وام ازدواج 1401; 500 یا 300 میلیون تومان؟!

امسال برخلاف سال های گذشته میزان وام ازدواج در بودجه 1401 مشخص نشده است اما اکنون رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس پیشنهاد این کمیته را 300 میلیون تن وام ازدواج عنوان کرده است.

مبلغ وام ازدواج در سال 1400 برای افراد زیر 25 سال 100 میلیون تن و برای افراد بالای 25 سال 70 میلیون تن بوده است. این در حالی است که هنوز میزان وام ازدواج در سال 1401 مشخص نشده است و دولت نیز میزان وام ازدواج را در بودجه مشخص نکرده است.

اما اکنون رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس از پیشنهاد این کمیته برای وام ازدواج 1401، وام 150 و 250 میلیون تنی خبر داد. اما اسماعیلی گفت: کمیسیون اجتماعی مجلس با توجه به حجم وام ازدواج در سال 1400 و میزان تورم، دو پیشنهاد برای افزایش وام ازدواج دارد.

مبلغ وام ازدواج سال آینده

به گفته این نماینده مجلس، پیشنهاد این کمیسیون این است که مبلغ وام ازدواج به 150 میلیون تن برسد و زوجین در مجموع 300 میلیون تن وام ازدواج دریافت کنند. یعنی پیشنهاد این کمیسیون افزایش حجم وام ازدواج از 70 به 150 میلیون تن است. کمی بیشتر از دو برابر.

وی افزود: برای تشویق جوانان به ازدواج پیشنهاد شد وام ازدواج پسران زیر 25 سال و دختران زیر 23 سال 250 میلیون تومان باشد. این در حالی است که میزان وام ازدواج این قشر 100 میلیون تن است و پیشنهاد کمیسیون اجتماعی به مجلس افزایش 2.5 برابری این رقم است.

اما پیشنهاد کمیسیون فقط افزایش دو تا دو و نیم برابری وام ازدواج نیست. بخشی دیگر از پیشنهاد کمیسیون افزایش مدت بازپرداخت وام ازدواج و عزل ضامن است.

  مسقط الزهرا صافی جوانان ویمبلدون را شکست داد

به گفته اسماعیلی، پیشنهاد کمیسیون افزایش مدت بازپرداخت وام ازدواج از 7 به 10 سال، حذف ضامن کارمند از شرایط وام ازدواج و به جای آن امکان دریافت وام ازدواج با ارائه سابقه معتبر به متقاضیان است. سفارش یا در محل کار افراد دارای چک معتبر.

آیا دولت با وام 300 میلیونی موافق است؟

هرچند مجلس در صدد افزایش حجم وام ازدواج و تسهیل شرایط برای دریافت آن است، اما باید دید آیا دولت با دو برابر شدن وام ازدواج در سال آینده موافقت می کند یا خیر؟

از سوی دیگر باید دید آیا بانک ها در این شرایط آمادگی پرداخت این مبلغ به متقاضیان، حذف ضامن رسمی و افزایش مدت بازپرداخت وام را دارند یا خیر؟

به نظر می رسد هدف دولت از عدم تعیین میزان وام ازدواج در بودجه سال آینده، پرهیز از دو برابر شدن مبلغ وام ازدواج باشد. از سوی دیگر افزایش حجم وام های زناشویی یک بحث همیشگی دولت و مجلس است.

بحثی که اصولاً دولت با افزایش زیاد وام ازدواج مخالف است اما مجلس با این افزایش همراه است و اصولاً مجلس به خواسته خود می رسد.

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید