نوسان شاخص بورس در کانال 1.5

هفته گذشته در بازار سهام شاخص کل در کانال 1.5 میلیون واحدی در نوسان بود که منجر به افزایش جزئی 0.6 درصدی به صورت هفتگی شد. ارزش کل معاملات بورس بسته به مسیر مثبت یا منفی روزانه شاخص در کانال های 6 و 50 هزار میلیارد تنی، شاهد سفرهای دو طرفه مکرر است.

آنچه از روند معاملات استنباط می شود این است که خریداران پس از افزایش 26 درصدی اخیر تردید دارند و توجه بیشتری به نمادهای کوچکتر از سرمایه گذاران واقعی برای ایجاد روندهای صعودی کوتاه مدت معطوف شده است. این نشان دهنده افزایش 18 درصدی شاخص هم وزن نسبت به عملکرد 11 درصدی شاخص کل از ابتدای سال تاکنون است.

تجربه تمرکز بر سهام خرد و غیراساسی در گذشته، به ویژه پس از فروکش شدن گرد و غبار در تلاطم کوتاه مدت بورس تهران، خاطرات تلخی را به یادگار گذاشته است.

در حوزه اصلی، گزارش های زمستان و آوریل چشم انداز روشنی را برای رشد درآمد و سودآوری شرکت ها در کوتاه مدت نشان نمی دهد. در این میان، معاملات سهام خودرو، فضای روزانه بورس را تعیین می کند، زیرا کل بازار زیر سایه سنگین رفتار صنعت حرکت می کند.

انبارهای خودرو با قطار هوایی حمل می شود!

تاریخچه تجارت سهام این خودروساز در دهه گذشته شامل هر دو جنبه از وضعیت تراژیک و کمدی است.

در این دوره، بروز بحران های ارزی از یک سو و تشدید قیمت گذاری خودرو به عنوان یک کالای استراتژیک و همچنین مدیریت ضعیف این شرکت ها در کنترل هزینه ها، به زیان ده شدن این شرکت ها و از دست دادن منطق متعارف کمک کرد. نمودار شاخص صنعت خودرو نشان می دهد که این صنعت بیشترین نوسانات را از نظر فراز و نشیب در بین صنایع بزرگ بورسی به ثبت رسانده است.

  قیمت بیت کوین امروز 1400/10/28

در موج اول رونق، خبر واگذاری خودروسازان و خرید سهام ایران، خودرو و سایپا از زیرمجموعه های خود باعث رونق و جهش چشمگیر قیمت ها در سال 89 سه بار و کاهش 55 درصدی در سال 89 شد. دو سال از دولت دهم.

سپس در پایان سال های 94 و 95 برای اولین بار موضوع تجدید ارزیابی دارایی های این شرکت ها مطرح شد و موج جدیدی از تعادل را به دنبال داشت. سرنوشت این موج بهتر از موج قبلی نبود، چرا که با سرکوب ناآرامی ها و تشدید زیان شرکت ها طی دو سال آینده، این سهام میانگین ارزش خود را به نصف از دست داد.

در سال 1998 مجدداً تجدید ارزیابی دارایی ها بابت افزایش قیمت ها عذرخواهی کرد. سپس در سال 1378 همراه با فضای حباب بورس تهران، این سهام به شدت هیجانی شدند، به طوری که این صنعت در فاصله ابتدایی سال 1377 تا مرداد 1378 رشد هزار درصدی را تجربه کرد. البته پس از آن تا بهمن ماه گذشته کاهش شدید 75 درصدی وجود داشت.

در سه ماهه گذشته موج خبری دیگری باعث افزایش 44 درصدی شاخص صنعت شد. جالب اینجاست که در گذشته خرید سهام خودروسازان از شرکت‌های زیرمجموعه خود منجر به افزایش قیمت‌ها می‌شد و اکنون اخبار فروش از شرکت‌های زیرمجموعه باعث رشد مجدد شده است.

همه اینها در حالی است که هیچ بهبودی در وضعیت بنیادی و زیان بنگاه های این صنعت دیده نمی شود و اخبار خصوصی سازی با توجه به حساسیت این صنعت و مشکلات عمیق شرکت ها، شانس موفقیت نامشخصی دارد.

به این ترتیب می توان گفت بار دیگر سهام خودرو با محرک غیربنیادی موج اخبار و شایعات رونق را تجربه می کند. وضعیتی که حداقل بر اساس شواهد تاریخی در یک دهه اخیر، پایان خوشی را برای خریداران این سهام در پایان روند صعودی به همراه ندارد.

  امضای تفاهم نامه برای ایجاد شتاب دهنده تخصصی نوآوری در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در هلدینگ تاپیکو

دستور بانک مرکزی لغو شده است؟

هفته گذشته رئیس سابق بانک مرکزی از افزایش 50 درصدی پایه پولی در اسفندماه خبر داده بود که در صورت صحت به معنای بالاترین رشد این متغیر در دوره دولت سیزدهم است. پیش از این افزایش چشمگیر حجم عملیات موسوم به رپو (استقراض از بانک مرکزی در ازای اوراق دولتی) نشانه رشد پایه پولی بود. بر این اساس، حجم تزریق 20 هزار میلیارد تنی منابع از کانال در آذرماه به محدوده 95 هزار میلیارد تن (انباشته) در پایان سال گذشته رسید.

تزریق این منابع با توجه به تاثیر مستقیم بر پایه پولی و تبدیل آن به نقدینگی با ضریب 8 برابری، نگرانی تشدید اثرات تورم فاز تاخیری را زنده کرد. در عین حال، مصوباتی مانند افزایش 40 درصدی دستمزدها برای همه سطوح درآمدی، خطر ورود به مارپیچ دستمزد-تورم بر اساس ادبیات متعارف اقتصادی را هشدار می دهد.

سیاست پولی نسبتا انبساطی در طول زمستان همچنین میانگین بازدهی اوراق خزانه اسلامی در بازار فرابورس را از اوج 25 درصد در ژانویه 1400 به سقف 22 درصد در پایان فروردین کاهش داد، اما در روزهای اخیر نرخ خزنده افزایش یافته است. 23 درصد قابل توجه است.

در حوزه عملیات بازار آزاد، بانک مرکزی در سال جدید کمی سیاست خود را تعدیل کرد و به جای تزریق پول قدرتمندتر به بانک‌ها، کاهش جزئی عملیات برای گسترش دستور کار داشت.

با توجه به تغییر شرایط انتظارات تورمی و تداوم رشد بالای شاخص قیمت مصرف کننده در فروردین ماه، این احتمال وجود دارد که مقررات سیاست پولی بانک مرکزی ایران تا حدودی تغییر کند. وضعیتی که می تواند کاهش بازده اوراق قرضه دولتی را معکوس یا به سادگی متوقف کند.

  در صورت عدم پرداخت برندگان قرعه کشی خودرو چه اتفاقی می افتد؟

سرمایه گذاران جهانی روز چهارشنبه را تماشا می کنند

سرمایه گذاران در بازارهای مالی در سراسر جهان بر روی نشست اعضای کمیته پولی در ایالات متحده در روز چهارشنبه تمرکز خواهند کرد تا مشخص کنند که آیا حرکات تهاجمی اعضای فدرال رزرو به یک سخنرانی کوچک تبدیل می شود یا خیر.

در این راستا، اعمال افزایش نیم درصدی کوتاه مدت نرخ بهره شاید نشان دهنده عزم بانک مرکزی برای مهار فوری تورم باشد، اما برخی کارشناسان همچنان معتقدند با توجه به سطح بالای بدهی در اقتصاد آمریکا و تضعیف خرید قدرت.

مصرف کنندگان در ماه های اخیر، کارمندان بانک مرکزی به طور فزاینده ای درگیر گفتار درمانی شده اند و از افزایش یک چهارم درصدی نرخ بهره راضی خواهند بود. در همین حال، موضع ضد تورمی فدرال رزرو باعث افزایش نرخ بهره اوراق قرضه آمریکا و دلار شده است و اغلب ترکیبی مرگبار برای ارزش گذاری دارایی های پرخطر، از جمله سهام، کالاها و کالاها فراهم می کند.

نشانه های اولیه نوسان قیمت دارایی ها در هفته های اخیر ظاهر شده است و اکنون در انتظار اعلام در نشست فدرال رزرو آمریکا در روز چهارشنبه است.

اگر پیش‌بینی FYROM درست باشد و فدرال رزرو افزایش 0.25 درصدی را افزایش دهد، سرمایه‌گذاران بین‌المللی حداقل به طور موقت آهی آسوده خواهند کرد. وضعیتی که در صورت اجرایی شدن به دلیل وزن بالای تاثیر کالا بر سودآوری شرکت های بزرگ، برای بورس تهران مثبت تلقی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید