نقش فایزر و مدرن در برنامه نظامی-بیولوژیکی در اوکراین

با وجود تلاش ها آمریکا و متحدانش برای پوشش کار آزمایشگاه های نظامی بیولوژیکی که در اوکراین اما مسکو ابعاد جدیدی از این فعالیت ها را آشکار کرده است.

وزارت دفاع روسیه چهارشنبه شب اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا و تعدادی دیگر از مقامات ارشد دموکرات به طور مستقیم برنامه بیولوژیکی نظامی آمریکا در اوکراین را زیر نظر دارند.

به گزارش اسپوتنیک، ایگور کریلوف، رئیس نیروهای حفاظت رادیویی، شیمیایی و بیولوژیکی ارتش روسیه در بیانیه ای گفت که درآمد حاصل از سازمان های غیر دولتی و بیوتکنولوژی کنترل شده به رهبران حزب دموکرات اجازه می دهد تا هزینه مبارزات انتخاباتی خود را بپردازند.

کریلوف در یک کنفرانس مطبوعاتی چهار بخش از برنامه نظامی-بیولوژیکی ایالات متحده در اوکراین را تشریح کرد.

به گفته وزارت دفاع روسیه، باراک اوباما، رئیس جمهور وقت ایالات متحده “در سال 2005 موافقت نامه های مشارکتی را با اوکراین امضا کرد تا برنامه های نظامی-بیولوژیکی را در آن کشور راه اندازی کند.”

به گزارش اسپوتنیک، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه سابق آمریکا نیز «شروع به اتخاذ استراتژی ایالات متحده برای مقابله با تهدیدات بیولوژیکی کرد که منجر به قانونی شدن تحقیقات دو منظوره شد».

جو بایدن، رئیس جمهور فعلی، که معاون اوباما بود، “فعالیت های برنامه نویسان بیولوژیکی نظامی را هماهنگ می کرد و در تقلب های مالی در اوکراین دست داشت.”

جورج سوروس میلیاردر آمریکایی نیز به عنوان “حامی اصلی تحقیقات بیولوژیکی نظامی در اوکراین و لابی گر بیگفارما” توصیف شده است.

به گزارش تاس، کریلوف همچنین فاش کرد که شرکت‌های دارویی فایزر و مدرنا که در حال حاضر واکسن‌های ویروس کووید 19 را تولید می‌کنند، در فعالیت‌های نظامی و بیولوژیکی آمریکا در اوکراین مشارکت داشته‌اند.

  جایزه FIVB برای تیم ملی والیبال ایران + عکس

او توضیح داد: «متخصصان آمریکایی در حال کار بر روی آزمایش داروهای پزشکی جدید هستند که استانداردهای ایمنی بین‌المللی را دور زده‌اند. در نتیجه، شرکت های غربی به طور جدی هزینه برنامه های تحقیقاتی را کاهش داده و مزیت های رقابتی قابل توجهی به دست می آورند.»

به گفته وزارت دفاع روسیه، پنتاگون پتانسیل تحقیقاتی خود را نه تنها برای تولید سلاح های بیولوژیکی، بلکه برای به دست آوردن اطلاعاتی در مورد مقاومت آنتی بیوتیکی و وجود آنتی بادی در برخی موارد گسترش داده است.

پیش از این، ژائو لیجیانگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفته بود که 30 آزمایشگاه بیولوژیکی ایالات متحده در اوکراین وجود دارد که طبق گزارش روسیه، تخریب شده اند.

نقش فایزر و مدرن در برنامه نظامی-بیولوژیکی در اوکراین

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در ایالات متحده اخیراً گفته است که دلیل اصلی نگرانی ایالات متحده در مورد اوکراین دسترسی روسیه به “مواد بیماری زا” در آزمایشگاه های بیولوژیکی این کشور است.

دیدگاهتان را بنویسید