نمودار قیمت دلار را تغییر دهید

به دنبال افزایش شاخص نرخ ارز در روزهای معاملاتی هفته گذشته، روز جمعه و انتشار سیگنال های مثبت از مذاکرات هسته ای وین، نمودار قیمت دلار تغییر جهت داد.

در راستای روند صعودی که از معاملات اولیه سال جدید آغاز شد، نرخ فروش هر برگ اسکناس دلار در معاملات روز پنجشنبه به 30 هزار و 650 تن رسید. اما با پایان سفر انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران، سیگنال‌های امیدوارکننده‌ای برای آینده نشست وین نمایان شد.

در همین رابطه جوزف بورل، مسئول هماهنگی مذاکرات هسته ای در وین گفت: می خواهم بگویم که مذاکرات به بن بست رسیده است و اکنون بن بست رفع شده است و به این ترتیب احتمال رسیدن به یک بن بست وجود دارد. توافق. «سایر سیگنال های داخلی در حوزه سیاست ارزی نیز نشان از تسهیل جریان های ارزی در کشور دارد.

شاخص ارز طی هفته گذشته روند صعودی قابل توجهی را نشان داد. در روزهای ابتدایی هفته هر برگ اسکناس دلار در میانه کانال قیمت 28 هزار تومان فروخته می شد. روز سه شنبه 19 اردیبهشت اما دلار وارد کانال 29 هزار تنی دوربرد و 570 تن شد و به 29 هزار و 120 تن رسید.

روند صعودی دلار در روزهای پایانی هفته گذشته شدت گرفت به طوری که در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه اسکناس دلار در مجموع هزار تن افزایش یافت. افزایش قیمت ها که در هفته گذشته مشاهده شد به اسکناس دلار محدود نمی شود. در مجموع، شاخص های ارزی تهران در هفته گذشته شاهد افزایش قابل توجه نرخ آزاد بودند.

  راز ساختارهای مرموز پلوتو را کشف کنید

به عنوان مثال، هر ورق اسکناس یورو با افزایش 6.6 درصدی، 2000 جلد در یک دوره 7 روزه افزایش یافته است. در اواسط اسفند سال گذشته، پس از انتشار توییتی از سوی جوزپ بورل، هماهنگ کننده هسته ای وین، مبنی بر توقف مذاکرات، ضد تورم و انتظارات مثبت بازار که عوامل اصلی کاهش نرخ ارز بودند، شروع به تغییر کردند.

این تغییر فاز از اولین معامله سال جدید شدت گرفت به طوری که در یک ماه و نیم اول سال 1401 قیمت دلار 15 درصد افزایش یافت.

در زمان تعلیق جلسات احیای برجام، گفتگوها با سفر میانجیگران اروپایی به تهران و واشنگتن ادامه یافت که عموماً اخبار ضد و نقیضی درباره پذیرش یا عدم پذیرش شروط از سوی طرف های اصلی توافق داشت. سرانجام سه شنبه هفته گذشته و پس از آخرین سفر انریکه مورا به تهران، شایعاتی مبنی بر پایان مذاکرات منتشر شد.

جوزف بورل روز گذشته در حاشیه نشست سران گروه هفت در آلمان گفت: پس از ماه‌ها بن بست در مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای با ایران، سفر انریکه مورا به تهران به اندازه کافی مثبت بود تا مذاکرات از سر گرفته شود. اجازه دهید بگویم که مذاکرات به بن بست رسیده و اکنون بن بست برداشته شده است و بنابراین احتمال توافق وجود دارد.

بازار ارز در اولین واکنش خود به این خبر مثبت، شاهد کاهش قیمت 550 تنی نرخ آتی اسکناس دلار بود. سکه که در راستای افزایش ناگهانی قیمت دلار با 740 هزار تومان افزایش قیمت مواجه شد و در سطوح قیمتی 14 میلیون تومانی کانال معامله شد، در واکنش به این خبر مثبت غیررسمی تغییر فاز داد و دوباره وارد قیمت 13 میلیون تومان شد. محدوده تراز کانال تومان.

  بازگشت دلار در کانال 27 هزار تنی

نمودار قیمت دلار

دیدگاهتان را بنویسید