه ای و سیاسی می گویند که سفارت کره جنوبی تحقیر آمیز عمل کرده است. اما کارکنان سفارت مخالف هستند.

به گزارش فرادید; یون کانگ هیون، سفیر کره جنوبی که سه شنبه گذشته برای دیدار با کارکنان بیمارستان به بیمارستان آتیه رفت، 2000 ماسک به آنها اهدا کرد. پنج روز بعد سایت رسمی سفارت کره جنوبی عکس هایی از این دیدار را منتشر کرد. اما آنها فکر نمی کردند که انتشار این تصاویر تا این حد برایشان ناراحت کننده باشد.

یون که حدود چهار ماه سفیر کره جنوبی در تهران بوده است، اکنون در ایران با انتقادهای زیادی مواجه است.

وی از سال 2017 تا 2020 معاون اقتصادی وزیر امور خارجه و مسئول مذاکرات با تهران در مورد دارایی های بلوکه شده این کشور در بانک های کره ای به دلیل تحریم های آمریکا بود.

یون کانگ هیان 34 سال در وزارت امور خارجه کره جنوبی خدمت کرده و در سازمان ملل متحد، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD)، لائوس، میانمار و ازبکستان خدمت کرده است.

واکنش ها به اهدای 2000 ماسک توسط سفیر کره جنوبی به بیمارستان آتیه

واکنش ها به اقدام سفیر کره جنوبی در ایران

48 ساعت پس از انتشار عکس های اهدای 2000 ماسک توسط سفیر کره جنوبی در بیمارستان آتیه، واکنش ها همچنان ادامه دارد. بررسی رسمی صفحه توئیتر سفارت کره جنوبی در ایران نشان می دهد که مقاله اهدای جعبه ماسک به بیمارستان آتیه تاکنون بیش از هزار پیام انتقادی دریافت کرده است.

  پنالتی مهدی طارمی باز هم جنجالی شد

رسانه ها، فعالان سیاسی و برخی از کاربران این اقدام یون کانگ هی را یک تبلیغ و تحقیر توصیف می کنند.

منتقدان می گویند کره جنوبی به جای آزاد کردن دارایی های مسدود شده ایران، به تبلیغات متوسل شده است.

گروهی دیگر از فعالان رسانه ای و سیاسی معتقدند کره جنوبی با اتخاذ چنین اقداماتی به دنبال فریب افکار عمومی در ایران به نفع این است که کشورش دوباره کنترل بازار ایران را در اختیار بگیرد. آنها می گویند سفیر کره جنوبی می خواهد تصویر مخدوش خود را در چشم مردم ایران تغییر دهد.

این گروه به خروج دو برند کره ای ال جی و سامسونگ از ایران در پی تحریم های آمریکا در سال های اخیر اشاره می کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه نیز گفت که واکنش به این اقدام طنز بود، اما مردم کره از آنچه دولتشان با ما انجام داده نارضایتی نشان داده اند.

از سوی دیگر، برخی از کاربران و فعالان رسانه ای با استناد به عکس های منتشر شده در گذشته در سایت سفارت کره جنوبی معتقدند که سفارت کره از مکان های مختلفی مانند خانه های سالمندان بازدید کرده و ماسک، دارو و مواد غذایی اهدا کرده است.

آنها می گویند این اقدامات انسان دوستانه را نباید با مسائل سیاسی مقایسه کرد.

واکنش ها به اهدای 2000 ماسک توسط سفیر کره جنوبی به بیمارستان آتیه

سفارت کره جنوبی به این انتقادات پاسخ داده است

با افزایش انتقادات، سفارت کره جنوبی عکسی از کمک های بشردوستانه خود به ایران منتشر کرد. صفحه توئیتر کره جنوبی در تهران نیز اعلام کرد که دوستی ایران و کره 60 ساله است.

  اعلام تعداد شهروندانی که به ترکیه سفر خواهند کرد

این سفارت در بیانیه ای اعلام کرد: «کره برای حمایت از پناهجویان افغان 27 میلیون دلار به ایران کمک کرده است. همچنین حدود 8 میلیون دلار به ایران در مبارزه با کووید کمک کرد که شامل 1 میلیون واکسن ضد آسترازنکا، 1 میلیون دلار است. ماسک و کیت PCR.

البته پاسخ سفارت کره جنوبی نه تنها از موج انتقادات کاسته نشد، بلکه 600 پیام انتقادی دیگر را برای ارسال به سفارت کره جنوبی در تهران برانگیخت.

دیدگاهتان را بنویسید