هر روز سالم ترین دانه های روی زمین را بخورید

دانه ها بخشی جدایی ناپذیر از یک رژیم غذایی سالم غنی از فیبر، پروتئین، آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها، مواد معدنی و مواد شیمیایی گیاهی هستند.

به گزارش خط سلامت؛ مصرف برخی از غلات به دلیل وجود چربی های غیراشباع در آنها باعث کاهش قند خون، فشار خون و کلسترول می شود. متخصصان تغذیه مصرف برخی از سالم ترین دانه های روی کره زمین را به افرادی که می خواهند سلامت خود را از طریق رژیم های غذایی بهبود بخشند، توصیه می کنند.

دانه کتان به کاهش کلسترول کمک می کند

دانه های کتان یکی از این گزینه ها هستند. بذر کتان منبع خوبی از اسیدهای چرب امگا 3 به ویژه اسید آلفا لینولنیک است و مقادیر زیادی منیزیم و ویتامین B1 را تامین می کند. پلی فنول های موجود در این دانه به ویژه لیگنان به کاهش کلسترول کمک می کند.

دانه چیا، جزئیات شگفت انگیز

هر روز سالم ترین دانه های روی زمین را بخورید

دانه چیا نیز خواصی مشابه دانه کتان دارد. تعدادی از مطالعات نشان داده اند که خوردن دانه چیا می تواند ALA را در خون افزایش دهد. اسیدهای چرب امگا 3 که می توانند به کاهش التهاب کمک کنند. دانه چیا به ویژه برای افراد دیابتی و افراد مبتلا به بیماری قلبی توصیه می شود. دانه های سیاه و سفید چیا کوچک از گیاهی به نام سالویا هیسپانیکا (Salvia Hispanica) که از خانواده نعناع است، گرفته می شود. دانه های چیا از نظر ظاهری بسیار شبیه به دانه های شربتی هستند. دانه های چیا از دیرباز یک غذای مهم برای تمدن مایاها و آزتک ها بوده است، زیرا می توانند انرژی خوبی از مصرف خود دریافت کنند. در واقع چیا در زبان مایا به معنای قدرت است.

  سیل، چوپان و گله اش را برد

شاهدانه منبع عالی پروتئین گیاهی است

هر روز سالم ترین دانه های روی زمین را بخورید

کنف یا دانه شاهدانه همچنین منبع عالی پروتئین گیاهی هستند و آمینو اسیدهای ضروری را که بدن شما قادر به تولید آنها نیست، فراهم می کند. روزانه شاهدانه بخورید زیرا این دانه ها علائم اگزما، خارش و خشکی پوست را تسکین می دهند.

کنجد، دشمن سرطان

هر روز سالم ترین دانه های روی زمین را بخورید

دانه‌های کنجد توسط باکتری‌های روده به نوع دیگری از لینگان به نام انترولاکتون تبدیل می‌شوند. انترولاکتون می تواند به عنوان هورمون جنسی استروژن عمل کند. سطوح پایین این هورمون در بدن با بیماری قلبی و سرطان سینه مرتبط است.

دانه کدو تنبل، ضد پروستات

تخم کدو را فراموش نکنید. این دانه ها سرشار از مواد شیمیایی گیاهی هستند که به کاهش کلسترول خون کمک می کنند. مصرف این دانه ها مانند تخمه آفتابگردان خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش می دهد و از سنگ کلیه و مثانه جلوگیری می کند. مصرف تخمه کدو تنبل کیفیت زندگی مردان مبتلا به بزرگی پروستات را بهبود می بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید