هشدار زرد برای سرخک؛ واکسیناسیون را به تاخیر نیندازید

اکثر افراد مبتلا به سرخک زیر 10 سال سن دارند و خانواده ها باید واکسن سرخک را برای کودکان 12 تا 18 ماهه خود بزنند، ما بیمار هستیم، این افراد باید واکسن بزنند.

شیوع سرخک از فروردین ماه امسال با ورود غیرایرانی ها به کشور آغاز شده است، از این رو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در روز 15 فروردین ماه امسال خواستار واکسیناسیون کودکان ایرانی و مهاجر زیر 5 سال شد.

در سال‌های اخیر پوشش خوبی در خصوص واکسیناسیون سرخک و سیستم نظارتی وزارت بهداشت صورت گرفته است و ایران حدود سه سال پیش مجوز حذف ویروس سرخک را از سازمان جهانی بهداشت دریافت کرده است که دستاورد بزرگ نظام سلامت است.

باید بدانیم که تنها 3 کشور بحرین، عمان و ایران در منطقه خاورمیانه موفق به کسب این تایید شده اند. در کشور ما به دلیل جمعیت زیاد و مرزهای زیاد با افغانستان، پاکستان و عراق، حذف سرخک به طور طبیعی نسبت به دو کشور دیگر مشهودتر است، اما این بدان معنا نیست که خطر ابتلا به سرخک به صفر می رسد.

به گفته مسئولان وزارت بهداشت، ضعف واکسیناسیون سرخک در کشورهای همسایه به ویژه افغانستان و پاکستان باعث شیوع و انتقال این بیماری در کشور شده است.

واکسن سرخک در کشور ما به صورت واکسن MMR سه گانه استفاده می شود که یک واکسن ترکیبی علیه سرخک، سرخجه و اوریون است و در کودکان ۱۲ و ۱۸ ماهه دو بار تزریق می شود.

به گفته موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، رازی برنامه ریزی کرده است که این واکسن را هر چهار سال یک بار ذخیره کند و اکنون 1.5 میلیون دوز از واکسن سه گانه دارای مجوز در سردخانه این موسسه است که آماده انتشار است. جای نگرانی در مورد کمبود این واکسن وجود ندارد.

  آناناس؛ یک میوه جادویی

کشورهای همسایه باعث شیوع سرخک در ایران شده اند

کمال حیدری، معاون بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هفته گذشته در حاشیه اجلاس سران دانشگاه های علوم پزشکی گفت: ایران سال گذشته موفق به دریافت گواهی ریشه کنی سرخک از سازمان جهانی بهداشت شد، متاسفانه در در عین حال در کشور همسایه ما افغانستان سرخک شیوع پیدا کرده است و از سوی دیگر به دلیل مشکلات سیاسی افغانستان و مهاجرت تعداد زیادی از اتباع افغانستان به کشورمان و پراکندگی آنها در نقاط و شهرهای مختلف، نگرانی هایی در استان ها داریم. این بیماری گزارش شده است و با توجه به حساسیتی که به این بیماری وجود دارد توجه ویژه ای به آن داشته ایم.

وی افزود: در این راستا به همه دانشگاه‌های علوم پزشکی هشدار داده‌ایم که برای رفع مشکلی که موفقیت ما را در ریشه‌کنی سرخک در کشور تهدید می‌کند، اقدامات لازم را انجام دهند و تکمیل واکسیناسیون اتباع غیرایرانی باید برنامه‌ریزی شود. وی ادامه داد: پوشش واکسیناسیون MMR فراهم شده و واکسیناسیون فعال به ویژه در مناطقی که اتباع غیرایرانی تجمع می کنند انجام می شود.

آماده سازی مراکز درمانی برای پذیرش بیماران سرخک

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: همچنین به بخش های دولتی و خصوصی دستور داده ایم در صورت مراجعه افراد مبتلا آماده مراقبت و تحقیقات لازم باشند و اتباع افغانستانی که قصد سفر به کشور خود را دارند توجه کنند. واکسن های آنها.» زیرا این بیماری در حال حاضر در افغانستان شایع است.

محسن زهرایی، رئیس اداره پیشگیری از واکسن وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: 96 نفر در کشور به بیماری سرخک مبتلا شده اند که از این تعداد 28 بیمار ایرانی و 68 نفر غیر ایرانی (افغانی) هستند. با توجه به اینکه در سال گذشته اپیدمی سرخک در همسایگان شرقی رخ داد، ورود این بیماری به کشور ما جدی است.

  اینفوگرافیک / ترند تاج در ایران، از ۲۲ مهر تا ۲۲ آبان

اکثر افراد مبتلا به سرخک زیر 10 سال سن دارند و مهم است که دو بار واکسینه شوند.

وی گفت: با توجه به اینکه در ماه‌های اخیر تعداد افغان‌هایی که کشورشان را ترک می‌کنند افزایش یافته است و درصد زیادی از کسانی که به ایران آمده‌اند ممکن است به سرخک و در نتیجه شیوع این بیماری در کشور ما مبتلا باشند، اکثر مردم با سرخک در گروه سنی آنها در معرض خطر بالای سرخک هستند.

یک مقام مسئول در وزارت بهداشت همچنین به اتباع غیرایرانی توصیه کرد با مراجعه به نزدیکترین مرکز بهداشت، کودکان خود را در برابر سرخک واکسینه کنند.

حمید عمادی متخصص بیماری های عفونی می گوید: سرخک یک بیماری بسیار واگیردار است که توسط ویروسی ایجاد می شود که در بینی و گلوی کودک یا بزرگسال مبتلا تکثیر می شود. آلاینده ها در هوا پخش می شوند که افراد دیگر می توانند نفس بکشند.

حدود 90 درصد از افراد مستعد در معرض سرخک بیمار می شوند و شایع ترین عوارض جانبی آن عفونت گوش و حنجره است.

وی افزود: قطرات آلوده نیز می توانند به سطح زمین بریزند و تا چند ساعت فعال و مسری باقی بمانند و حدود 90 درصد افراد مستعدی که در معرض این ویروس قرار می گیرند به سرخک مبتلا می شوند.

عمادی خاطرنشان کرد: یکی از شایع ترین عوارض سرخک، عفونت باکتریایی گوش است که می تواند منجر به التهاب حنجره یا التهاب دیواره های داخلی مجاری اصلی ریه شود.

وی تاکید کرد: سرخک نیاز به درمان دارویی خاصی ندارد اما پیشگیری از آن بسیار آسان است و واکسن موثری وجود دارد که سال هاست در ایران و جهان استفاده می شود. واکسن سرخک در کشور ما به صورت واکسن سه گانه MMR که یک واکسن ترکیبی بر علیه سرخک، سرخجه و اوریون است استفاده می شود. این واکسن دو بار در 12 و 18 ماهگی به کودکان تزریق می شود. افرادی که در طول یک اپیدمی در معرض خطر بالای بیماری قرار دارند، ممکن است نیاز به واکسینه شدن به عنوان مکمل داشته باشند.

  افزایش درآمدهای عملیاتی و غیر عملیاتی پتروشیمی مارون

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: ذات الریه نیز از عوارض شایع سرخک است. افرادی که سیستم ایمنی آنها به خطر افتاده است، ممکن است به نوع خاص و خطرناکی از ذات الریه مبتلا شوند که گاهی کشنده است.

مسلم است که سازمان بهداشت جهانی (WHO) برنامه ای را در سال 2000 با هدف بهبود همه برنامه های واکسیناسیون تقریباً در همه کشورها به گونه ای آغاز کرد که تا سال 2015 از 90 درصد مرگ و میر ناشی از سرخک جلوگیری شود. در ابتدای برنامه 800000 نفر مرگ و میر در سال در کودکان زیر پنج سال به دلیل سرخک، که در حال حاضر مرگ و میر سرخک را به 84 درصد در سراسر جهان کاهش داده است و موفقیت بزرگی است.

دیدگاهتان را بنویسید