نقش فست فود در بیماری آلزایمر

جامعه 24- امروزه هیچ فردی نیست که نداند و علاقه ای به نقش غذا در سلامت جسم و روح انسان نداشته باشد. متأسفانه با پیشرفت تکنولوژی و افزایش سرعت زندگی، مصرف بی رویه فست فودها و غذاهای فرآوری شده بسیار زیاد است و مصرف سبزیجات و میوه های تازه نسبتاً کم است و این مشکل باعث نگرانی برای سلامت انسان می شود.

به گزارش جامعه ۲۴ یکی از اثرات مصرف این گونه مواد بر بدن انسان، افزایش خطر ابتلا به آلزایمر است. کنفرانس بین المللی انجمن آلزایمر اخیراً مطالعه ای را در برزیل انجام داد و نقش غذاهای فرآوری شده و فست فودها را در بیماری آلزایمر مورد بحث قرار داد. نتایج این تحقیق نشان می دهد که نوشابه ها، غلات و غذاهای منجمد می توانند در درازمدت بر سلامت شناختی افراد تأثیر بگذارند.

نقش فست فود در بیماری آلزایمر

در این مطالعه، رابطه بین مصرف زیاد غذاهای بسیار فرآوری شده و زوال شناختی، به ویژه حافظه و عملکرد اجرایی، در 10775 نفر در یک دوره 8 ساله مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج به دست آمده از این تحقیق کمی ترسناک به نظر می رسد زیرا نشان می دهد حتی مصرف 2 شیرینی بیش از حد مجاز فرد می تواند آسیب جدی به مغز او وارد کند. در این مطالعه محققان به این نتیجه مهم رسیدند که هر چیزی که برای قلب مفید باشد برای مغز نیز به همان اندازه موثر است.

به گزارش جامعه 24، ناتالیا گونکالوز، MD، از دانشگاه سائوپائولو، محقق ارشد این مطالعه، می گوید: ما می دانیم که یک رژیم غذایی سالم برای قلب سرشار از میوه ها و سبزیجات برای خوش اندام بودن بسیار مفید و مهم است. و بدن، قلب و مغز سالمی داشته باشید. باید بدانید که این مواد از بدن ما در برابر بیماری ها محافظت می کنند و سیستم ایمنی بدن ما را تقویت می کنند.

  خبرنگار ارتش استقلال

نقش فست فود در بیماری آلزایمر

عدم دسترسی به غذای سالم

این موضوع مهمی است که شاید همه افراد در کل دنیا زمان و پول کافی برای تغذیه سالم نداشته باشند. امروزه در برخی از کشورهای دنیا، مردم آنقدر کار می کنند که حتی وقت کنار هم بودن را هم ندارند، چه برسد به اینکه آشپزی کنند و برای تهیه غذای سالم وقت بگذارند.


بیشتر بخوانید: نقش غذا در بیماری آلزایمر


امروزه، برای برخی از افراد کم درآمد، غذاهای بسیار فرآوری شده ممکن است تنها گزینه در دسترس آنها باشد و آنها را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به زوال عقل قرار دهد.

بر اساس گزارش انجمن آلزایمر، 19 درصد از سیاه پوستان و 14 درصد از بزرگسالان اسپانیایی 65 سال و بالاتر، در مقایسه با 10 درصد از بزرگسالان مسن سفیدپوست، به زوال عقل آلزایمر مبتلا هستند.

نقش فست فود در بیماری آلزایمر

متاسفانه نابرابری های زیادی در مصرف مواد غذایی در دنیا وجود دارد و این امر می تواند جان افراد زیادی را به خطر بیندازد و آنها را در معرض بیماری های مختلف قرار دهد.

افرادی که در معرض خطر ابتلا به آلزایمر هستند کسانی هستند که کمترین دسترسی به غذای سالم را دارند. در همین حال، غذاهای فرآوری شده منجمد نیز ناسالم در نظر گرفته می شوند.

به گزارش جامعه 24، به نظر می رسد هر چقدر هم بودجه یک فرد کم و محدود باشد، باز هم می تواند تا حدودی به غذای سالم دسترسی داشته باشد. شما می توانید برای خرید میوه و سبزیجات به بازار روز بروید و خرید روزانه خود را از آنجا انجام دهید و البته فکر می کنید خرید این محصولات بر خرید انواع بستنی، شیرینی و نوشیدنی های مضر ارجحیت دارد.

  آیا افشای اسرار خود به دیگران کمک می کند؟

به یاد داشته باشید که تغذیه سالم می تواند سبک زندگی شما را کاملاً تغییر دهد و آن را در جهتی متفاوت قرار دهد.

2022-08-26 06:41:02

دیدگاهتان را بنویسید