هفته با نوسانات پایین برای دلار

در هفته گذشته نوسانات قیمت دلار کاهش یافت و حجم معاملات ارزی در بازار آزاد ارز تهران به پایین ترین حد خود رسید. قیمت اسکناس آمریکایی در هفته گذشته در محدوده قیمتی 27 هزار و 750 تا 28 هزار و 300 تن در نوسان بود.

معامله گران ارز همچنان از معاملات سنگین در انتظار اخبار جدید از میز مذاکرات هسته ای اجتناب کردند. قیمت دلار در نهایت روز پنجشنبه 23 دی ماه به 27 هزار و 900 تن رسید.

با توجه به نمودار قیمت دلار از ابتدای دی ماه سال جاری، هفته گذشته را می توان هفته کم نوسان قیمت این اسکناس آمریکایی نامید. قیمت دلار در بازار آزاد تهران پس از دو ماه با توجه به اخبار مثبت منتشر شده از فضای مذاکرات هسته ای در روزهای ابتدایی هفته گذشته به کانال 27 هزار تومان بازگشت.

سقوط دلار به کانال 27 یک نمایش نزولی بود که انتظارات کاهش را افزایش داد. در این شرایط اکثر معامله گران پس انداز خود را به دلار تبدیل به ریال کرده و از انجام معاملات سنگین خودداری می کنند. در نتیجه همین مشکل باعث کاهش معاملات و به تبع آن کاهش قیمت در بازار شد.

این امر بازار را به ثبات نسبی رسانده است. از سوی دیگر با ورود مجدد قیمت دلار به کانال 27 هزار تومانی افزایش های بازار، به دنبال مقابله با روند نزولی شدید قیمت ها بودند. نتیجه این مقاومت روز دوشنبه با افزایش یک روزه قیمت دلار به 28 هزار و 300 تن مشاهده شد که به دلیل کاهش انتظارات ایجاد شده از فضای سیاسی و شرایط ارزی در کشور ادامه پیدا نکرد.

  شرایط تغییر شماره ثبت تغییر کرده است ؟!

از روز سه شنبه تا پایان هفته بازار شاهد ثبات قیمتی حدود 28 هزار تنی بود. برخی فعالان بازار ارز با مشاهده روند ذکر شده در هفته گذشته، کف و سقف موقت دلار در بازار آزاد تهران را 27 هزار و 750 تن و 28 هزار و 350 تن معرفی کردند.

برخی از کارشناسان بازار ارز با اشاره به کاهش چشمگیر حجم معاملات در بازار تهران معتقدند این کمبود معاملات ممکن است به دلیل نامشخص بودن میزان دقیق عرضه و تقاضا، غیرواقعی بودن قیمت را نشان دهد. این افراد با اشاره به خلوت بودن بازار معتقدند زمانی می توان نرخ دلار را دقیق تر و واقعی تر بیان کرد که معامله گران بزرگ بقیه را رها کرده و با منابع خود وارد بازار شوند.

دیگر تحلیلگران ارزی می گویند در صورت مسکوت ماندن این خبر، مذاکرات هسته ای بر سر دلار تا روزهای بیشتری قابل رصد است. میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در متنی در وب سایت خود در روز جمعه (15 ژانویه) گفت: «از امروز، هیچ کس خواهان تعویق نیست».

گاهی اوقات ممکن است نیاز به مشاوره در پایتخت باشد. اما در حال حاضر با چنین مشکلی مواجه نشده ایم. وی ادامه داد: باید دید با توجه به تمرکز بیشتر مذاکره کنندگان بر موضوعات مورد مناقشه و اینکه این خبر چه تاثیری بر بازار ارز خواهد داشت، هفته آینده چه اخباری از وین منتشر خواهد شد.

قیمت دلار در پایان هفته گذشته با 50 تن کاهش نسبت به روز چهارشنبه به 27 هزار و 900 تن رسید.

  تاییدیه داروی کودکان کوید

پیش بینی قیمت دلار در روزهای ابتدایی هفته آینده نیز با کمی تفاوت نسبت به رقم روز پنجشنبه گذشته و حدود 28 هزار تن ارائه شد. سکه تمام بهار آزادی که در روزهای پایانی هفته گذشته قیمت خود را زیر سقف 12 میلیون و 500 هزار تن تثبیت کرده بود، روز پنجشنبه 23 دی ماه نسبت به روز چهارشنبه 50 هزار تن افزایش یافت و به 12 رسید. میلیون و 400 هزار تن .

قیمت جهانی طلا در ساعت 19 روز جمعه 24 دی ماه در ساعت 19 در تهران به 1822 دلار در هر اونس رسید.

روند قیمت دلار

دیدگاهتان را بنویسید