نگاهی به پخت قیمه نذری بعد از یک عملیات اقتصادی

جامعه 24 – هر سال که محرم شروع می شود، شهر رنگ و بوی تازه ای به خود می گیرد. رنگ و بویی که گویا خاطره آن سفر تاریخی مکه تا دشت نینوا را بیش از پیش برای مردم زنده می کند و رنگ سبز عزاداری سالار شهیدان کربلا، دیوارهای شهر را می پوشاند.

فرا رسیدن ماه محرم، آغاز دوران جاهلیت و ظلم و ستم برای ایرانیان در تمام ادوار گذشته بود. دورانی که خون بر شمشیر ظلم چیره شد و راهی که حسین علیه السلام با پیام خود به نینوا پیمود تا شام ادامه یافت و کاخ ظلم را به لرزه درآورد.

علاوه بر مفاهیم عمیق فرش بزرگ حسین بن علی (ع)، هر ساله با آغاز ماه محرم، هیئت ها و تقاها شروع به نذورات می کنند. اگرچه در دو سال اخیر به دلیل شیوع ویروس کرونا، پخت نذری ها بسیار کاهش یافته بود و مقداری از این نذری ها به صورت ریالی بین فقرا توزیع می شد، اما در عین حال بسیاری بر این باور بودند که پختن غذا طبق سنت نذری کار می کرد.

در ایام محرم بسیاری از غذاها به صورت نذری توسط هیئت ها تهیه و توزیع می شود و یا توسط خیرین طبخ می شود.

در سال های اخیر با توجه به افزایش قیمت ها گفته می شود که هزینه پخت نذری هر سال در حال افزایش است. به عنوان مثال هزینه تخمینی ساخت قیمه سیب زمینی با برنج برای یک هیئت 1000 نفری حدود 16 میلیون تومان برآورد شده است که نسبت به 4 سال قبل 3 برابر شده است. نسبت به سال 2016

این تخمین ساده نشان می دهد که امسال باید منتظر ارقام عجیب تری باشیم. با توجه به عملیات اقتصادی دولت سیزدهم به نظر می رسد هیئت های مذهبی یکی از پرهزینه ترین ایام دهه محرم را پشت سر بگذارند.

  جشن قهرمانی تیم فوتبال در استقلال

همین روند عملیات اقتصادی و آزادسازی قیمت ها و حذف ارز ترجیحی باعث شد که برویم و روند پخت قیمه نذری را برای هیئتی 1000 نفره مطالعه کنیم.

برای یکی دو شب، اگر هیئتی بخواهد 1000 پرس قیمه بین مالباختگان توزیع کند، با توجه به قیمت های جدید چقدر می شود.

بیایید با برنج شروع کنیم. یکی از آشپزهای حرفه ای که سال ها برای هیئت ها آشپزی می کند به ما گفت که یک هیئت 1000 نفری به حدود 200 کیلوگرم برنج نیاز دارد.

بر اساس اظهارات مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران و به نقل از مرکز اطلاع رسانی شرکت بازرگانی دولتی ایران، معاون وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه در طرح عرضه محرم برای کالاهای اساسی، قیمت هر برنج پاکستانی کیلویی 19 هزار تومان، برنج هندی 17 هزار تومان، تایلندی 11 هزار تومان، شکر 18 هزار تومان است.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در آستانه ماه محرم از توزیع 80 هزار تن برنج و شکر از ذخایر استراتژیک کالاهای اساسی این شرکت برای ایام محرم و صفر خبر داد و گفت: این اقلام به منظور تهیه و آماده سازی است. پخش نذورات به قیمت های مصوب برای هیئت های مذهبی و نیز دسته های عزاداری موجود می باشد.

با در نظر گرفتن این خبر، فرض می کنیم که هیئت ها برنج های خود را از این طریق تهیه کنند و مبلغ پرداختی برای 200 کیلوگرم برنج، دو میلیون و 200 هزار تومان خواهد بود.

همچنین برای پخت این مقدار قیسی به 80 کیلوگرم گوشت نیاز است که با احتساب گوشت گاو حدود 8 میلیون تومان برای خرید گوشت هزینه می شود.

یکی از اجزای اصلی ماهی کاد است که کیلویی حدود 56 هزار تومان است و نیاز به 30 کیلوگرم ماهی کاد رقمی در حدود یک میلیون و 680 هزار تومان باید برای ماهی کاد هزینه شود.

  آمار مرگ تاج، امروز 23/01/23

بیشتر بخوانید: چقدر از سبد غذایی مردم حذف می شود؟


همچنین برای تهیه قیمه سیب زمینی نذری برای 1000 نفر حدود 60 کیلوگرم سیب زمینی نیاز است که با احتساب کیلویی 12000 تومان حدود 720 هزار تومان است.

برای پخت قیسی نباید پیاز را فراموش کنید و برای 1000 پرس قیچی حدود 60 کیلوگرم پیاز نیاز دارید که قیمت آن حدود 480 هزار تومان است.

روغنی که یکی از ملزومات اصلی پخت قلیه است، دو میلیون و 580 هزار تومان، دو عدد روغن 16 کیلویی و دو عدد روغن 4 کیلویی قیمت دارد.

در تهیه قیچی نباید از لیمو عمانی غافل شد و یک سرآشپز حرفه ای تخمین می زند که حدود 5 کیلو لیمو عمانی لازم است، بنابراین به رقمی در حدود 635 هزار تومان می رسیم.

علاوه بر این مواد به 1000 بشقاب یکبار مصرف و 1000 قاشق و چنگال نیاز است که با توجه به افزایش عجیب قیمت لوازم پلاستیکی در کشور از جمله خرید ارزانترین مدل دیجیتالی، حدود 1600000 تومان نیز برای خرید نیاز است. این لوازم

با این ارقام، اگر یک هیئت 1000 نفری بخواهند از برنج دولتی 11000 تومانی برای پختن 1000 پرس نذری شکم پر استفاده کنند، مبلغی که باید هزینه کنند حدود 17895000 تومان است.

توجه داشته باشید که این رقم با احتساب برنج دولتی مخصوص هیئت های مذهبی 11 هزار تومان است، اما اگر شخصی بخواهد یک یا دو شب 1000 پرس گوشت چرخ کرده را به صورت نذری توزیع کند، این رقم برای او متفاوت است.

به عنوان مثال اگر فردی بخواهد از برنج تارم که بیشتر برای نذری استفاده می شود استفاده کند، به 200 کیلوگرم برنج با قیمت 19.6 میلیون تومان نیاز دارد که با این میزان هزینه نذری او به 35 میلیون تومان می رسد.

  نادرترین فوبیاها را بشناسید انجمن 24

اما اگر بخواهد از برنج هندی با قیمت مناسب برای طبخ استفاده کند، مبلغی که برای 200 کیلوگرم برنج صرف می شود، حدود 8 میلیون تومان می شود که می توان آن را حدود 24 میلیون تخمین زد.

مدل دیگری از برنج هندی است که قیمت آن کیلویی حدود 25 هزار تومان است و برای 200 کیلوگرم برنج باید 5 میلیون تومان خرج شود که رقم نهایی نذری را به بیست میلیون و 695 هزار تومان می رساند.

البته ممکن است کسانی هم باشند که بخواهند نذری خود را با برنج ایرانی عالی تهیه کنند و قیمت نذری آنها به بالای 50 میلیون تومان هم برسد. اما با توجه به کترینگ ها و شرکت هایی که وظیفه تهیه نذری برای این کلاس را بر عهده می گیرند، به نظر می رسد ترجیح می دهند به جای تهیه این نذری در منزل، از خدمات این شرکت ها استفاده کنند.

لازم به ذکر است که ارقام درج شده در پایین قیمت ها بوده است. مثلا برای گوشت رقمی معادل کیلویی 100000 تومان محاسبه می شود که به صورت خرید گوشت در آپارتمان است و یا قیمت سیب زمینی و پیاز نیز بر اساس قیمت روز میادین میوه و تره بار محاسبه می شود. برای این قیمت ها 10 درصد احتمال خطا دارد
در هر صورت به نظر می رسد نتیجه حذف ارز ترجیحی و جراحی اقتصادی نیز خود را در افزایش قیمت عرضه نشان داده است. ضمن اینکه اگر در سال 1395 قیمت قیچی برای 1000 نفر 5 میلیون تومان تخمین زده می شد و در سال 1400 این رقم به 15 میلیون می رسید، امسال بدون احتساب برنج دولتی، سال گذشته باید 1000 پرس قیچی را بپزد دو برابر قیمت داشته باشد. .

2022-08-02 06:12:03

دیدگاهتان را بنویسید