نیکولز لطیفی; راننده فرمول یک ایرانی که دنیا را تکان داد

418607 773 خبر مرکزی

احتمالا این روزها اخبار جنجالی در مورد فرمول یک را شنیده اید. نیکلاس لطیفی در آخرین مرحله مسابقات فرمول 1 تصادف کرد و باعث شد همیلتون قهرمان نشود و به رکورد تاریخی خود نرسد!

پس از تصادف او به دلیل ورود یک خودروی امنیتی به مسابقه، اختلاف زمانی همیلتون و ورشتاپن از بین رفت و در نهایت راننده هلندی توانست در آخرین دور همیلتون را بگیرد و قهرمان شود.

قبل از تصادف، ورشتاپن با احتیاط لاستیک های ماشینش را عوض کرد، اما همیلتون که فکر می کرد قهرمان شش دور بعد از مسابقه است، لاستیک ماشینش را عوض نکرد. ماشین های امنیتی از دور 53 تا دور 58 در پیست بودند و با خروج آنها فقط یک دور تا پایان مسابقه باقی مانده بود.

ورشتاپن نیز به لطف استفاده از لاستیک های نرم و جدید موفق شد در یکی از دورهای آخر همیلتون را بگیرد و قهرمان جهان شود. این موضوع مرسدس بنز را شوکه کرد که چرا آنها در راه کسب عنوان قهرمانی بودند، اما در نهایت از ردبول دست کشیدند.

پس از این اتفاقات، نام نیکلاس لطیفی از دیروز در خبرهاست. بسیاری از رسانه های جهان او را عاملی برای تغییر نتیجه فرمول 1 می دانستند.این راننده فرمول 1 متولد کبک کانادا است اما ایرانی الاصل است. پدر او یک سرمایه دار کانادایی است که چندین مجتمع غذایی دارد.

نیکلاس مانند پدرش از نظر اقتصادی فعال است و ثروت قابل توجهی جمع آوری کرده است. پدر او، مایکل لطیفی، اکنون 10 درصد از سهام مک لارن را در اختیار دارد و سومین سهامدار بزرگ این گروه است.

  این زوج که با مرگ معامله می کردند در دام پلیس افتادند

نیکلاس لطیفی در 13 سالگی در مسابقات کارتینگ شرکت کرد. او از سن شانزده سالگی در مسابقات کارتینگ حرفه ای در ایالات متحده و کانادا شرکت کرد و در حالی که با رانندگان بازنشسته فرمول یک از جمله روبنس باریچلو رقابت می کرد چندین عنوان قهرمانی را به دست آورد.

اولین حضور رسمی لطیفی در سال 2012 پشت فرمان خودروی فرمول یک تک سرنشین بود. نیکلاس 16 ساله همزمان با تجربه کارتینگ در مسابقات فرمول 3 ایتالیا با تیم BVM شرکت کرد و به مقام هفتم رسید.

در سال 2013 لطیفی در مسابقات قهرمانی اروپا به تیم فرمول 3 تویوتا پیوست. در همان زمان، کارلین برای تیم انگلیسی، رانندگی بریتانیایی را در فرمول 3 آزمایش کرد. نیکلاس لطیفی تا سال 2015 در فرمول 3 باقی ماند و بدون کسب عنوان قابل توجهی، در جام پورشه کاررا و فرمول رنو شرکت کرد.

نیکولا لطیفی با تیم فرانسوی DAMS و GP2 که از نظر فنی بسیار شبیه به مسابقات فرمول 1 است، جهشی بزرگ در دنیای خودرو انجام داد. سال بعد، دامز و لطیفی به مسابقات جهانی فرمول 2 2017 راه یافتند.

این مسابقه باعث شد که نیکلاس عنوان قهرمانی و هشت سکو (دوم یا سوم) را به دست آورد تا در فصل 2017 پنجم شود. سال 2018، مشابه فصل قبل برای نیکلاس لطیفی، در فرمول 2 به پایان رسید.

لطیفی در سال 2019 موفق شد بالاترین مقام ثبت شده را برای خود و سایر خلبانان ایرانی در دنیای ورزش موتوری به ثبت برساند. او با 4 عنوان اول و 8 سکو نایب قهرمان فرمول 2 شد.

وارد فرمول 1 شوید

اولین حرفه رانندگی لطیفی در فرمول 1 در سال 2020 با ویلیامز رقم خورد. اما او تجربه چندین ساله پشت فرمان این نوع خودروها را داشت.

  قتل برای ارث بیشتر انجمن 24

نیکلاس در 21 سالگی راننده آزمایشی تیم فرمول 1 رنو برای فصل 2016 شد. لطیفی در همان سال موفق شد یک ماشین مسابقه فرمول یک را با 140 دور لوتوس (با پیشرانه رنو) در سیلورستون انگلستان براند.

سال بعد، با یک مدل بسیار مشابه در مسابقات فرمول 1 (رنو RS17)، او 141 دور آزمایشی را در کاتالونیا، اسپانیا انجام داد. لطیفی در سال 2018 برای تیم فورس ایندیا و سال آینده برای ویلیامز در فرمول 2 شرکت خواهد کرد.

در اواخر سال 2019، نیکلاس لطیفی موافقت کرد که به عنوان راننده کمکی برای فصل 2020 به تیم فرمول یک ویلیامز بپیوندد. اولین حضور رسمی او در جایزه بزرگ قرار بود در اولین مسابقه فصل انجام شود. اما مسابقات فرمول 1 استرالیا به دلیل شیوع ویروس کرونا لغو شد.

لطیفی به ناچار اولین مسابقه فرمول 1 خود را در گرندپری اتریش در 6 جولای 2016 آغاز کرد و با 9 راننده از مجموع 20 شرکت کننده در جایگاه یازدهم به پایان رسید. لطیفی در سایر مسابقات فرمول یک 2020، از جمله هشت مسابقه پس از اتریش، یازدهم تا نوزدهم شد.

دیدگاهتان را بنویسید