همه چیز درباره ماشین برقی ایرانی یوز

فرادید| حدود سیزده سال پیش دانشجویان دانشگاه آزاد برازین قزوین طرح ساخت خودروی برقی را به عنوان پروژه دانشگاهی مطرح کردند. اما هشت سال بعد این پروژه به معاونت فناوری علی رسید و طرح یوزپلنگ ایرانی رنگ و بوی جدی تری به خود گرفت. اما حالا نماینده مجلس گفت که خودروی برقی هیوز ثبت نام شده است.

به گزارش فرادید; سورنا ستاری می گوید که هیوز اخیراً پلاک و شماره گرفته و به زودی به خیابان ها می آید و می بیند که این ماشین زیبایی است. وی جزئیات بیشتری از مشخصات این خودرو ارائه نکرد.

اما حسین زیارتی، مدیرعامل پاراکس موتور، سازنده یوزپلنگ می گوید 100 دستگاه از این خودرو یا موتور چهار چرخ تولید شده است.

به گفته وی، در زمینه طراحی، توسعه و تولید این خودروی برقی با بیش از 900 قطعه و بخش های آن، علاوه بر تیم اصلی توسعه خودرو، تیم بزرگی متشکل از 90 قطعه ساز داخلی و افراد با تخصص های مختلف شرکت کرد.

زیارتی همچنین گفت: حدود 85 درصد یوزپلنگ ها در داخل و مابقی تولید خارج از کشور است.

همه چیز درباره ماشین برقی ایرانی یوز
ویژگی های آسپیراتور برقی چیست؟

بررسی اظهارات رهبران پاراکس موتور نشان می دهد که خودروی برقی هیوز دو سرنشینه است و می تواند تا وزن 250 کیلوگرم را تحمل کند. علاوه بر این، وزن خودرو بدون باتری 400 کیلوگرم است و قدرت نامی آن 15 کیلو وات (حدود 20 اسب بخار) است. همچنین حداکثر سرعت آن 80 کیلومتر در ساعت است.

سازندگان یوزپلنگ ایرانی می گویند این محصول در 3 ساعت و 30 دقیقه شارژ می شود و توانایی پیمودن مسافت 100 کیلومتری را دارد.

  هواشناسی ایران امروز 14/10/1400

علاوه بر این وزن نهایی خودرو 480 کیلوگرم است.

علاوه بر این، طول بدنه چیتا از سوی رنو تنها 2.32 متر، عرض آن 1.19 متر و ارتفاع آن 1.46 متر اعلام شده است.

پاراکس موتور همچنین اعلام کرد که دو مدل چیتا عرضه می شود که یکی با یک سرنشین با فضای بار عقب و دیگری با دو سرنشین.

همه چیز درباره ماشین برقی ایرانی یوز

قیمت خودروی برقی ایرانی; هیوز، یک کپی از نمونه فرانسوی؟

برخی از کارشناسان خودرو معتقدند خودروی ایرانی یوزپلنگ از روی محصول رنو به نام تویزی کپی شده است. محصولی که رنو 4 سال پیش در نمایشگاه تهران عرضه کرد و مورد توجه اهالی رسانه قرار گرفت. البته رنو در سال 2012 این خودرو را در اروپا عرضه کرد و توانست در همان سال اول عنوان پرفروش ترین خودروی برقی اروپا را از آن خود کند.

حتی در حال حاضر، فعالان خودرو می گویند یوزپلنگ به اندازه رنو تویوتا گران است و با چالش های زیادی مواجه است.

به گفته آنها، نبود زیرساخت های تامین انرژی برای خودروهای برقی و گرانی یوز چالش مهمی برای خودروی برقی ایرانی است.

مدیرعامل پاراکس موتور در مورد قیمت نهایی خودروی برقی هیوز می گوید که مدل فرانسوی این موتور بسته به آپشن های مختلف بین 7000 تا 8500 یورو بدون باتری به فروش می رسد تا با قیمت کمتری عرضه شود.

با این حال به نظر می رسد پاراکس موتور برای یوزپلنگ ایرانی حدود 400 میلیون تن قیمت تعیین کرده است. قیمتی که احتمالا به یکی از نقاط ضعف این خودرو تبدیل خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید