همه چیز درباره فیلم “بیرون”

425181 405 خبر مرکزی

«دفتر» سومین ساخته عباس میرزایی است که فیلمنامه این اثر را نیز نوشته است. تهیه کنندگی این فیلم بر عهده مجید برزگر کارگردان مستقل سینما است که برای فیلم پرویز با همکاری بنیاد سینمایی فارابی مورد تحسین منتقدان قرار گرفت. فیلم «بیرو» یکی از آثار بخش سودای سیمرغ جشنواره فجر 1400 است.

فیلم ورزشی بیرو داستان زندگی علیرضا بیرانوند دروازه بان تیم ملی ایران را از نوجوانی که علاقه به فوتبالیست شدن داشت تا بزرگسالی و دعوت شدن به تیم ملی ایران و حضور در جام جهانی را روایت می کند.

نکته مهم در مورد این فیلم این است که بیشتر فیلم های ایرانی که داستان یک زندگی خصوصی را روایت می کنند و یک فیلم زندگی نامه ای هستند درباره افرادی هستند که مرده اند اما در بیرو شاهد زندگی یک ورزشکار هستیم که زنده و سالم است. او زندگی می کند .

برای کارگردان بیرو

مرتضی علی عباس میرزایی متولد 1361 و فارغ التحصیل رشته کارگردانی سینما از دانشگاه سوره است. او در نوجوانی در دوره های کارگردانی انجمن فیلم جوانان ایران شرکت کرد و از آن زمان به سینما علاقه مند شد و چندین اثر کوتاه ساخت.

او در کارنامه هنری خود علاوه بر ساخت دو فیلم انزوا (1395) و خون خدا (1395) سابقه ساخت چندین فیلم کوتاه و مستند را نیز دارد. عباس میرزایی در سی و هفتمین جشنواره فجر تندیس اراده ملی دریافت کرد.

مرتضی علی میرزایی در نشست خبری فیلم بیرو درباره فیلمش توضیح داد: من در این فیلم آزادی عمل زیادی داشتم و فکر می کنم شما با فیلم مستقل طرف هستید. ابتدا می خواستم درباره شخصیت دیگری فیلم بسازم.

  خانه خواننده یاسوجی منفجر شد; آخرین وضعیت پزشکی سجاد رزمجو

اما پس از بررسی های فراوان به این نتیجه رسیدیم که زندگی علیرضا بیرانوند گزینه خوبی برای دراماتورژی است و تصمیم گرفتیم در این باره فیلم بسازیم.»

حسین بیرانوند بازیگر نقش علیرضا بیرانوند در جوانی و نوجوانی در این فیلم درباره نحوه انتخاب خود برای این نقش توضیح داد: ما از همان طایفه آقای علیرضا بیرانوند هستیم اما نسبت فامیلی نداریم.

من در تیم محلی خودمان بازی کردم و به این پروژه اضافه شدم به گونه ای که یکی از عوامل تصویر من را دید و از من خواست نقش علیرضا بیرانوند را بازی کنم. الگوی من علیرضا بیرانوند بود و خیلی دوست داشتم او را ببینم. خدا را شکر با کمک عوامل توانستم آن نقش را بازی کنم.»

اما حواشی روز اول جشنواره 1400 که مصادف با یازدهمین باخمن بود که با نمایش فیلم آغاز شد، باعث ناامیدی منتقدان و رسانه ها شد.

مرتضی علی عباس میرزایی در نشست خبری این فیلم پس از نمایش، گفت ترجیح می‌دهد فیلمش به‌طور رایگان برای منتقدان نمایش داده نشود. در ادامه مجید برزگر، تهیه کننده این فیلم، اهمیت این فیلم را بر این موضوع ارزیابی کرد که این فیلم به صورت سفارشی ساخته نشده است.

البته سعید ده، یکی از بازیگران دفتر در دفاع از فیلم در مقابل انتقادات منتقدان گفت: «برای اولین بار انجام کاری سخت است. ما در ایران فیلم ورزشی زیادی نداشته ایم و ناخودآگاه معیار ما فیلم های خارجی است که اصلا در سینمای ما نیست. به همین دلیل ممکن است با بی رحمی مواجه شود.»

سرگرد یزدانی فیلمبردار بیرو درباره فیلمبرداری این اثر و رنج آن گفت: «بیرو» یکی از کارهایی بود که برای من بسیار چالش برانگیز و سخت بود. چند جا بود و سخت بود.»

  قیمت بیت کوین امروز 1400/11/17

بازیگران فیلم “بیرو”

حسین بیرانوند، سهیل قنادان، مهران نایل، سعید داخ، سیاوش چراغی پور، صحرا اسداللهی، مهدی زمین پرداز، محمدعلی محمدی، سارا ولیانی، بوذر فرهادی، مبین بهاروند، محمد نیکبخت، مجید نثال پتکی.

بازیگران فیلم “بیرون”

کارگردان: مجید یزدانی، کارگردان: عظیم فراین، طراح صحنه: لیلا نکدی پری، طراح صحنه و لباس: لیلا نکدی پری، تدوین: مرتضی علی عباس میرزایی، صدابردار: علی ذوالفقاری، دیکته: امین شریفی، فیلدهای مفی رضا: فرید ناظرفسی سرمایه گذار فیلم: روزبه پیروز

زمان اکران فیلم «بیرو» و تاریخ اکران

هنوز تاریخ اکران فیلم «بیرون» در سینماهای خوزه مشخص نشده است، اما پیش بینی می شود این فیلم سال آینده در سینماها اکران شود. با توجه به اینکه این فیلم در ژانر ورزشی ساخته شده و از تیراندازی و صدای خوبی برخوردار است، به مخاطبان توصیه می شود فیلم را در سینماها روی صفحه نقره ای با کیفیت صدای خوب تماشا کنند.

دانلود قانونی فیلم بیرو

این فیلم ابتدا در سینماهای سراسر کشور اکران می شود و پس از اکران در سینماها از شبکه های خانگی پخش خواهد شد.

منبع: بلیط سینما

دیدگاهتان را بنویسید