هزینه رهن و اجاره خوابگاه در تهران

اجاره خوابگاه در شرایطی که اجاره بهای مسکن به شدت افزایش می یابد، گزینه ای برای برخی از شهروندان تهرانی برای کاهش هزینه های زندگی است.

هزینه رهن و اجاره خوابگاه در تهران

من گزارش میدم زمان خبریدر دو سه سال اخیر مشکلات حوزه مسکن به معضلی بزرگ تبدیل شده است که مهمترین پیامد آن رشد بی سابقه و کاملا غیرمنطقی قیمت و اجاره مسکن است. خوابگاهدر شرایطی که اجاره بهای مسکن به شدت افزایش می یابد، برخی از شهروندان تهرانی این فرصت را پیدا می کنند که هزینه های زندگی خود را کاهش دهند.

خوابگاه معمولاً به مکان هایی اطلاق می شود که اکثر دانشجویان برای تکمیل تحصیلات خود از خانه دور می مانند. ساختار و طراحی خوابگاه به گونه ای است که گروهی از افراد در صنایع مختلف را در خود جای می دهد که اکثرا خوابگاه های مجاور دانشگاه ها، دانشکده ها، مدارس شبانه روزی، پادگان های نظامی و … هستند و امکانات و شرایط استفاده برای هر یک متفاوت است. .

خوابگاه دانشجویی توسط دانشگاه مدیریت می شود و برای اسکان دانشجویان فعالیت می کند. دانشجویان متقاضی اقامت در خوابگاه تمام یا بخشی از دوران تحصیلی خود را در طول تحصیل به صورت انفرادی یا گروهی در خوابگاه می گذرانند.خوابگاه های دانشجویی برای اسکان دانشجویان در محوطه دانشگاه یا خارج از محیط دانشگاه طراحی و ساخته می شوند. اتاق ها در خوابگاه های دانشجویی می توانند انفرادی یا گروهی باشند.

اجاره هاستل در تهران هزینه های زیادی را برای مردم کاهش داد. اما اکنون در کنار مسکن، اجاره بهای یک پانسیون نیز افزایش یافته است. برای اتاق های کوچک و برای تخت از 1.500.000 تا 5.000.000 تومان لازم است. گاهی رهن این اتاق ها بسته به موقعیت خوابگاه به 200 میلیون تومان هم می رسد.

قیمت اجاره خوابگاه در تهران

  تکنسین های اورژانس حمله خشونت آمیز

اجاره خوابگاه در شرایطی که اجاره بهای مسکن به شدت افزایش می یابد، گزینه ای برای برخی از شهروندان تهرانی برای کاهش هزینه های زندگی است. اما برای اجاره اتاق در این هاستل ها باید از 1.500.000 تا 5.000.000 تومان بپردازید. وضعیتی که برخی را از ماندن در پایتخت منصرف کرد.

برخی از ساکنان تهران از شهرهای دیگر برای تحصیل و کار به اینجا آمده اند. در شرایطی که فرصت کار در شهرهای خود را ندارند. هیچ شغلی در شهرهای مبدأ آنها وجود ندارد، اگر هم باشد دستمزدها آنقدر پایین است که نمی توانند افزایش قیمت کالا و خدمات را تحمل کنند. اما در تهران و شهرهای بزرگ دستمزد، هزینه مسکن و… نسبتاً بالاتر است. نیز در حال افزایش هستند. از این نظر زندگی خوابگاهی راهی برای کاهش هزینه های زندگی در شهرهای بزرگ بود.

اما اکنون این گزینه چندان ارزان نیست. این روزها خوابگاه های دولتی تعطیل هستند و تعدادی از دانشجویان به خوابگاه های خصوصی می روند. به عبارت دیگر، این روزها اوج اجاره خوابگاه است. به همین دلیل ظرفیت برخی از پانسیون ها پر است.

مبلغ اجاره هاستل ها به موقعیت مکانی و تعداد افراد اتاق بستگی دارد. هر چه بیشتر به مناطق بالای تهران بروید، اجاره هاستل بالاتر می رود.

هزینه اجاره خوابگاه؛ یک خوابه 200 میلیون تومان رهن!

مدیر یکی از خوابگاه های نزدیک میدان ولیعصر می گوید: اجاره یک اتاق 6 تخته یک میلیون و 700 هزار تومان است. سپرده او دو میلیون و 500 هزار تومان است.

آن طور که خودش می گوید اجاره یک اتاق چهار تخته دو میلیون و 100 هزار تومان است. علاوه بر این باید سه میلیون تومان ودیعه پرداخت کنید.

اما اتاق یک تخته قیمت بالاتری دارد. برای این اتاق حدود هشت متری باید چهار میلیون تومان ودیعه و ماهانه چهار میلیون تومان اجاره پرداخت شود. البته این استودیوها را می توان به طور کامل رهن کرد. آن طور که کارمند این خوابگاه می گوید در حال حاضر برای شش ماه رهن کامل باید 90 میلیون تومان پرداخت کنید.

  شرایط پرداخت حقوق ماهانه به کارکنان

ناظر خوابگاهی در حوالی بزرگراه یادگار امام می گوید: اجاره یک اتاق خواب 5 میلیون و 400 هزار تومان و ودیعه آن 7 میلیون تومان است.

وی ادامه می دهد: «به ازای رهن کامل اتاق به ازای هر چهل میلیون تومان ودیعه، یک میلیون تومان از اجاره بها کسر می شود. یعنی حدود 200 میلیون تومان باید به طور کامل توسط متفاضی پرداخت شود.»

از نظر امکانات رفاهی تنها مزیت اتاق این است که یخچال مجزا دارد. سایر امکانات مانند اتو و ماشین لباسشویی باید با سایر ساکنین خوابگاه به اشتراک گذاشته شود.

اما اگر شخصی بخواهد یک آپارتمان کوچک در حوالی میدان ولیعصر اجاره کند، چقدر باید رهن و اجاره داشته باشد؟ یک مشاور املاک می گوید: «در حال حاضر یک پرونده زیرزمین 30 متری دارم. او 300 میلیون وام مسکن کامل می خواهد. این کوچکترین فایلی است که دارم.”

مشاور دیگری می گوید: آپارتمان های 20 متری و 30 متری در صورت پیدا شدن کمتر از 300 میلیون رهن نیست. شاید به همین دلیل است که ساکنان این اتاق های یک اتاق، رهن در خوابگاه ها را ترجیح می دهند. زیرا قیمت کوچکترین خانه ها در این مناطق چندین برابر بیشتر است.

تفاوت اجاره اسکله بالا و پایین

با کمی جستجو می توان اقامتگاه ارزان تری پیدا کرد. اما فقط با حدود 200 هزار تومان اجاره کمتر. ناظر خوابگاه دیگری در حوالی میدان ولیعصر تهران می گوید: «ارزان ترین اتاق ما در هاستل 1.5 میلیون تومان است. باید دو میلیون تومان ودیعه بدهید.

  فشار حداکثری علیه ایران شکست خورده است

نکته دیگر تفاوت اجاره تخت بالا یا پایین در برخی از هاستل های تهران است. مدیر پانسیون می گوید: تخت بالای اتاق شش تخته دو میلیون و 200 هزار تومان است. اما باید دو میلیون و 400 هزار تومان برای تخت زیرین بپردازید. مبلغ ودیعه اتاق چهار میلیون تومان است.

وی ادامه می دهد: اجاره طبقه بالا در اتاق چهار تخته 2 میلیون و 600 هزار تومان و تخت پایین 2 میلیون و 800 هزار تومان است. ودیعه اتاق نیز چهار میلیون تومان است.

نکته دیگر در این هاستل ها قیمت اجاره اتاق مهمان است. اجاره اتاق مهمان در هر شب نیز بستگی به موقعیت هاستل دارد. یکی در سودآباد 300 هزار تومان و دیگری در هنگال 150 هزار تومان.

جریمه 200 هزار تومانی دیر شب بودن

هاستل های خصوصی قوانین خاص خود را دارند. یکی از این قوانین زمان سفر است. برخی از هاستل ها برای آخر شب از ساکنان جریمه می گیرند.

جریمه تاخیر در خوابگاه دخترانه مجاور تئاتر شهر با توافق با ناظر می باشد. اگر اهالی پانسیون قبل از تاخیر با او موافقت کنند 100 هزار تومان جریمه می شوند. اگر قبل از تاخیر با او موافقت نکنند باید 200 هزار تومان جریمه بپردازند. این جریمه ها شامل کسانی می شود که بعد از ساعت 22 به خوابگاه می روند.

یکی از ساکنان کوی جنب خیابان «فلسطین» می گوید: بعد از ساعت 22:30 شب درب خوابگاه را می بندند. «اگر حتی پنج دقیقه تاخیر داشته باشیم باید 100 هزار تومان جریمه بپردازیم تا بتوانیم وارد شویم.

شرایطی که باعث می شود برخی تهران را ترک کنند و به شهر خود یا شهرهای دیگر بروند. اگرچه آنها ناامید از یافتن شغل در شهر خود هستند.

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید