همه چیز در مورد ویروس زامبی. واقعیت یا شایعه؟!

در روزهای اخیر انتشار اخبار و تصاویر تکان دهنده از این ویروس که از طریق چشم، گوش و بینی افراد مبتلا منتشر می شود، برخی از کاربران شبکه های اجتماعی را به وحشت انداخته است.

اولین برداشت

ساعت 10 صبح در شهر شیان چین یک تصادف رانندگی رخ داد. یک خودروی قرمز رنگ به دلیل سرعت زیاد به شدت با سه خودرو که یکی از آنها آمبولانس بود تصادف کرد. اما علت تصادف چه بود؟ به دلیل اختلال عصبی یا حواس پرتی راننده؟ یا بیماری جدیدی که در این شهر ظاهر شده است؟ اما به نظر می رسد آنچه اکنون اتفاق می افتد فراتر از تاج است.

برداشت دوم

هفته گذشته خبری هولناک با تیتر «ویروس زامبی جدید» در شبکه های اجتماعی منتشر شد. خبرنگاری در یک ویدئوی خبری گزارش می دهد که در یکی از شهرهای چین، مردم به ویروسی مبتلا می شوند که از چشم و بینی آنها خونریزی می کند و سپس وحشی می شود.

این تصاویر حاکی از قرنطینه شدید در شهر شیان چین است و انتشار ویدئوی مشکوک از تصادف خودروی منتسب به شهر شیان کافی بود تا کاربران ایرانی اینترنتی نسبت به این خبر واکنش متفاوتی نشان دهند. یکی از کاربران به نام شایان در پایین یکی از پست های اینستاگرام خود نوشت: همیشه منتظر این لحظه بودم.

آیا باید قبل از پایان بحران تاج و تخت با ویروس زامبی مقابله کنیم؟ آیا دوباره باعث اپیدمی می شود؟ مگر تا هفته پیش در فیلم های علمی تخیلی زامبی نبودند؟ چرا اخبار رسمی به این شایعات وحشتناک واکنشی نشان نمی دهد؟!

یکی دیگر از کاربران گلد مون می گوید خدای نکرده این درست است یا نه؟ و نوید محکم می نویسد بله درست است. اما برخی دیگر از کاربران با کنایه و طنز به این خبر وحشتناک واکنش نشان دادند. پونی نوشت: “خب، حالا ما در زامبی ها زندگی می کنیم.” متین با برچسبی خندان می گوید: «فقط گیمرها زنده می مانند». و سامی با خیال پردازی می نویسد “باشه صبر کنیم!”

برداشت سوم

داستان چیه؟ آیا باید قبل از پایان بحران تاج و تخت با ویروس زامبی مقابله کنیم؟ آیا دوباره باعث اپیدمی می شود؟ مگر تا هفته پیش در فیلم های علمی تخیلی زامبی نبودند؟ چرا اخبار رسمی به این شایعات وحشتناک واکنشی نشان نمی دهد؟!

پاسخ به این سوالات ساده است: «اگر بخواهیم از روی چند عکس و تصویر مبهم منتشر شده در ترجمه فارسی به این سوال نگاه کنیم، باید بگوییم بله، بدیهی است که دوران زامبی ها فرا رسیده است. اما برای کمی دقیق تر، ما اصلا به آن نیاز نداریم. پذیرش این خبر کذب نیست. چرا؟ زیرا:

1- این خبر با کلمات کلیدی: ویروس ها، زامبی ها، xian، چین در گوگل فقط به زبان فارسی یافت می شوند. فقط به دنبال همان کلمات در زبان انگلیسی باشید (شیان، چین، زامبی، ویروس) این خبر جعلی است، ما خودمان هستیم.

  ۱۱ باور غلط در مورد آسم

2- اگرچه خبرگزاری ها و اخبار رسمیپاسخی به این موضوع ندادند اما برخی چهره های سرشناس مانند شاهین صمدپور به این موضوع واکنش نشان دادند. او با انتشار چند مطلب سعی کرد دنبال کنندگانش را از صحت این خبر آگاه کند و در نهایت پس از تحلیل تصاویر کذب این خبر نوشت: برای جذب مخاطب به شایعات صفحات زرد چشم پوشی کنید.

شاهین صمدپور

برداشت چهارم

با این حال، کلید حل کل این معما در ویدئویی نهفته است که در آن مردی به نام بنجامین هارنول، معروف به بن هارنول، با حرکتی شبیه به گزارشگران اخبار تلویزیون، در مقابل دوربین می گوید: «خون از چشم، گوش و گوش، بینی بیماران و شهر شیان کاملاً در قرنطینه است. حال اگر نام «بن هارنول» را به کلیدواژه های انگلیسی این خبر اضافه کنید، گوگل چیزی در این باره به شما خواهد گفت.

درست است که War Room برنامه ای است که بیشترین اطلاعات را در مورد اپیدمی Crown Virus و اخبار روز ارائه می دهد، اما صاحب این برنامه کیست؟ استیون بنن، معروف به استیو بنن، یکی از تاثیرگذارترین افراد در مبارزات انتخاباتی دونالد ترامپ برای ریاست جمهوری است.

بن هارنل کیست؟

در این ویدئو، بنجامین هارنول یک مرد ریشو و ریش درشت با ریش و سبیل است که اتفاقاً یک خبرنگار است و وقتی به اتاق نظامی استیو بن آنلاین می‌آید، در مورد مخفی کردن چین حدس می‌زند، خبر انتشار یک نوع جدید کووید

درست است که War Room برنامه ای است که بیشترین اطلاعات را در مورد اپیدمی Crown Virus و اخبار روز ارائه می دهد، اما صاحب این برنامه کیست؟ استیون بنن، معروف به استیو بنن، یکی از تاثیرگذارترین افراد در مبارزات انتخاباتی دونالد ترامپ برای ریاست جمهوری است.

پس از استعفا از سمت استراتژیست ارشد کاخ سفید در سال 2017، او توجه خود را به اروپا معطوف کرد و به راه اندازی جنبش مستقر در بروکسل، یک اندیشکده جناح راست که از گروه های ملی گرا و ضد نظام حمایت می کند، کمک کرد.

گزارشگر بن هارنول قبلاً برنامه های خود را برای اتاق جنگ مشخص کرده است. جالب است بدانید که یک روزنامه‌نگار مستقل از نیویورکر در یکی از گزارش‌های خود بن را چنین توصیف می‌کند: «او صومعه‌ای را با قیمت حدود ۱۰۰ هزار دلار در سال از وزارت فرهنگ ایتالیا اجاره می‌کند. و بنین مدت هاست در تلاش است تا شورش های پوپولیستی را در سراسر اروپا برانگیزد.

تاکنون، نقش دو چهره گزارش‌دهنده اخبار شیان چین تا حدودی روشن شده است. بنابراین با جمع آوری تکه هایی از پازل های این پازل سرنخ هایی به دست می آوریم که در ادامه به تحلیل آن ها می پردازیم.

بن هارول

تصویری از بن هارنول که در اینترنت منتشر شد بخشی از گزارش او به استیو بن بود که به شایعات در مورد سیان دامن زد.

  قبل از خواب "شیر دارچین" بنوشید. او معجزه می کند

قرنطینه ملی شهر شیان در چین

اقدامات دولت چین در منطقه شیان یادآور یک مستند اولیه است که در اوایل سال 2020 در ووهان اتفاق افتاد و پس از آن ویروس تاج در سراسر جهان پخش شد.

اما دو سال بعد، زمانی که مردم در برابر این ویروس واکسینه شدند، ظاهراً یک شهر چینی ماه گذشته از بحران سلطنت خارج شد. شهر شیان در استان شانشی در شمال غربی چین طی دو هفته گذشته در قرنطینه کامل به سر می برد و ساکنان این شهر به بهترین شکل ممکن با ویروس کرونا مبارزه می کنند.

سی‌ان‌ان در گزارشی تحلیلی می‌گوید: «در حالی که شهر محاصره‌شده شیان، چین، این هفته در مبارزه با اپیدمی کویت-19 پیروز می‌شود، داستان‌های دلخراشی در رسانه‌های اجتماعی منتشر می‌شود که نشان‌دهنده هزینه‌های انسانی هنگفت چین است.»

این آژانس گفت: «این شهر 13 میلیون نفری از 23 دسامبر در قرنطینه شدید به سر می برد زیرا با بدترین شیوع ویروس کرونا در کشور از زمان ووهان مبارزه می کند.

شهر شیان

نمایی از شهر شیان که این روزها در قرنطینه است

در دو هفته گذشته، رسانه‌های اجتماعی در چین مملو از پست‌هایی از سوی ساکنان این کشور شده است که می‌گویند غذا، مایحتاج اولیه یا حتی مراقبت‌های پزشکی دریافت نکرده‌اند. سی ان ان به نقل از یک کاربر چینی در ویدئویی که در 3 ژانویه منتشر شد، گفت که زنی که در خیابان نشسته بود و حوضچه خونی دور پاهایش داشت سرانجام دو ساعت بعد بستری شد.

یکی از کاربران Weibo که شبیه به اینستاگرام است، نوشت: «به استثنای کووید-19، هیچ کس اهمیت نمی دهد که شما از چه چیزی بمیرید. با این حال، اگرچه جیهان گفت که نمی تواند به تنهایی صحت این فیلم ها و انتشارات را تأیید کند، اما گفت مشکل این زن ویروس زامبی نیست، بلکه سقط جنین او است.

در پی اعتراض عمومی، مقامات شیان چهارشنبه گذشته در یک کنفرانس خبری به بیمارستان ها گفتند که «نباید به بهانه پیشگیری و کنترل همه گیرها برای جلوگیری از درمان بیماران، از جمله زنان بدحال، مانند زنان باردار، استفاده کنند».

تب هموراژیک چیست؟

بازار شایعات در رسانه های اجتماعی و در میان مصرف کنندگان چینی داغ است. شایعاتی که مردم کمتر شنیده اند. درست مثل شایعات اپیدمی تب خونین که این روزها به خبر قرنطینه در شیان دامن زد.

تب خونریزی دهنده ویروسی می تواند توسط ویروس های ابولا، ماربورگ، لهاسا، دنگی یا تب زرد ایجاد شود. به گزارش خبرگزاری دولتی سیان، بیمارستان های دولتی از ابتدای زمستان امسال چندین مورد تب خونریزی دهنده را گزارش کرده اند.

در حالی که کارشناسان پزشکی می گویند تب خونریزی دهنده یک بیماری عفونی رایج در شمال چین است – که معمولاً در ماه اکتبر هر سال به اوج خود می رسد – کاربران اینترنت ابراز نگرانی کرده اند که این همه گیری در واقع مانند طاعون است، بیماری که ده ها میلیون نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. در طول قرن ها کشته شد و در سال 2019 چندین نفر را در منطقه مغولستان داخلی در چین کشت.

  فاش شدن شرایط انتقال رونالدو به چلسی

رسانه های اجتماعی در چین مملو از پست های ساکنینی است که می گویند غذا، مایحتاج اولیه یا حتی مراقبت های پزشکی دریافت نکرده اند. سی ان ان به نقل از یک کاربر چینی در ویدئویی که در 3 ژانویه منتشر شد، گفت که زنی که در خیابان نشسته بود و حوضچه خونی دور پاهایش داشت سرانجام دو ساعت بعد بستری شد.

تب خونریزی دهنده عمدتاً توسط جوندگان، Apodemus agrarius و Rattus norvegicus منتقل می شود. افرادی که گاز گرفته می شوند یا با خون یا مدفوع جوندگان حامل ویروس در تماس هستند، ممکن است آلوده شوند و موارد جدی می تواند منجر به مرگ شود.

البته این گزارش ها هنوز از سوی منابع رسمی و سازمان بهداشت جهانی تایید نشده است و ممکن است همان شایعه باقی بماند. در نهایت، هیچ راهی برای اطلاع از واقعی بودن تب خونریزی دهنده در شیان وجود ندارد، اما از مجموع شایعات، تصاویر و گزارش های تحلیل شده در این گزارش، می توان نتیجه مهمی گرفت که وجود ویروس زامبی یا چیزی شبیه به آن را رد می کند. که

آخرین برداشت

اینها برخی از “افسانه های” واکسن هستند، اما نتیجه این گردباد تحریف؟
بیایید با مرگ شروع کنیم. طبق آمار، ویروس کرونا امید به زندگی را در ایالات متحده تقریباً یک سال و نیم کاهش داد و از 77.8 سال به 77.3 سال کاهش داد.

این شدیدترین کاهش از زمان جنگ جهانی دوم بود، زمانی که نازی ها و ژاپنی ها هر سال ده ها هزار آمریکایی را کشتند. واقعیت این است که چین به‌عنوان زادگاه ویروس کرونا، طی دو سال گذشته هنوز از سیاست‌های سخت‌گیرانه و به اصطلاح استراتژی Quaid Zero دست برنداشته است.

بر اساس این سیاست، در هر محله یا شهری که موارد جدید کشف شود، کل منطقه بسته و قرنطینه خواهد شد تا همه افراد مبتلا شناسایی و به بیمارستان منتقل شوند.

از سوی دیگر، دولت چین به پنهان کاری در گزارش آمارهای کرونری در سراسر کشور متهم شده است. بنابراین به نظر می‌رسد رویدادهای شیان نیز از این قاعده مستثنی نبوده و با نزدیک شدن به سال نوی چینی و نزدیک شدن به بازی‌های المپیک زمستانی پکن، دولت چین اقدامات کنترلی و محدودیت‌های سخت‌گیرانه‌ای را برای مقابله با ویروس کرونا اعمال کرده است، اما هیچ چیز اتفاق خواهد افتاد. جزئیات آن را کشف کنید؛ پس با خیال راحت به زندگی خود ادامه دهید. فعلا خبری از زامبی ها نیست.

دیدگاهتان را بنویسید