واردات خودروهای خارجی در حال شکستن حباب در بازار داخلی است

این کارشناس خودرو معتقد است اگر دولت برای واردات خودرو ارز توزیع نکند و توزیع ارز را به دلالان و بازار آزاد و ارز با منشاء خارجی بسپارد دیگر مجبور به اعمال محدودیت های مالی نخواهد بود. چون دولت به جیب خودش نمی رود و ارز توزیع نمی کند.

واردات خودروهای خارجی در حال شکستن حباب در بازار داخلی است

علی خسروانی کارشناس خودرو در خصوص آزادسازی واردات خودرو گفت: اگر واردات به سبک مدنظر ما باشد یعنی بدون مواد و نظر به روی همه مردم باز باشد قطعا به تولید داخلی کمک می کند. زیرا این مقالات و نظرات معمولا در انحصار هستند. اگر واردات باز شود و قسمت حروف صحیح و پزشکی باشد، قطعا این موضوع در بازار داخلی تاثیر مثبت خواهد داشت و هم قیمت ها تغییر می کند و هم خودروهایی که به صورت تکی یا شرکتی سپرده گذاری می شوند وارد بازار نمی شوند.

وی ادامه داد: خودرو یک کالای سرمایه ای است که بسیاری از افراد سرمایه خود را به خودرو تبدیل کرده و آن را نگه داشته اند. حالا چه یک نفر در پارکینگ 1 ماشین داشته باشد یا یک شرکت 100 ماشین در پارکینگ داشته باشد. آنها همچنین خودروهای خود را به بازار عرضه می کنند. چرا که می دانند دیگر رویای این سرمایه برایشان سودی ندارد و حتی ممکن است با ورود خودروهای جدیدتر و از نظر فنی با آپشن ها و ظاهر جدید افت قیمت داشته باشند. بنابراین، عرضه در بازار افزایش می یابد و زمانی که عرضه در بازار زیاد باشد، قیمت کاهش می یابد.

حسروی تصریح کرد: کاهش قیمت خودروهای وارداتی و فرسوده تاثیر بیشتری نسبت به خودروهای صفر دارد. در ضمن تاثیری که این واردات روی خودروی کره ای می گذارد بسیار بیشتر از تاثیری است که روی خودروی 206 می گذارد نه اینکه تاثیرگذار نباشد چون تاثیر دارد و حباب قیمت بازار را به کارخانه کاهش می دهد. در حال حاضر در بحث خودروهای داخلی دو قیمت داریم، یکی قیمت پیشنهادی کارخانه که در قرعه کشی می گذارند و دیگری قیمت بازار که به آن حباب قیمت می گویند و این حباب قیمت در حال کاهش است.

  قیمت انواع خودرو چینی در بازار امروز پنجشنبه 27 آبان 1400

وی با اشاره به اینکه چرا با واردات خودرو کاهش قیمت داخلی داریم، خاطرنشان کرد: اولاً تقاضا کاهش می یابد، یعنی زمانی که میزان سرمایه گذاری در خودرو توسط افرادی که مصرف کننده نیستند و برای تبدیل پول به کالا و حفظ ارزش خودرو خرید می کنند. سرمایه اگر این افراد را کاهش دهید طبیعتا تقاضا برای قرعه کشی و تقاضا برای شرکت کاهش می یابد. دوم، عرضه خانه در حال افزایش است. ما چندین نوع انباشت داریم. اولاً، انباشت شرکت مبنی بر عدم عرضه خودرو توسط این شرکت ها به دلیل پایین بودن قیمتی که باید بفروشند، اکنون اصلاح شده است و زمانی که شرکت ها مجاز به افزایش قیمت باشند، این امر عرضه را تا حد مشخصی افزایش می دهد. بنابراین، ما یک گنجینه شرکتی داشتیم که ماشین‌های زیادی در انبارهایش دارد، به نام ماشین‌های معیوب، که یک قطعه معیوب به جا گذاشته بود و مجبور نبودند آن را تحویل دهند.

ثانیاً، ما گنجینه ای از شرکت های دولتی غیر تولیدی از جمله شرکت های سرمایه گذاری و شرکت ها به بانک ها و شرکت ها به وزارتخانه ها و همچنین شرکت ها به موسسات و سازمان هایی که تعدادی خودرو خریدند و یک گنجینه خانگی داشتیم. او گفت. داشتیم مثلا فلانی ماشین 206 رو داد و خرید و گذاشت کنار. بنابراین هر سه مورد از این موارد در بازار موجود است که قیمت ها را تعدیل می کند.

خسروی سال گذشته در پاسخ به این سوال که وزیر صمت گفته بود در سال 1401 بالغ بر 140 میلیارد دلار پرداخت می شود. این را چگونه تحلیل می کنید؟ وی گفت: اگر بخواهیم فقط واردات خودروهای صفر کیلومتر را باز کنیم، 2 میلیارد دلار حدود 100 هزار خودرو می شود، یعنی عرضه خودروهای وارداتی بین 15 تا 40 هزار دلار است. اما دلارهای 15000، 20000 و 25000 دلاری بسیار بیشتر از 40000 دلار است، زیرا کسانی که خودرو وارد می کنند هم به بازار مصرف و هم به قدرت خرید مردم نگاه می کنند.

  داستانی در مورد معماری شگفت انگیز پایتخت ایلهاناتا

واردات خودروهای فرسوده راه اندازی می شود

کارشناس گفت: اگر مجوز واردات خودرو صادرات دست دوم که احتمالاً خودروهای بیشتری را با پول کمتر برای مردم به ارمغان می آورد. یعنی شما ماشین ها رو 20000 دلار به سطح اولترا میارید ولی اگه همین مجوز واردات رو دادن می تونید اولترای کارکرده رو 10 هزار و 12 هزار دلار بیارید و منطقش اینه که اگه بودجه محدود باشه. از واردات خودروهای فرسوده معاف می شود تا خودروهای بیشتری وارد شود، در حالی که ما همیشه می خواستیم و اعلام می کردیم که بحث حذف توزیع ارز است.

وی گفت: اگر دولت برای واردات خودرو ارز توزیع نکند و توزیع ارز را به بازرگانان و بازار آزاد و ارز منشأ خارجی بسپارد دیگر مجبور به اعمال محدودیت مالی نخواهد بود. چون دولت به جیب خودش نمی رود و ارز توزیع نمی کند. بنابراین دیگر محدودیتی وجود نخواهد داشت. ارز می تواند محل مناسبی برای تامین ارز واردات خودرو باشد.

دیدگاهتان را بنویسید