هیچ نشانه ای از تهدید روسیه علیه سوئد و فنلاند وجود ندارد

معاون رئیس جمهور ناتو در نشست دموکراسی در کپنهاگ در روز جمعه (10 ژوئن) اذعان کرد که هیچ تهدید نظامی فوری از سوی روسیه علیه روسیه وجود ندارد. سوئد و فنلاند نمی توانید ببینید.

از آغاز درگیری در اوکراین، فنلاند و سوئد ادعای وجود تهدید از روسیه ماه گذشته خواستار عضویت در ناتو شد، اما با مخالفت ترکیه مواجه شد. ترکیه، یکی از اعضای ناتو، گفته است که به دلیل حمایت از گروه های تروریستی مانند پ ک ک، با عضویت این کشور در ائتلاف نظامی غربی مخالف است. سوئد و فنلاند گفته اند که تروریسم را محکوم می کنند و آماده گفتگو هستند.

به نقل از رویترز، میرچا جووان، معاون دبیرکل ناتو گفت: ما مطمئن هستیم که سوئد و فنلاند به ما خواهند پیوست. متفقین نگرانی هایی دارند و ترکیه نگرانی هایی دارد که وقتی صحبت از تروریست ها به میان می آید، مشروع است.

این مقام ارشد ناتو در پاسخ به سوالی در مورد تضمین های امنیتی ارائه شده به سوئد و فنلاند در طول دوره زمانی تا زمانی که آنها به عضویت کامل ناتو درآیند، گفت که هیچ خطر واقعی برای این کشورها از جانب روسیه نمی بیند و توضیح داد: ما نشانه هایی داریم که نشان می دهد روسیه را نمی بینیم. این لحظه دارای قابلیت تهاجمی یا قصد نظامی علیه این دو کشور است. ممکن است در مورد این اقدام محتاط باشیم، اما خطرات واقعی را از نقطه نظر نظامی سنتی برای فنلاند و سوئد نمی بینیم.

هیچ نشانه ای از تهدید روسیه علیه سوئد و فنلاند وجود ندارد

فنلاند روز پنجشنبه اعلام کرد که قصد دارد قوانین مرزی را برای ایجاد موانع در مرز شرقی خود با روسیه در تلاش برای افزایش آمادگی برای تهدیدات هیبریدی تغییر دهد.

  حمله استقلالی ها به آجورلو ما فقط یک مربی خارجی می خواهیم

معاون دبیرکل ناتو نیز امروز (جمعه) تایید کرد که ولادیمیر زلینسکی، رئیس جمهور اوکراین به نشست سران ائتلاف نظامی در مادرید دعوت شده است. وی گفت: این نشست در روزهای 28 و 29 ژوئن در مادرید اسپانیا برای اولین بار با شرکای ناتو از اقیانوس آرام یعنی استرالیا، نیوزلند، ژاپن و کره جنوبی برگزار می شود.

او گفت: «البته گسترش ناتو و سیاست درهای باز موضوع مهمی برای بحث خواهد بود. امیدواریم فنلاند و سوئد به ما بپیوندند. و ما باید در مورد اوکراین تصمیم بگیریم. رئیس جمهور زلنسکی نیز در نشست ما شرکت خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید