هزینه ساخت هر متر مسکن برای نهضت ملی چقدر بوده است؟

در شرایطی که تورم سالانه مصالح ساختمانی حدود 35 درصد است، پروژه ملی مسکن در بسیاری از زمینه ها با رکود و کمبود نقدینگی مواجه است؛ در حالی که در سال 2018 با کمبود نقدینگی مواجه هستیم. برآورد دولت هزینه ساخت بلوک های پروژه در هر متر به 4.7 میلیون تن رسیده است، اما سازندگان از 6 میلیون تن در هر متر صحبت می کنند.

پروژه نهضت ملی مسکن دولت سیزدهم که با برنامه اقدام ملی دولت دوازدهم تلفیق شده و در مجموع 320 هزار واحد از دو برنامه مذکور اجرا شده است، در هزینه های ساخت با بلاتکلیفی مواجه است.

در شرایطی که وزارت راه و شهرسازی هزینه ساخت بلوک های پروژه جهش تولید و عرضه مسکن (مسکن ملی) را 4 میلیون و 700 هزار تن در هر متر مربع اعلام کرده است، سازندگان بخش خصوصی از این موضوع صحبت می کنند. هر متر مربع بالغ بر 6 میلیون تومان است.

پس از آنکه وزارت راه و شهرسازی در تابستان 1399 نرخ هر متر واحد مسکونی ملی را 2.7 میلیون تن اعلام کرد، بر اساس برآوردهای سازمان برنامه و بودجه، این طرح برای مدت طولانی رد شد. این در حالی بود که تورم در حال افزایش بود و اکنون به 41 درصد رسیده است. در مورد هزینه ساخت مسکن، انبوه سازان از افزایش 50 درصدی قیمت ها در این حوزه صحبت می کنند.

کارشناسان می گویند نرخ افزایش قیمت مصالح ساختمانی معمولاً برابر با تورم نقطه به نقطه مرکز آمار است که اکنون به 35 درصد رسیده است. البته برخی بررسی های غیررسمی حکایت از افزایش 40 تا 50 درصدی قیمت برخی مصالح ساختمانی دارد.

  دلیل تاخیر در اعدام آرماند تنبیه یا بخشش؟

ایرج رهبر، نایب رئیس انجمن انبوه سازان تهران چندی پیش گفته بود که در گذشته هر کیلوگرم فولاد حداکثر 7 هزار گوجه می خرید اما اکنون به 16 هزار رسیده است.

چندی پیش رضا نادری نایب رئیس اتحادیه آهن فروشان اهواز گفته بود که قیمت یراق آلات در حالی افزایش می یابد که تقاضا در بازار آهن کم است و افزایش قیمت ها به دلیل صادرات و محدودیت کارخانه های انرژی زا است.

از سال 1399 تا چند هفته پیش دولت از به روز رسانی قیمت واحدهای نهضت ملی مسکن خودداری کرد تا اینکه در اوایل بهمن ماه سال 1400 رئیس شرکت عمران شهرهای جدید هزینه ساخت این واحدها را 4.7 میلیون عنوان کرد. تن در متر از سوی دیگر سازندگان مدعی هستند که قیمت تمام شده مسکن به بالای 6 میلیون تن در هر متر مربع رسیده است.

تاکنون بیش از 4 میلیون نفر در این دو طرح ثبت نام کرده اند و ثبت نام تا پایان اسفندماه ادامه دارد. در برخی مناطق بین 40 تا 160 میلیون تن از متقاضیان دریافت شده است.

سقف تسهیلات بانکی که اخیراً سقف آن از 150 به 450 میلیون تن افزایش یافته است، هنوز آنطور که باید و شاید به تحرک پروژه ها منجر نشده است و کار عمدتاً با کمک مشارکت متقاضیان در حال پیشرفت است. آن را کف قابلمه قرار دهید.

اگر گفته سازندگان مبنی بر هزینه ساخت نهضت ملی مسکن 6 میلیون تن صحت داشته باشد، ساخت کوچکترین بلوک این پروژه که 60 متر است، 360 میلیون تن هزینه خواهد داشت و در صورت ارائه بانک منابع تامین نمی شود، اکثر پروژه ها وارد رکود می شوند.

  آمار فوتی های ناشی از کرونا امروز 22/04/1401

سازنده: پروژه نهضت ملی مسکن پیشرفت چندانی نداشته است

حسن محتشم، یکی از اعضای هیات مدیره کانون انبوه سازان استان تهران درباره ارائه دولت در طرح نهضت ملی مسکن برای ساخت یک میلیون مسکن در سال به ایسنا گفت: بر تولید و عرضه مسکن نظارتی نمی شود. این طرح به اندازه ابتدایی پیشرفت نکرده و مطمئناً در سال اول به هدف خود نخواهد رسید.

وی افزود: دولت باید نقش خود را در سیاست گذاری در این زمینه ایفا کند و از مالکیت بپرهیزد. اگر پروژه ها را بین بخش خصوصی توزیع کند، می توان انتظار داشت که درصد قابل توجهی از برنامه اجرا شود. مختشم خاطرنشان کرد: با گذشت حدود هفت ماه نحوه صدور مجوز هنوز میزان حق الزحمه و حقوق سازمان نظام مهندسی مشخص نیست.

در مسکن مهر مشخص بود که برای مجوز باید متری 10 هزار تومان و برای نظارت سازمان نظام مهندسی متری 3 هزار تومان پرداخت شود. اما در پیش نویس نهضت ملی این موارد هنوز اعلام نشده است. در صورت اعلام، تکلیف بخش خصوصی تا حدودی مشخص می شود و بهتر می تواند برای پیوستن به آن تصمیم گیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید