هفته اول فروردین با بارش باران بهاری

پیش بینی آب و هوا سخت ترین نوع پیش بینی در این زمان از سال است. آمارها نشان می دهد که پیش بینی های سازمان هواشناسی پنج روزه است اما همچنان احتمال خطا در پنج روز گذشته وجود دارد. این بدان معناست که پیش‌بینی‌ها برای 24 ساعت اول 90 درصد قابل اعتماد است و برای 48 ساعت این رقم به 87 درصد می‌رسد.

این بلاتکلیفی واقعیتی است که بهار همیشه ثابت کرده و برگ تازه ای را به نمایش گذاشته است، اما همین هوای شگفت انگیز بهاری و احتمال اشتباهات پیش بینی نمی تواند مسافران نوروزی را از شناخت موقعیت مسیرشان باز دارد.

البته نمی توان انکار کرد که هر چه بیشتر در مورد آب و هوا بدانیم سفرمان لذت بیشتری خواهد داشت. این سوالی است که همه هواشناسان بر آن تاکید دارند و معتقدند اگرچه هوا بسیار متغیر است و پیش بینی ها همیشه صد در صد اتفاق نمی افتد، اما در مجموع روشن است و دانستن آن بهتر از ندانستن است.

صادق ضیائیان مدیرکل پیش بینی هوا و پیش بینی هواشناسی سازمان هواشناسی از هوای نوروز و بهار 1401 گفت: شما هم استراحت کنید. البته ما همیشه این بارندگی ها را به صورت عادی پیش بینی می کنیم. اگرچه ممکن است کمی بیشتر یا کمتر از حد معمول باشد.»

وی ادامه داد: بررسی‌های ما نشان می‌دهد که در روزهای اول فروردین یک سامانه بارشی از شمال غرب کشور وارد می‌شود و به تدریج نیمه غربی کشور را در بر می‌گیرد. در حالی که هفته اول عید را در شمال غرب کشور زیر باران می گذرانیم.

  ارز دیجیتال؛ از شر پول نقد خلاص شوید؟

البته ممکن است تغییراتی هم داشته باشد. کارت ها نشان می دهند که هر روز تعطیلات اینگونه نخواهد بود. به عبارتی به طور کلی می توان گفت که هفته اول و فاصله دوم تا هشتم فروردین ماه بارش باران مورد انتظار ما را خواهد داشت. بارش ها البته در نیمه جنوبی کشور کمتر از حد نرمال است.

استان های واقع در دامنه های جنوبی البرز، سواحل مرکزی و غربی دریای خزر بیش از حد نرمال بارندگی خواهند داشت. به طوری که در بخش هایی از نواحی ساحلی دریای خزر بارش تجمعی پیش بینی می شود که می تواند بیش از 50 میلی متر باشد.

ضیائیان درباره هفته دوم تعطیلات گفت: همانطور که بررسی های ما نشان می دهد این بارندگی ها در هفته دوم در سراسر کشور کمتر خواهد بود. به خصوص در جنوب غرب کشور که بارش کمتر از حد نرمال خواهیم داشت. این هفته در بیشتر مناطق مرکز و شرق کشور بارانی و حتی بدون بارش است. در واقع انتظار داریم میانگین بارندگی در سراسر کشور در هفته دوم تعطیلات کمتر از حد نرمال باشد.

وی همچنین درباره وضعیت هوای بهار سال 1401 اظهار کرد: پیش بینی ما این است که در نیمه اول بهار سال 1401 بارندگی بهتر از سال گذشته باشد اما در بهار سال آینده میزان بارندگی کمتر از حد نرمال باشد که ممکن است مضطرب باشد. در روزهای پیش رو. “

مدیرکل پیش بینی و هشدار خشکسالی سال آینده سازمان هواشناسی گفت: با توجه به اینکه بارندگی هایی که در سال 1400 داشتیم کافی نبود، این مقدار زیاد نیست. ضمن اینکه همچنان 15 درصد کاهش بارندگی داریم.

  افزایش شهرهای قرمز در مرکز کشور

در واقع آمارها نشان می دهد که سال گذشته سال نسبتاً خشکی بود، بنابراین کمبود آب از منابع آب قابل جبران نبود و ظرفیت تامین آب کشور بسیار ضعیف و آب های زیرزمینی متلاشی شد. روندی که احتمالات و پیش بینی ها نشان می دهد این است که ممکن است در سال جدید نیز ادامه داشته باشد و باید مراقب باشیم.

به همین دلیل خوب است همه مردم بدانند که باید در روزها و ماه های آینده در مصرف آب حداکثر صرفه جویی کنیم تا در روزهای گرم سال و فصل تابستان با مشکلات جدی مواجه نشویم.

منبع: جام جم

دیدگاهتان را بنویسید