هرم غذایی چگونه به ما کمک می کند؟

هرم غذایی راهنمایی برای خوردن منظم غذاهای سالم مورد نیاز بدن است. هر هرم غذایی با توجه به هدف خود به گروه ها یا بخش هایی تقسیم می شود و مصرف هر گروه غذایی را به نسبت مناسب برای این رژیم تقسیم می کند.

هرم غذایی نمودار و مدلی برای مصرف گروه های غذایی است. هرم غذایی راهنمایی برای خوردن منظم غذاهای سالم مورد نیاز بدن است. هر هرم غذایی با توجه به هدف خود به گروه ها یا بخش هایی تقسیم می شود و مصرف هر گروه غذایی را به نسبت مناسب برای این رژیم تقسیم می کند.

پیروی از هرم غذایی مناسب برای کودکان بسیار مهم است. زیرا آنها باید بدانند که هر روز چه غذایی بخورند و چقدر به رشد آنها کمک کند.

هرم غذایی گروه های مختلف غذایی را نشان می دهد که برای بدن انسان ضروری هستند. این هرم به پنج گروه غذایی تقسیم می شود که هر کدام غذای مورد نیاز بدن انسان را ارائه می دهند. هر گروه غذایی با یک نوار رنگی نازک و ضخیم مشخص شده است. هر چه نوار نازکتر باشد، بدن کمتر به آن نیاز دارد.

هرم غذایی به چند دسته تقسیم می شود؟

شاید بتوان گفت که یک هرم غذایی بی پایان وجود دارد. در واقع همانطور که گفتیم هرم غذایی دستورالعملی است برای به دست آوردن غذای اصلی به مقدار لازم; بنابراین بسته به هدف رژیم غذایی شما می توان یک هرم غذایی منحصر به فرد برای شما طراحی کرد.

هرم غذایی گسترده USDA در حال حاضر در اکثر متون و منابع استفاده می شود. معمولاً هر کشوری با توجه به منابع موجود یک هرم غذایی مشترک را تعیین می کند.

  تایید مجازات قصاص پزشک تبریزی

هرم غذایی چگونه به ما کمک می کند؟

در پاسخ به این سوال که هرم غذایی چگونه به ما کمک می کند، می توان اینطور خلاصه کرد که هرم غذایی در واقع به ما کمک می کند تا سالم تر باشیم.

هر هرم غذایی نیز با معرفی میزان غذایی که می خورند مشخص می کند و هدف این است که مواد مغذی و تنوع کافی برای دریافت تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن را دریافت کنیم.

هرم غذایی اصلی شامل چه مواردی است؟

همانطور که گفتیم هرم غذایی از گروه های غذایی مختلفی تشکیل شده است. اما این سوال پیش می آید که هرم غذایی اصلی شامل چه گروه های غذایی و چه عناصری است؟ در اینجا پنج دستورالعمل کلیدی برای حرکت رو به جلو با هرم غذایی آورده شده است.

هرم غذایی

محصولات لبنی

محصولات تهیه شده از شیر گاو، شیر بز و لبنیات که شامل شیر، ماست، پنیر، دوغ، پنیر و غیره می باشد. مصرف لبنیات بسیار مهم است. زیرا نه تنها کلسیم بلکه پروتئین، ویتامین A و ویتامین D را نیز برای بدن ما فراهم می کنند.

محصولات بدون چربی برای بزرگسالان خوب است. زیرا بسیاری از لبنیات حاوی چربی هستند. مصرف 4-3 وعده لبنیات در روز ضروری است.

میوه ها

میوه ها منبع طبیعی قند، فیبر و ویتامین ها به ویژه ویتامین C هستند. آنها به حفظ پوست سالم و هضم خوب کمک می کنند. خوردن 2 تا 4 وعده میوه تازه ضروری است.

سبزی ها

تمام سبزیجات تازه سبز، نارنجی یا سبز تیره، ساقه، ریشه یا گل یک گیاه خوراکی نیز سبزیجات هستند. نخود، کلم، سیب زمینی، اسفناج و غیره. منابع سالم تغذیه هستند. سبزیجات حاوی ویتامین C، آهن و کلسیم هستند و بسیار سالم، کم چربی و کالری هستند. مصرف 3 تا 5 وعده سبزیجات ضروری است.

  خبر بد برای عاشقان قهوه

گوشت، لوبیا و آجیل

انواع مختلف گوشت حیوانات قابل مصرف هستند. با این حال، هر یک از آنها مزایا و معایب خود را دارند. گوشت های بهتری مانند مرغ، بوقلمون و ماهی باید بیشتر مصرف شوند. گوشت قرمز یا بیکن سرشار از چربی و کلسترول است. بنابراین، باید از آنها اجتناب شود. تخم مرغ، لوبیا خشک، توفو، سویا و آجیل می توانند منابع جایگزین گوشت باشند. اینها منابع اصلی پروتئین، آهن، روی و ویتامین B12 هستند. مصرف 2 تا 3 وعده گوشت در روز ضروری است.

غلات

غلات یکی از مهم ترین گروه های غذایی در هرم غذایی تغذیه سالم هستند. زیرا با داشتن کربوهیدرات های مفید انرژی بدن را تامین می کنند و داشتن فیبر زیاد به سلامت دستگاه گوارش ما کمک زیادی می کند. غلات همچنین حاوی پروتئین و گروهی از ویتامین ها هستند.

عدس، نخود، ذرت، گندم، جو، برنج و انواع مختلفی از غلات هستند.

نحوه چیدمان گروه های غذایی در مثلث هرم غذایی

هر هرم غذایی از چندین طبقه تشکیل شده است و هر چه به بالای هرم نزدیک می شویم مصرف غذاهایی که از دسته های بالاتر هستند محدودتر می شود. در واقع، غذاهایی در رده پایین هرم تغذیه سالم وجود دارند که باید بیشتر مصرف شوند.

اولین کلاس

سبزیجات، سالاد و میوه ها (حداقل 5 تا 7 وعده غذایی در روز). بهتر است بیشتر مصرف شود. آب میوه بدون شیرینی را می توان یک بار در روز مصرف کرد.

طبقه دوم

غلات کامل و نان، سیب زمینی، ماکارونی و برنج (3 تا 5 وعده در روز، حداکثر 7 وعده برای نوجوانان و مردان 19 تا 50 ساله). غلات کامل بهترین گزینه هستند.

  9 راه برای کمتر خوردن گوشت!

طبقه سوم

شیر، ماست و پنیر (3 وعده در روز و 5 وعده برای کودکان 9 تا 18 سال). بهتر است از شیر و ماست کم چرب بیشتر از پنیر استفاده شود.

طبقه چهارم

گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ، لوبیا و آجیل (2 وعده در روز). بهتر است از گوشت بدون چربی، مرغ (بدون پوست) و ماهی استفاده کنید. تا دو بار در هفته ماهی چرب بخورید. تخم مرغ، لوبیا و آجیل نیز در این دسته قرار می گیرند. محدود کردن گوشت های نمکی فرآوری شده مانند سوسیس، بیکن و ژامبون؛

طبقه پنجم

تا حد امکان از چربی ها و روغن ها (در مقادیر بسیار کم) استفاده کنید. چربی های تک غیراشباع و سبک را انتخاب کنید.

بهترین انتخاب ها روغن کلزا، زیتون، کلزا، آفتابگردان یا ذرت است. سس مایونز و سالاد را محدود کنید. زیرا حاوی مقدار زیادی روغن هستند. همیشه وعده های غذایی خود را با کمترین چربی یا روغن بپزید. کباب کردن، کباب کردن، بخارپز کردن و پخت و پز جایگزین های خوبی برای سرخ کردن هستند.

بالاترین طبقه

در هرم غذایی اصلاح شده، قفسه بالایی از بقیه هرم جدا می شود. بالاترین طبقه شامل غذاها و نوشیدنی های سرشار از چربی، شکر و نمک است. این غذاها برای سلامتی ضروری نیستند و نباید هر روز مصرف شوند. مقادیر بسیار کم یک یا دو بار در هفته حداکثر است.

منبع: سلامت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید