واکسیناسیون در خط ویژه

415147 136 خبر مرکزی

آهنگی از بنی یعقوب| – واکسن، واکسن زدی خانم؟ برای محافظت از خود در برابر تاج واکسن واکسن بزنید. با شنیدن این جمله متوجه مردی می‌شوم که ماسک آبی پوشیده و عابران را برای واکسینه کردن دعوت می‌کند.

اتوبوس واکسن در گوشه خیابان درست مقابل یک مرکز خرید شلوغ توقف می کند. شعاع مورب خورشید پاییزی بر زمین سایه افکنده است. این زن که ماسک نداشت با لحنی عصبی گفت: “من به واکسن اعتقاد ندارم مگر اینکه یک ویروس طبیعی باشد که الان واکسینه شده ام.”

مرد با ملایمت به او توضیح می دهد که واکسیناسیون فایده کلی دارد و خدای ناکرده می تواند از شدت بیماری بکاهد، اما زن همچنان بر حرف خود پافشاری می کند. «من اصلا مخالف واکسیناسیون نیستم. من نمی خواهم واکسن بزنم. خانواده های خودمان تازه واکسینه شدند و دوباره تاج گرفتند.»

باز هم مرد با ملایمت به او توضیح می دهد که واکسیناسیون به این معنا نیست که شما مصونیت کامل دارید، بلکه واکسن به کاهش شیوع بیماری کمک می کند که برای دیگران مفید است و البته از شدت بیماری می کاهد. زن دست و پا چلفتی چند بار سرش را تکان داد. انگار گوش هایش را به روی انواع بحث ها بسته است.

در حالی که با خودش صحبت می کند می رود. نفر بعدی پسر جوانی است که متقاعد می شود خیلی زود واکسن را بزند، در چند کلمه از کارمندان اتوبوس سیار: «من از آمپول کمی ترسیده بودم وگرنه با خود واکسن مشکلی نداشتم. که البته قول داد که مشکلی پیش نیاید.”

مردی که از رهگذران برای واکسینه شدن در اتوبوس سیار دعوت می کند، می گوید بسیاری از افراد با صحبت از واکسیناسیون راضی می شوند، اما افرادی مانند این زن نیز هستند که هیچ اختلافی بر آنها اثر نمی گذارد.

من نمی دانم شما جزو کدام گروه هستید. کسانی که موافق واکسن زدن هستند یا کسانی که هنوز مخالف واکسیناسیون هستند و فکر می کنند واکسیناسیون نگران کننده تر از کوید 19 است. چه با واکسیناسیون موافق باشید یا نه بد نیست بدانید که متخصصان و پزشکان تاکید دارند که فقط واکسیناسیون بیشتر است. بیش از 80 درصد از جمعیت هر جامعه به ایمنی جمعی منجر می شود.

  آلودگی طبیعت یادگار «سیزده بدر»

شاید کسی نمی خواهد مثل قبل زندگی کند؟ منظورم گذشته بدون تاج است. اینکه بتوانند آزادانه معاشرت کنند، درس بخوانند، جمع شوند، بچه ها به مدرسه برگردند، دانش آموزان به دانشگاه بروند و… اما این بدون واکسن ممکن نیست.

حمید مختاری که در اتوبوس سیار کار می کند، می گوید: «در مجموع استقبال بد نیست و افراد متقاعد به واکسن زدن بیشتر از واکسن هستند.

به مخالفان واکسن یا ضد واکسن چه می گویید واکسن را بزنند؟

– ما به آنها می گوییم که واکسیناسیون هیچ عارضه ای ندارد و برای سلامت خود و اطرافیان موثر است. متأسفانه، این دیدگاه اغلب وقتی زمان شروع یک پروژه فرا می رسد، ما را غرق می کند. هدف از این تبلیغات این است که مردم را از واکسن خارج کنند، اما این اشتباه است، زیرا در مدت کوتاهی که مردم واکسینه شدند، بهداشت عمومی افزایش یافته و میزان ابتلا کاهش یافته است. با این استدلال ها، بسیاری از واکسینه شدن خوشحال می شوند.

روزانه چند نفر در این اتوبوس واکسینه می شوند؟
– البته بستگی به مراجعه کننده دارد و در طول روز متفاوت است، اما معمولا روزانه 150 تا 200 نفر واکسینه می شوند. در هر منطقه یک اتوبوس زنده وجود دارد.

طبق تجربه شما، کدام گروه سنی بیشترین واکسن را دارد؟
– البته در هر سنی هستند و دقیقا نمی توان گفت در چه سنی رنج می برند. شما باید بدانید که چگونه با واکسن ها صحبت کنید تا آنها را متقاعد کنید که برخی از مردم عادی ممکن است هنگام صحبت با مخالفان واکسن ناامیدتر شوند. برخی از مخالفان این واکسن زمانی که مشتریان دیگر را درست در مقابل چشمان خود می بینند بیشتر احتمال دارد واکسینه شوند.

او با صدایی نگران گفت: راستش را بخواهید واکسن نزده ام، هرچند در محل کار شرط گذاشته اند که اگر واکسن نزنم پولی به من ندهند.

  رشد 20 درصدی اشتغال در صنعت / رشد 3.6 درصدی در تولید خودرو

سوال من علمی است، چرا تولید همه واکسن ها اینقدر طول می کشد و واکسن تاج به این زودی تولید می شود؟ ممکن است برخی پاسخ دهند، اما این پاسخ ها برای من قانع کننده نبود. به همین دلیل است که من واکسینه نشده ام.

خانم دیگری با چند کیسه پلاستیکی از مرکز خرید بیرون آمد: «چند ماه است که واکسن زدم، اما نتوانستم همسرم را متقاعد کنم که واکسن بزند. می دانم که اگر او را واکسینه نکنم جان من و فرزندانم در خطر جدی است، به هیچ وجه نمی توانم او را قانع کنم. می گوید شما که واکسن زده اید چند سال بعد به بیماری های عجیبی مبتلا می شوید.

الان هم من و فرزندانم با واکسن مشکل داریم. من نمی توانم برای خودم بگویم، اما از دولت می خواهم قانونی تصویب کند که اگر کسی از هر گونه مزایایی از طریق واکسیناسیون محروم شد، افرادی مانند شوهر من واکسینه شوند. من و فرزندانم دوست داریم زودتر به حالت عادی برگردیم، اما شوهرم نمی‌خواهد این اتفاق بیفتد.»

البته بد نیست بدانید که تعداد واکسن ها در دنیا کم نیست و بسیاری از دولت ها برای متقاعد ساختن آن ها با چالش های جدی مواجه هستند. مانند دولت آلمان که این روزها میزان ابتلا به آن بالاست. بسیاری در این کشور با واکسیناسیون مخالف هستند و برخی که واکسینه شده اند از هیچ پروتکل بهداشتی پیروی نمی کنند. این دولت ها اغلب به تصویب قوانینی فکر می کنند تا مردم را مجبور به واکسینه کنند.

دکتر هادی یزدانی، پزشک در مورد ترغیب واکسن ها و تشویق آنها به واکسینه گفت: فکر می کنم شواهد کافی داریم. هرکسی بخواهد این تصور را ایجاد کند که واکسن ضد سلامتی اوست، به هیچ وجه قابل توجیه نیست و هرکسی که بخواهد واکسینه شود نمی توان جلوی آن را گرفت. با این حال فکر نمی کنم آمار ما در این زمینه نسبت به آمریکا و اروپا ناامید کننده باشد.

  «سرکش» نبردی سخت برای حداقل های زندگی را روایت می کند!

حدود 20 تا 40 درصد از افراد در هر جامعه معمولا مخالف واکسن هستند. اما مهم این است که این ایده تقویت نشود و مدافع رسمی وجود نداشته باشد، در غیر این صورت این درصد در سراسر جهان پخش خواهد شد. با این حال، برخی رسانه ها کاملاً به نفع واکسن عمل کرده اند.

منظورم این رسانه هاست مثل صدا و سیما وگرنه رسانه ها کار خودشان را کرده اند. به عنوان مثال، به روسیه و کشورهای اطراف نگاه کنید، چقدر خوب واکسن وجود دارد. از این پس، اهرم های قانونی بیشتری می تواند به کاهش این روند کمک کند، همانطور که بسیاری از کشورهای جهان برای تامین واکسن ها انجام می دهند.

برای لحظه ای تصور کنید که به دنیای کارمایی ارل منتقل شده اید.

بسیاری از اهرم‌های قانونی از جمله محدودیت‌های بانکی، رایانه‌ای و حتی کارت‌های سوخت را می‌توان در مورد واکسن‌ها یا قانونی اعمال کرد که مقامات دولتی را ملزم می‌کند در صورت عدم واکسینه شدن، هر ۷۲ ساعت یک آزمایش حرفه‌ای انجام دهند. این سخت گیری ها مفید و عمومی است».

به گفته این پزشک از این پس باید از اهرم قانون برای تغییر رویه ضد واکسن ها استفاده کرد. اهرم هایی مانند محدود کردن دسترسی افراد به حساب بانکی یا الزام آنها به داشتن کارت واکسن برای دسترسی به این خدمات. البته نباید این اتفاق بیفتد که تعداد زیادی از افراد بدون واکسینه شدن کارت واکسیناسیون دریافت کنند، یعنی باید این روند به طور جدی کنترل شود.

من نمی دانم شما در کدام سمت خط هستید، مخالف یا طرفدار واکسیناسیون؟ همچنین می‌توانید دوز سوم واکسن خود را برنامه‌ریزی کنید. شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که رویای دنیایی بدون تاج را در سر می پرورانید. به هر حال بهتر است تا اطلاع ثانوی بدانید که دنیای بدون کرونا امکان پذیر نیست، پس واکسن بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید