واکسیناسیون در ایران از آبله تا بیماری عروق کرونر قلب

شعار هفته جهانی واکسیناسیون “طول عمر برای همه” بود، در ایران هم اکنون واکسیناسیون در سطح کشورهای پیشرفته است.

برخی از بیماری های عفونی، همانطور که امروزه شناخته می شوند، قدمت قرن ها و هزاره ها دارند. یکی از نمونه های این بیماری آبله است که بیش از 3000 سال است که نسل بشر را درگیر کرده است.

اولین واکسن در سال 1796 علیه بیماری کشنده آبله ساخته شد و این بیماری در سال 1980 در نتیجه واکسیناسیون در سراسر جهان ریشه کن شد. حدود 190 سال بین ساخت واکسن آبله و ریشه کن کردن آن در آن زمان گذشت.

سه دهه از ریشه کنی آبله می گذرد. تعداد موارد فلج اطفال به طور چشمگیری کاهش یافته است، مرگ و میر جهانی سرخک به طور چشمگیری کاهش یافته است، افراد بیشتری واکسینه می شوند، و مزایای ایمن سازی از طریق محافظت در برابر آنفولانزا، مننژیت و سرطان شامل بزرگسالان و نوجوانان می شود.

واکسیناسیون سالانه از مرگ 2 تا 3 میلیون کودک در سراسر جهان جلوگیری می کند

آرزو دهقانی، دبیر انجمن علمی دانشجویی دانشکده ایمنی و بهداشت گفت: هفته جهانی واکسیناسیون از 4 تا 10 اردیبهشت ماه سال جاری با شعار عمر طولانی برای همه اعلام شده است.

هدف از نامگذاری این هفته بهبود اقدامات جمعی لازم و تشویق به استفاده از واکسن برای محافظت از افراد در هر سنی در برابر بیماری است. واکسیناسیون به عنوان یکی از موفق ترین و مقرون به صرفه ترین مداخلات بهداشتی شناخته می شود که به نجات جان میلیون ها نفر در سراسر جهان کمک می کند.

  آخرین جزئیات سهمیه بنزین نوروزی

طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت در ایران، اهداف کمپین امسال افزایش آگاهی عمومی از اثرات مثبت واکسن‌ها علیه بیماری‌های مادام‌العمر، حمایت متخصصان بهداشت برای واکسیناسیون و مشارکت سیاست‌گذاران و مدیران سلامت در برنامه‌های واکسن است. با توجه به اهمیت واکسیناسیون و ایمن سازی.

واکسیناسیون جهانی در ایران از چه زمانی شروع شد؟

دهقانی گفت: این واکسن یک محصول زیستی است که ایمنی اکتسابی فعال در برابر یک بیماری میکروبی خاص ایجاد می کند. در دو قرن گذشته، تولید صدها واکسن برای کنترل بیماری ها باعث شده تا میلیاردها نفر عمر طولانی تری داشته باشند. شایع ترین بیماری های موثر بر واکسن عبارتند از آبله، سه قلو (دیفتری، کزاز، سیاه سرفه)، فلج اطفال، سل، MMR (سرخک، اوریون و سرخجه)، هپاتیت B، مننژیت مننگوکوکی، آنفولانزا، تب زرد، تب حصبه، هاری و سرخک. قلب.

مدرس سازمان جهانی بهداشت در ایران گفت: اگر نگاهی به تاریخچه واکسیناسیون در ایران بیندازیم، واکسیناسیون آبله از دوره قاجار آغاز شد و بر اساس قانون واکسیناسیون عمومی مجلس شورای ملی در سال 1322 اجرا شد. انستیتو پاستور در ایران و موسسه رمزنگاری رازی که در حدود سال 1300 شمسی تأسیس شد، قادر به تولید واکسن کافی برای همه ایرانیان هستند.

در سال 1974، یک برنامه ملی جدید همراه با یک برنامه آموزشی عمومی برای واکسیناسیون کودکان در برابر 6 بیماری رایج راه اندازی شد. اما فراگیر نشده و پوشش واکسیناسیون در ایران حدود 30 درصد باقی مانده است. از سال 1984، برنامه ملی واکسیناسیون ایران منسجم‌تر شد و افراد مختلفی از نوزاد تا بزرگسال واکسینه شدند.

واکسن 68 درصدی تاج در ایران

دگانی گفت: جمهوری اسلامی ایران از معدود کشورهایی است که قدرت تولید واکسن را دارد. انستیتو پاستور و رازی از پیشتازان واکسیناسیون در ایران و جهان هستند. در طول این همه گیری، واکسیناسیون Quid 19 بر اهمیت ایمن سازی افراد در معرض خطر، از جمله افراد مسن، متخصصان بهداشت و افراد مبتلا به بیماری های همراه تأکید کرد.

  روند صعودی دلار ادامه دارد؟!

در ایران بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، درصد واکسیناسیون علیه کووید 19 در دور اول 76 درصد کل جمعیت و دور دوم واکسیناسیون 68 درصد است.

به گفته مدرس، نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران، با وجود پیشرفت های چشمگیر در برنامه های ایمن سازی، هنوز بسیاری از اهداف دست نیافتنی است.

بیش از 5.19 میلیون کودک واکسینه نشده اند

در حال حاضر، بیش از 5.19 میلیون کودک در سراسر جهان واکسینه نشده اند یا با واکسیناسیون ناقص زندگی می کنند. البته موفقیت برنامه های واکسیناسیون از یک سو نیازمند برنامه ریزی و زیرساخت های مناسب و از سوی دیگر نیازمند اعتماد مردم به نظام سلامت و برنامه واکسیناسیون است.

دستیابی به اهداف بهداشتی به ویژه بهبود دامنه واکسیناسیون بدون دخالت انسان امکان پذیر نیست و برنامه های واکسیناسیون چه در ملاء عام و چه در شرایط اضطراری مانند اپیدمی کوید 19 باید توسط افراد جامعه انجام شود.

یک دانشجوی دکتری بهداشت بلایا گفت: نقش ارتباط ریسک در افزایش پوشش واکسیناسیون بسیار مهم است. ایجاد و حفظ اعتماد عمومی به دولت و بخش بهداشت کشور برای اجرا و پیگیری سیاست‌های جدید واکسیناسیون، اطلاع‌رسانی صحیح و جامع برای ارتقای درک و آگاهی جامعه اعم از گروه‌های آسیب‌پذیر و حاشیه‌نشین، افزایش هماهنگی بین سازمان‌های مسئول و راه‌اندازی مردم کمپین ترغیب مردم به حداکثر ایمنی حداقل کاری است که می توان در زمینه فرآیند ارتباط ریسک انجام داد و مؤثر واقع شد و منجر به تغییر رفتار و افزایش پذیرش عمومی شد.

دیدگاهتان را بنویسید