همه چیز درباره سندروم ویرانگر «ایمپاستر»!

سندرم ایمپاستر که به عنوان فریب درک شده نیز شناخته می شود، شامل احساس تردید، ناامنی و عدم کفایت شخصی است که با وجود تحصیلات، تجربه و دستاوردهایشان همچنان گریبانگیر برخی افراد می شود.

تخمین زده می شود که 70 درصد از مردم جهان حداقل یک بار در زندگی خود این اختلال را تجربه می کنند. این سندروم به تجربه درونی این باور اشاره دارد که شما آنقدر خوب نیستید که دیگران فکر می‌کنند شایستگی دارید و می‌توانید بر هر کسی، صرف نظر از موقعیت اجتماعی، سابقه کاری، سطح مهارت یا درجه تخصص‌شان تأثیر بگذارد.

این اصطلاح اولین بار توسط روانشناسان سوزانا ایمز و پائولین رز کلنز در دهه 1970 استفاده شد. در ادامه بیشتر با این سندرم آشنا خواهید شد.

علائم سندرم ایمپاستر

1- ناتوانی در ارزیابی واقعی شایستگی ها و مهارت های خود.

2- نسبت دادن موفقیت خود به عوامل بیرونی.

3- تحقیر عملکرد شما.

4- ترس از برآورده نشدن انتظارات.

5- دست کم گرفتن موفقیت 6

شک به خود و ….

اضطراب مداوم خاطره ای از این سندرم است

در حالی که برای برخی از افراد این سندرم می تواند انگیزه آنها را برای رسیدن به هدف افزایش دهد، معمولاً به عنوان یک اضطراب دائمی برای افراد به وجود می آید. مشکل این سندرم تقلب این است که تلاش برای انجام یک کار خوب، باورهای شما را تغییر نمی دهد.

به عنوان مثال، شما می توانید ناهار را با همکاران خود صرف کنید، اما هنوز درگیر این فکر هستید که چه چیزی به من حق می دهد که اینجا و در این موقعیت باشم؟ در نهایت، این احساسات اضطراب را بدتر می کند و می تواند منجر به افسردگی شود. افرادی که سندرم تقلب را تجربه می کنند تمایل دارند در مورد احساسات خود با کسی صحبت نکنند و در سکوت با هم دعوا کنند.

  بازگشت دلار در کانال 27 هزار تنی

علل سندرم ایمپاستر

برخی از عوامل می تواند منجر به بقای سندرم ایمپاستر شود. مطالعات نشان می دهد که این پدیده در افراد با هر پیشینه، سن و جنسیت رخ می دهد. کنترل بیش از حد یا محافظت از شیوه های فرزندپروری نیز ممکن است در ایجاد سندرم ایمپاستر در کودکان نقش داشته باشد.

برای مثال، ممکن است از خانواده‌ای باشید که برای موفقیت ارزش قائل هستند، یا ممکن است والدینی داشته باشید که دائماً دیگران را تحسین و انتقاد می‌کنند. به طور کلی، مطالعات نشان می‌دهد که افراد دارای خانواده‌هایی با سطوح بالای تعارض و حمایت کم در معرض خطر ابتلا به این سندرم هستند.

علاوه بر این، برخی از ویژگی های شخصیتی با خطر بالاتری برای تجربه سندرم ایمپاستر مرتبط است. مانند کمال گرایی، روان رنجوری، اضطراب اجتماعی و…

مقابله با سندرم ایمپاستر

برای غلبه بر سندرم فریبنده، باید شروع به پرسیدن چند سوال دشوار از خود کنید: “عقاید اصلی من در مورد خودم چیست؟”، “آیا معتقدم لیاقت دوست داشتن را دارم؟”، “آیا باید کامل باشم تا بتوانم این کار را انجام دهم.” کامل باشد؟” دیگران آن را تایید می کنند؟ من؟» و… برای غلبه بر این احساسات، باید با برخی از باورهای عمیقی که در مورد خود دارید احساس راحتی کنید.

این تمرین می تواند دشوار باشد، اما در اینجا چند تکنیک وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید:

احساسات خود را به اشتراک بگذارید با دیگران در مورد احساس خود صحبت کنید. باورهای غیرمنطقی زمانی ایجاد اضطراب می کنند که پنهان شوند و درباره آنها صحبت نشود.

  5 کشور ثروتمند جهان که فرودگاه ندارند

توانایی های خود را ارزیابی کنید اگر باورهای قدیمی در مورد عدم کفایت خود در موقعیت های اجتماعی و عملکردی دارید، به طور واقع بینانه توانایی های خود را ارزیابی کنید. دستاوردهای خود و آنچه در آن مهارت دارید را بنویسید و آن را با ارزیابی خود مقایسه کنید. هنوز نمی توانید؟

قدم های کوچک بردارید روی انجام کامل کارها تمرکز نکنید، بلکه سعی کنید آنها را با تقسیم کردن آنها به اهداف کوچکتر و سپس دادن به خودتان برای آن به خوبی انجام دهید.

افکار خود را زیر سوال ببرید وقتی شروع به ارزیابی توانایی های خود می کنید و قدم های کوچکی برمی دارید، عقلانیت افکار خود را زیر سوال ببرید.

دست از مقایسه بردارید هر بار که در یک موقعیت اجتماعی خود را با دیگران مقایسه می کنید، نقصی در خود پیدا می کنید که باعث می شود احساس بد یا بی لیاقتی کنید.

از رسانه های اجتماعی کم استفاده کنید می دانیم که استفاده بیش از حد از رسانه های اجتماعی می تواند با احساس حقارت همراه باشد. اگر سعی کنید خود را در شبکه های اجتماعی نشان دهید که با شخصیت واقعی شما مطابقت ندارد یا رسیدن به آن غیرممکن است، فقط احساس بدتری به شما می دهد.

عقب نشینی نکنید مهم نیست چقدر احساس می کنید که به جایی که هستید تعلق ندارید، اما هرگز اجازه ندهید که شما را از پیگیری اهدافتان باز دارد. ادامه بده و بس کن

به یاد داشته باشید که اگر احساس می کنید شکست خورده اید، به این معنی است که درجه ای از موفقیت در زندگی دارید که آن را به شانس نسبت می دهید. پس سعی کنید این احساس را به احساس قدردانی تبدیل کنید.

  دانش آموزان باید به مدرسه می رفتند

منبع: خراسان

دیدگاهتان را بنویسید