واکسن طاعون جان کرونا

مرگ و میر تاج در ایران به صفر نزدیک می شود و روند کاهش مرگ و میر ادامه دارد. بر اساس آمار چهار روز گذشته، تعداد مرگ و میرها بین دو رقم از سه تا هشت فوت در روز متغیر است. برای اولین بار در 10 می، 27 ماه پس از شروع همه گیری کووید-19، تعداد قربانیان کووید-19 به 27 نفر در روز رسید.

دیروز پس از ثبت آمار سه و شش مورد فوتی در روزهای 21 و 22 اردیبهشت ماه، 1401 مورد فوت به تعداد کمی از 8 بیمار عروق کرونر در روز رسید.

اگرچه آمارهای رسمی وزارت بهداشت ایران از کاهش تعداد بیماران و مرگ و میر روزانه ناشی از بیماری عروق کرونر در کشور حکایت دارد، اما نباید فراموش کرد که طبق آمار روزانه تعداد آزمایشات PCR در کشور در هفته های اخیر کاهش چشمگیری داشته است..

از سوی دیگر، رئیس اداره مراقبت های مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت می گوید: حدود 14 میلیون نفر بالای 5 سال در کشور هنوز اولین دوز واکسن کراون را دریافت نکرده اند. به گفته دکتر ابراهیم گادری، شش میلیون نفر نوبت دوم و 26 میلیون نفر نوبت سوم را مصرف نکرده اند.

اگرچه وزارت بهداشت تزریق نوبت چهارم واکسن را برای افراد بالای 70 سال و برخی افراد با سیستم ایمنی ضعیف و کادر پزشکی آغاز کرده است، با وجود دسترسی به سبد متنوع واکسن، تعداد تزریق روزانه واکسن بین 20000 تا 15 واکسن است. 000. دوز بسته به روز متفاوت است.

دیروز تنها 16022 دوز واکسن کراون در کشور تزریق شد. تاکنون 64 میلیون و 425 هزار و 610 نفر نوبت اول، 57 میلیون و 690 هزار و 975 نفر – نوبت دوم و 27 میلیون و 289 هزار و 976 نفر – نوبت سوم واکسن کرون در کشور دریافت کرده‌اند. به این ترتیب تعداد کل واکسن های تزریقی در کشور به 149 میلیون و 406 هزار و 561 دوز رسید.

  نرخ روز دلار، یورو، طلا و سکه امروز یکشنبه 30 آبان 1400

در پی تعطیلی بسیاری از مراکز واکسیناسیون و کاهش استقبال مردم از دوز سوم، وزارت بهداشت از رسانه ها خواسته است زنجیره انتقال ویروس کرونا را کاهش دهند و کوید-19 را بر دوز سوم حفظ و کنترل کنند. ترویج واکسن

در همین راستا رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی پیشتر اعلام کرده بود که ایران در مرحله طلایی کنترل کووید 19 قرار دارد و این پنجره طلایی به افراد واکسینه نشده امکان می دهد در اسرع وقت واکسینه شوند. .

گزارش‌های کمیته علمی ملی مبارزه با کرونا نیز حاکی از آن است که باید دو هفته دیگر منتظر بمانیم تا همین روند کرونا در کشور انجام شود تا آرامش داشته باشیم.

مشاهدات میدانی مراکز درمانی کشور نیز نشان می‌دهد که آمار بستری‌ها، مراقبت‌های ویژه، عوارض و مرگ و میر در شرایط کنترل‌شده است، زیرا تقریباً تمامی بیمارستان‌ها بخش‌های خود را به دلیل کووید-۱۹ و بخش تنفسی مراکز درمانی کشور را تعطیل کرده‌اند. با بخش های عادی جایگزین شده است.

بررسی شاخص‌های کرونری در روزهای اخیر نیز تاکید می‌کند که نوسانات شاخص‌ها خطرناک و نگران‌کننده نیست، به هم پیوسته هستند و پایان همه‌گیری در یک کشور نمی‌تواند پایانی بر یک بیماری همه‌گیر جهانی باشد.

کارشناسان نبود موج هفتم این بیماری پس از نوروز و بازگشایی و رفع محدودیت‌های عروق کرونر را در غلبه زیرسویه‌های ایمکرون در کشورهایی که با وجود شیوع بالای آن دیگر کشنده نیستند، می‌دانند.

همچنین به نظر می رسد روندی که در کشورهایی مانند ایران شاهد آن هستیم، ایجاد ایمنی زیادی در سطح جامعه است، یعنی تعداد زیادی از مردم Omicron را خیلی ساده گرفته اند و به نظر می رسد ایمنی زیادی ایجاد شده است.

  یارانه نان را در کارت یارانه وارد کنید. ذینفعان چه کسانی هستند؟

از سوی دیگر فراموش نکنیم که ایران یکی از کشورهایی است که بیشترین پوشش واکسیناسیون را دارد، بنابراین ایجاد امنیت عمومی به دلیل دریافت امیکرون و واکسیناسیون افراد را می توان دلیلی بر عدم افزایش آمار دانست. سویه های آمیکرون به واکسن حساس هستند و گفته می شود این سویه ها به دلیل عفونت به آنتی بادی های امیکرون نیز حساس هستند.

پس از روند کند اپیدمی در کشور در 24 ساعت تا دیروز، تنها 8 بیمار در کشورمان جان خود را از دست دادند و مجموع قربانیان این بیماری در کشور به 141 هزار و 209 نفر رسید. 385 بیمار جدید مبتلا به کووید-19 در کشور شناسایی شد.

یک لحظه قابل توجه مربوط به دو شاخص مهم و موثر یعنی بستری و بستری در بخش های مراقبت ویژه است که به ترتیب 67 و 763 بیمار را گزارش می کنند. این نشان می دهد که در روزهای آینده روند مرگ و میرها با شیب بسیار خفیف و با احتمال بالای تک رقمی تلفات ادامه خواهد داشت.

بررسی رنگ‌بندی نقشه تاج کشور نیز نشان می‌دهد که در حال حاضر صفر شهر قرمز، چهار شهر نارنجی، ۳۱۹ شهر زرد و ۱۲۵ شهر آبی هستند. بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO)، بیش از دو میلیون نفر در اروپا مرگ خود را بر اثر کووید-19 تایید کرده اند.

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید