هر آنچه باید در مورد آسپرین بدانید!

افرادی که در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی هستند و افراد بین 50 تا 59 سال می توانند بیشترین سود را از مصرف آسپرین برای این منظور ببرند.

اسید استیل سالیسیلیک با نام تجاری آسپرین به دسته داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی تعلق دارد و به طور طبیعی در پوست درخت بید نیز یافت می شود.

آسپرین یکی از محبوب ترین داروها در جهان است. در بریتانیا، هر فرد سالانه 70 قرص را به تنهایی یا همراه با سایر مسکن ها، کافئین یا ویتامین C مصرف می کند.

این مسکن توانایی رقیق کردن خون را دارد. به همین دلیل است که متخصصان بهداشت گاهی از آن برای جلوگیری از حملات قلبی استفاده می کنند. آسپرین همچنین ممکن است در طول یا بعد از حمله قلبی مفید باشد.

با این حال، این بدان معنا نیست که چنین دارویی برای همه مناسب است و می تواند خودسرانه مصرف شود.

در اینجا نحوه قرار دادن آن برای استفاده با آسپرین و بیماری های قلبی عروقی آورده شده است. آیا می دانید چه کسانی می توانند آسپرین مصرف کنند؟ در صورت مشکوک شدن به حمله قلبی چگونه باید از آن استفاده کرد؟

در زیر به فواید و همچنین خطرات مرتبط با مصرف تصادفی آسپرین خواهیم پرداخت. موارد زیر گزیده ای از مقالات منتشر شده توسط مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی ایالات متحده است:

آسپرین چگونه از حملات قلبی جلوگیری می کند؟

آسپرین می تواند با محدود کردن لخته شدن خون توسط پلاکت ها از حملات قلبی جلوگیری کند.

سیگار کشیدن و برخی شرایط پزشکی مانند فشار خون بالا و دیابت می تواند منجر به ایجاد پلاک در عروق کرونر شود. پلاک ها در واقع تجمع کلسترول، گلبول های سفید و سایر مواد هستند. آنها با هم یک رسوب مومی شکل را تشکیل می دهند که در دیواره رگ ها تجمع می یابد.

  زندگی پوسیده جعبه خواب زنان زیر پوست شهر

اگر به دلایلی تکه هایی از این پلاک ها بشکنند، خطر لخته شدن خون افزایش می یابد. تجمع این مواد می تواند شریان ها را مسدود کند و جریان خون به قلب را کاهش دهد. این باعث حمله قلبی ناگهانی می شود.

در هنگام حمله قلبی آسپرین مصرف کنید

به طور کلی آسپرین قادر به کاهش شدت حملات قلبی عروقی خواهد بود. با این حال، همانطور که انجمن قلب آمریکا اشاره می کند، آسپرین به تنهایی نمی تواند حمله قلبی را درمان کند و نباید تصور کنیم که مصرف دوزهای متعدد از این دارو ما را از خطر حمله قلبی نجات می دهد.

توصیه می شود قبل از مصرف آسپرین برای حمله قلبی مشکوک با 115 یا شماره اورژانس محلی خود تماس بگیرید. اپراتور می تواند در مورد مصرف آسپرین و همچنین دوز مورد نیاز توصیه های لازم را به شما بدهد.

البته حتی اگر اپراتور مصرف آسپرین را توصیه نکند، بیمار با صلاحدید پزشک می تواند آن را در اورژانس مرکز درمانی تهیه کند.

دوز

یک فرد می تواند 160 تا 325 میلی گرم آسپرین در هنگام حمله قلبی مصرف کند. اما زمانی که از اورژانس درخواست کمک می کند و همچنین پس از انتقال به مرکز درمانی باید این مشکل را به کادر درمانی اطلاع دهد. سرویس بهداشت ملی انگلستان توصیه می کند که بیمار یک قرص آسپرین 300 میلی گرمی را در حالی که منتظر آمدن آمبولانس است مصرف کند.

لازم به ذکر است که در چنین مواردی آسپرین بدون پوشش روده ترجیح داده می شود، زیرا سریعتر عمل می کند و در مدت زمان کوتاهی اثربخشی بیشتری خواهد داشت.

  «300» با اجرای جواد عزتی و صدای رضا بهرام اجرا می شود

آسپرین به عنوان یک درمان پیشگیرانه

در برخی موارد، متخصصان مراقبت های بهداشتی ممکن است دوزهای پایین روزانه آسپرین را برای جلوگیری از حملات قلبی تجویز کنند.

طبق یک مطالعه در سال 2019، افرادی که به طور منظم آسپرین مصرف می کنند، 14 درصد کمتر در معرض خطر اولین حمله قلبی قرار دارند. با این حال، همین مطالعه درباره استفاده گسترده از آسپرین برای این منظور هشدار می دهد. زیرا مصرف منظم آسپرین به طور همزمان می تواند خطر خونریزی را تا 46 درصد افزایش دهد.

همچنین در یک مطالعه در سال 2020 خواندیم که فواید بالقوه آسپرین برای همه یکسان نیست. به عنوان مثال، محققان دریافته اند که استفاده منظم از آسپرین تنها خطر اولین حمله قلبی را در تعدادی از افراد در معرض خطر بیماری قلبی عروقی کاهش می دهد.

افراد در معرض افزایش خطر عبارتند از:

– الان سیگار می کشند
– سابقه فشار خون بالا دارید
سابقه کلسترول خون بالا دارید

بنابراین در حالی که آسپرین ممکن است به جلوگیری از اولین حمله قلبی در برخی افراد کمک کند، این مزیت ممکن است جهانی نباشد.

آیا مصرف آسپرین فواید دیگری دارد؟

آسپرین علاوه بر کمک به رقیق شدن خون و تسکین درد، فواید دیگری نیز دارد. به عنوان مثال، موسسه ملی سرطان می گوید آسپرین ممکن است دارای خواص پیشگیری از سرطان، به ویژه سرطان کولورکتال باشد.

افرادی که در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی هستند و افراد بین 50 تا 59 سال می توانند بیشترین سود را از مصرف آسپرین برای این منظور ببرند.

  سعید صادقی در استقلال / خرید جدید استقلال

با این حال، موسسه ملی سرطان هشدار می دهد: برای افراد 70 سال و بالاتر، مصرف دوز پایین روزانه آسپرین می تواند خطر ابتلا به سرطان پیشرفته و مرگ و میر ناشی از آن را افزایش دهد. به طور کلی مصرف خودسرانه این دارو در هر سنی و جوانی مجاز نمی باشد.

عوارض مصرف آسپرین چیست؟

شایع ترین عوارض جانبی آسپرین شامل سوء هاضمه، درد معده و احتمال خونریزی یا کبودی راحت تر یا شدیدتر در مقایسه با افرادی است که این دارو را مصرف نمی کنند.

برخی دیگر از عوارض جانبی احتمالی عبارتند از:

– ورم معده
– خونریزی گوارشی
واکنش های آلرژیک
– سندرم ری
خونریزی مغزی

خطر برخی عوارض جانبی در برخی بیماران بیشتر است. طبق یک مطالعه معتبر در سال 2021، سندرم ری و خونریزی مغزی از عوارض بسیار نادری هستند. درصد واکنش های آلرژیک نیز از 1% تا 2% در جمعیت عمومی تا 26% در افراد مبتلا به آسم یا رینوسینوزیت مزمن متغیر است.

قبل از مصرف هر دارویی با یک متخصص مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید