نکاتی در مورد نحوه پوشیدن لباس مناسب برای فصل بهار

با آمدن بهار خبری از لباس های ضخیم زمستانی نیست. نسیم ملایمی که می وزد باعث می شود افراد لباس خنک تری بپوشند تا خنکی هوا را احساس کنند، اما از طرفی هوای بهاری متغیر است و برای لحظه ای هوای آفتابی تبدیل به بارانی بهاری می شود.

با این حال، باید به آینده نگاه کنید تا تغییر آب و هوا برای شما مشکل یا سرماخوردگی ایجاد نکند. در این صفحه نکات کاربردی را فهرست کرده ایم تا بتوانید در انتخاب لباس به آن توجه کنید.

لباس سبک بپوشید

به دنبال لباس هایی باشید که وزن کمتری دارند. یکی از مزایای پارچه های سبک این است که به دلیل استفاده از الیاف طبیعی سریعتر خشک می شود و برای فصول گرم که بدن بیشتر عرق می کند بهترین گزینه است.

پارچه های پشمی خالص یکی دیگر از گزینه های مناسب برای فصل تابستان است. اشتباه نکنید، این پارچه نه تنها برای زمستان مناسب است، بلکه اگر بافت پشمی سبک تری انتخاب کنید، می توانید به راحتی از الیاف طبیعی آن در فصل بهار و تابستان استفاده کنید. پارچه های پوپلین و سیرسیسر پارچه های پشمی سبک هستند. با وجود همه اینها، لباس چرمی نیز می تواند انتخاب شما باشد.

برخی افراد فکر می کنند لباس های چرمی فقط برای زمستان مناسب است، اما بهتر است بدانید که پوست گردش هوای بسیار خوبی دارد و می تواند در فصل گرما شما را خنک نگه دارد. در واقع پوست این ویژگی منحصر به فرد را دارد که شما را در روزهای گرم خنک و در روزهای سرد گرم نگه می دارد.

پوشش محافظ را فراموش نکنید

شاید برخی تصور کنند که هرچه در هوای گرم کمتر بپوشند احساس خنکی بیشتری دارند اما علاوه بر این باور باید به مضرات نور خورشید بر روی پوست نیز توجه کرد و با پوشاندن بدن خود در برابر این اشعه ها از پوست خود محافظت کرد. به همین دلیل پوشیدن لباس های آستین بلند در گرما بر لباس های آستین کوتاه ارجحیت دارد.

  شروع فروش محصولات ایران خودرو; اجرای طرح حمایت از خانواده

به رنگ لباس هم دقت کنید. رنگ های تیره معمولاً برای فصول سرد سال مناسب ترند، زیرا نور و گرمای بیشتری را جذب می کنند و شما را گرم نگه می دارند. اما رنگ‌های روشن نور و گرما را منعکس می‌کنند، بنابراین بدن شما را گرم نمی‌کنند و به شما احساس خنکی نمی‌دهند. بنابراین توصیه می کنیم در فصول گرم سال تا حد امکان از رنگ های تیره استفاده نکنید.

پارچه لباس قابل تنفس است

یکی از عواملی که باعث خنک شدن بدن در هوای گرم و به خصوص مرطوب می شود، پوشیدن لباس هایی است که گردش هوای قابل قبولی داشته باشد و حرارت بدن با هوای اطراف مبادله شود و هوای خنک جایگزین هوای گرم بدن شود. در مقابل، بافت هایی که رطوبت را حفظ می کنند، بوی نامطبوعی در بدن ایجاد می کنند. لباس های ساخته شده از الیاف طبیعی در جذب عرق از بدن موفق تر هستند و با تبخیر عرق از سطح بیرونی به خنک شدن بدن کمک می کنند.

پارچه نخ پنبه ای یکی از بهترین گزینه هایی است که تنفس و تبادل هوا را برای بدن تسهیل می کند و در هنگام تعریق جذب خوبی دارد. از سوی دیگر، پارچه هایی مانند کتان و سایر الیاف طبیعی نیز قابلیت تنفس دارند و می توانند رطوبت را به خوبی جذب کنند.

این پارچه ها در مقایسه با منسوجات پلی استر قابلیت تنفس بسیار بالایی دارند. اما نکته مهمی که باید در نظر داشت این است که فقط وزن سبک بافت دلیلی برای تنفس آن نیست.

  بازار سهام چگونه به اینجا رسید؟

کدام بافت ها؟

برخی از پارچه ها عایق پوست هستند که گرما را جذب می کنند. از طرفی الیاف و پارچه های مصنوعی با بافت ضخیم تر، گرما را به بدن منعکس می کنند و گرما و رطوبت را در خود حفظ می کنند، بنابراین استفاده از آنها را در فصول گرم توصیه نمی کنیم. الیاف مصنوعی با دفع آب از بدن و کاهش تبخیر آن از سطح پوست باعث افزایش تعریق می شود که می تواند آزاردهنده باشد.

پارچه های کنفی نیز به دلیل سبکی، قابلیت تنفس و نرمی جایگزین مناسبی برای پارچه های نخ پنبه ای برای تابستان هستند. کنف نسبت به نخ پنبه دوام بیشتری دارد، رطوبت را جذب نمی کند و در برابر کپک، میکروب و قارچ بسیار مقاوم است و در نتیجه عرق و بوی ناشی از عرق را در خود نگه نمی دارد.

ماده Sirsacer یکی از مواد مناسب برای فصل گرما است که به ظاهر چین و چروک معروف است. این عملکرد به این پارچه یک اثر خنک کننده می دهد. این پارچه برای شلوار تابستانی نیز مناسب است; زیرا هم سبک است و هم کمتر از کتان چروکیده می شود. به یاد داشته باشید که این پارچه را اتو نکنید، زیرا باز شدن چین و چروک باعث کاهش خاصیت خنک کنندگی آن می شود. همچنین پارچه های ابریشمی و ویسکوز ساخته شده از سلول های طبیعی مانند بامبو می توانند این روزها گزینه خوبی باشند.

ریون البته به دلیل استفاده از مواد شیمیایی برای تجزیه الیاف چوب به الیاف، پارچه ای نیمه مصنوعی است. ریون نازکتر از نخ پنبه است و گردش هوای خوبی دارد، ماندگاری چندانی ندارد و برای ماندگاری بیشتر معمولاً در ترکیب با نخ پنبه ای یا کتان تولید می شود.

  قرعه کشی اولین فروش یکپارچه خودرو امروز 9 خرداد

لباس های بالشتکی را کنار بگذارید

اگر کت پشمی سبک با آستر داشته باشید، گردش هوا را کاهش می دهد. برخی از کت ها، از جمله بلیزرها، معمولاً با پلی استر یا ساتن اندود می شوند که هیچ کدام از آنها قابل تنفس نیستند و گرما را بین پارچه و آستر نگه می دارند.

اگر می خواهید در بهار و تابستان مانتو بپوشید، سعی کنید بدون آستر یا حداقل با آستر باشد. پوشیدن لباس های گشاد زیر کت، از جمله تی شرت های نخی پهن، گردش هوا را تسهیل می کند و شما را خنک تر نگه می دارد.

چند کت بپوشید

همانطور که در ابتدا گفتیم، بهار فصل متغیری است و هر لحظه ممکن است هوا چند درجه سردتر یا گرمتر شود. بنابراین برای اینکه از این نوسانات غافلگیر نشوید توصیه می کنیم چند لایه لباس بپوشید تا در صورت گرم شدن هوا بتوانید آن ها را در بیاورید.

این تضمین می کند که همیشه برای تغییرات در طول زمان آماده باشید. پیشنهاد دیگر برای چنین مواقعی استفاده از بارانی است. می‌توانید لباس‌های نازک بپوشید و از بادگیر روی آن استفاده کنید تا در صورت نیاز از شما در برابر باران محافظت کند.

کفش بدون پاشنه بپوشید

بهار معمولا فصل طبیعت گردی است، اما از طرفی گاهی هوا گرم می شود، بنابراین توصیه می کنیم از کفش های بدون پاشنه و ترجیحا باز استفاده کنید تا گردش هوای خوبی در آن برقرار شود و پاهایتان خنک شود.

کفش های پارچه ای و نازکی که هوا را به خوبی عبور می دهند نیز گزینه خوبی هستند. همچنین می توانید کفش های کنفی را با توجه به قابلیت تنفس الیاف آن انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید