نگرانی متحدان عرب آمریکا از اقدامات برنامه ریزی نشده بایدن علیه ایران

رسانه ها آمریکا یی متحدان اصلی آمریکا در منطقه غرب آسیا را اعلام کرد جو بایدن رئیس جمهور آمریکا را برای دستیابی به یک برنامه عملی برای محدود کردن ایران تحت فشار قرار داده اند.

شبکه خبری سیانور مدعی شده است که متحدان آمریکا در منطقه با توجه به اینکه امیدها برای احیای توافق هسته ای ایران کمرنگ شده است، این درخواست را مطرح کرده اند.

منابع آگاه به سیانان گفتند که «خالد بن سلمان» معاون وزیر دفاع است عربستان سعودی او در سفر اخیر به واشنگتن ابراز نگرانی کرد که ایالات متحده هنوز استراتژی جامعی برای مقابله با «جاه طلبی های هسته ای»، برنامه موشکی و فعالیت های منطقه ای ایران اعلام نکرده است.

مقامات منطقه غرب آسیا نیز به رسانه های آمریکایی گفتند که دولت بایدن هنوز به متحدان خود نگفته است که طرح B یا طرح جایگزین واشنگتن برای شکست ادعایی مذاکرات وین چیست.

نگرانی متحدان عرب آمریکا از اقدامات برنامه ریزی نشده بایدن علیه ایران

جو بایدن نیز در هفته های اخیر از سوی جمهوری خواهان کنگره برای ارائه «برنامه جایگزین» برای برجام تحت فشار قرار گرفته است.

چند روز پیش، قانونگذاران جمهوری خواه پس از جلسه غیرعلنی سنا برای توضیح مقامات دولت بایدن به شدت از کاخ سفید انتقاد کردند و گفتند که آنها عملا هیچ طرح جایگزینی برای مذاکرات شکست خورده ندارند.

یک هفته قبل از نشست پشت درهای بسته، رابرت مالی، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران به سناتورها گفت که دولت بایدن چاره ای جز استفاده از دیپلماسی با ایران برای حل و فصل اختلافات هسته ای خود ندارد.

این در حالی است که سایت شبکه خبری سیوان چند روز پیش در مطلبی تحلیلی به دولت بایدن هشدار داده بود که دستش از گزینه ها علیه ایران خالی است.

  راهنمای خرید صندلی آرایشگری

سفر بایدن به این منطقه

این روزها سفر جو بایدن به منطقه و فرصت دیدار با «محمد بن سلمان» شاید یکی از محورهای اصلی گفتگو در واشنگتن باشد.

یک مقام آمریکایی به سیانان گفت: «وضعیت با ایران بسیار متشنج می شود. این یکی از مهمترین دلایل انجام این سفر است. متحدان ما می خواهند بدانند که ما برای مقابله با این مشکل جدی هستیم.

با این حال، راب مالی در یک جلسه علنی در سنا گفت که شانس دستیابی به توافق با ایران در حال حاضر “در بهترین حالت کم” است. با این حال، هنوز مشخص نیست که بایدن چگونه قصد دارد در صورت موفقیت مذاکرات، برنامه موشکی و پهپادی ایران را محدود کند، حتی اگر دولت موافقت کند.

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید به سی ان ان گفت: «ما متعهد به مشورت با متحدان خود در منطقه درباره سیاست آمریکا در قبال ایران هستیم. ما به طور کلی از گفتگو بین کشورهای منطقه در مورد مسائل امنیتی و ثبات در منطقه استقبال می کنیم.

منابع آگاه به سیانور گفتند که دولت بایدن گفته است که در صورت شکست مذاکرات، به افزایش فشار اقتصادی بر ایران و اعمال تحریم های شدیدتر ادامه خواهد داد.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که بسیاری از کارشناسان معتقدند آمریکا قادر به حفظ فشار تحریم ها علیه ایران نیست و تاثیر تحریم ها به مرور زمان در حال کاهش است.

جو بایدن، وزیر خزانه داری، با اشاره به سوء استفاده دولت دونالد ترامپ از تحریم ها، به وزارت خزانه داری دستور داد تا وضعیت سیستم تحریم های آمریکا را بررسی کند.

  فیلم "جلسه خصوصی"؛ تکرار مدل های گذشته ؟!

این مطالعه که در اکتبر 2021 منتشر شد، نشان داد که استفاده از تحریم‌ها از سال 2000 تا کنون 933 درصد افزایش یافته است و استفاده از دلار را حتی توسط متحدان آمریکا، به‌ویژه در دوره ترامپ، کاهش داده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «دشمنان آمریکا – و برخی از متحدان ما – اکنون استفاده از دلار و تماس‌های خود با سیستم مالی آمریکا را در معاملات خارج از کشور کاهش می‌دهند». «در حالی که دلایل زیادی برای چنین تغییراتی فراتر از تحریم های مالی آمریکا وجود دارد، ما باید آگاه باشیم که چنین روندهایی می تواند اثربخشی تحریم های ما را تضعیف کند.

بر اساس چنین واقعیت هایی، وزارت خزانه داری آمریکا تاکید کرد که حفظ ماهیت تحریم ها مستلزم “مدرن سازی” آنها و اتخاذ سیاست هایی برای بهبود اجرای آنها است. شواهد مختلف نشان می دهد که دولت بایدن نتوانسته است از کاهش تدریجی اثرات تحریم ها علیه ایران جلوگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید