نقش صنعت لوازم خانگی در تاب آوری اقتصادی ایران در برابر تحریم ها

با توجه به انتشار مقاله مجله اکونومیست در مورد نقش رضایت در صنعت لوازم خانگی، این امر به مقاومت نظام اقتصادی کشور در برابر تحریم های آمریکا بستگی دارد.

نقش صنعت لوازم خانگی در تاب آوری اقتصادی ایران در برابر تحریم ها

من گزارش میدم زمان خبری فضای امروز اقتصاد ایران شاهد اتفاقات اقتصادی بی نظیری است که برخی از آن ها هرگز در دنیا رخ نداده است. بنابراین با ایجاد شرایط خاص در اقتصاد، نیاز به نوآوری و ایده های متخصصان برای حل چالش های اقتصادی ضروری می شود. در هیچ یک از نوشته ها و نظریه های عموماً پذیرفته شده غرب نمی توان الگو و پیشینه نظری و عملی مشخصی برای اقتصاد مقاومتی یافت که روایت روشنی از مشکلات اقتصادی مانند تحریم بانک مرکزی و تحریم صنعت نفت ارائه دهد. شاید تحقیقات زیادی در این زمینه انجام شده باشد اما فقدان نظریه اقتصاد مقاومتی در تئوری های اقتصادی قابل مشاهده است. در واقع در شرایطی که بسیاری از مدل های اقتصادی قادر به حل مشکلات اقتصاد ایران نیستند و تحریم های غرب علیه ایران در حال گسترش است، ارائه و تبیین اقتصاد مقاومتی می تواند انقلابی عظیم در عرصه اقتصاد ایران ایجاد کند.

اقتصاد مقاومتی برای مقابله با تحریم های بین المللی پیشنهاد می شود. در حال حاضر اقتصاد ایران باید بر اساس اصول صحیح برای غلبه بر تحریم های بین المللی و تبدیل تهدیدها به فرصت های اقتصادی گام بردارد. اصولی که اقتصاد باید اقتصاد مقاومتی ایجاد می کرد. امروزه بسیاری از کشورها علیرغم شوک های اقتصادی خارجی، تولید ناخالص داخلی سرانه بالاتری نسبت به سایر کشورها دارند. به نظر می رسد این سوال تا حدی نشان دهنده وجود عواملی است که چنین آسیبی را خنثی می کند. این عوامل بر اساس توانایی کشورها در ایجاد تاب آوری اقتصادی توضیح داده شده است.

پایداری اقتصادی

مفهوم مقاومت در ادبیات موضوع معادل پایداری است و پایداری اقتصادی یا اقتصاد مقاومتی نیز معادل «پایداری اقتصادی» است. در ادبیات موضوع، هر جا که به تاب آوری اشاره می شود، به توانایی بازیابی و بازگشت به حالت اولیه سیستم پس از مواجهه با شوک اشاره دارد. علاوه بر این تعریف، تعاریف بسیاری دیگر از تاب آوری اقتصادی وجود دارد، اما در این مقاله تاب آوری اقتصادی به معنای بهبود یا اصلاح اثرات منفی شوک های خارجی است.

  جنگل گیسوم و جاذبه های گردشگری دریایی

راهبردهای پایداری اقتصادی: دو استراتژی برای تاب‌آوری اقتصادی، مدیریت بازیابی و اقدامات تسکینی است. هر دو استراتژی می توانند پایداری اقتصادی ذاتی را ارتقا دهند. تا کنون هیچ کدام بر دیگری ترجیح داده نشده است. اقدامات کاهشی برای کاهش احتمال شکست و همچنین کاهش آسیب پذیری با ارتقای تاب آوری اقتصادی عمل می کند. هدف مدیریت بازیابی به طور کلی ارائه کمک های اضافی به مشاغل و خانواده های متاثر از این وضعیت و کوتاه کردن دوره بهبود است.

بخش اول مدیریت بازیابی (یعنی اقدامات همراه) با تاب‌آوری اقتصادی سازگار نیست، زیرا تاب‌آوری اقتصادی بر خوداتکایی گروه‌های اجتماعی در مفهوم وسیع‌تری از تاب‌آوری تأکید دارد. با این حال، رویکرد کاهش چرخه بازیابی نقش کلیدی در توسعه مفهوم پایداری اقتصادی، که شامل عناصر پویا است، ایفا می کند. اصولاً پایداری را می توان در سه سطح خرد، مزو و کلان بررسی کرد

استخراج شاخص پایداری اقتصاد: اساساً برای ساخت شاخص پایداری اقتصادی، انتخاب متغیرها تا حدودی ذهنی است. در این مرحله انتخاب متغیرها باید بر اساس مجموعه ای از معیارها مانند پوشش کافی، سادگی و قابل فهم بودن، کاربردی بودن (دسترسی)، مناسب بودن برای مقایسه بین المللی و شفافیت باشد. در این مقاله از چهار حوزه ثبات اقتصاد کلان، کارایی بازار خرد، حکمرانی خوب و توسعه اجتماعی برای ساخت شاخص پایداری اقتصادی استفاده شده است. این حوزه ها شامل متغیرهایی هستند که به شدت تحت تاثیر سیاست های اقتصادی هستند. در ادامه به توضیح این حوزه ها و متغیرهای تشکیل دهنده آنها می پردازیم.

بر اساس این گزارش، تحریم های اقتصادی همواره مورد توجه کارشناسان اقتصادی و سرمایه گذاران خارجی به عنوان مانعی برای رشد اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری در صنایع مختلف ایران بوده است. بر این اساس، آمریکا که نقش اساسی در اجرای این تحریم‌ها علیه شرکت‌ها و نهادهای دولتی ایرانی دارد، در بیشتر موارد با تاکید بر نقش این تحریم‌ها در روند فروپاشی مرتبط با این کشور، سعی در جلوگیری از توسعه همه جانبه این کشور دارد. اقتصاد ایران

این در حالی است که همزمان با تشدید تحریم ها در سال 2018 و تصمیم بسیاری از شرکت های خارجی برای خروج از بازارهای ایران برای مصون ماندن از پیامدهای واکنش احتمالی ترامپ و آمریکا به توسعه همکاری های اقتصادی با ایران ایران، تعدادی از بنگاه‌های اقتصادی و شرکت‌های بزرگ، صنعتگران ایرانی تلاش کردند تا با استفاده از چندین دهه تجربه فنی و مهندسی خود و همچنین استفاده از نتایج چندین دهه سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه، بخشی از نیاز کشور به محصولاتی باشد که خارجی‌ها شرکت های عرضه کننده آنها از بازارهای ایران خارج شده بودند.

  حامد بهداد جایزه خود را به جمشید هاشم پور تقدیم کرد

یکی از صنایعی که بر اساس این رویکرد، همزمان با فرار برندهای خارجی از ایران، توانست تولید داخلی را تعمیق بخشد و بخش قابل توجهی از نیازهای بازار را برآورده کند و رهبر ایران بارها بر لزوم توسعه همه جانبه تاکید کرده است. حمایت دولت و نهادهای اقتصادی برای رشد و توسعه در آن. وی تاکید کرد: صنعت لوازم خانگی ایران است.

کیوان گردان، مدیرکل صنایع لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت در ۱۴ خرداد ۱۳۰۰ به رسانه ها گفت: امسال با تلاش فعالان این حوزه به خودکفایی رسیدیم. نیازهای اولیه لوازم خانگی برای اولین بار، در حالی که حدود پنج سال گذشته، بیش از 60 درصد از بازار ما متعلق به شرکت های خارجی (ال جی و سامسونگ) است.

این افزایش سهم بازار همزمان با تعمیق تولید داخلی و دستیابی به خودکفایی در این صنعت رانندگی شکل گرفت که بر اساس آنچه رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی خود «جهش» نامیدند شکل گرفت. 1400، و توجه یک نشریه انگلیسی (اکونومیست) جلب شد.

اکونومیست در سرمقاله خود که در 12 مارس 2022 منتشر شد، اظهار داشت:

“هنگامی که یک درب بسته می شود، دیگری باز می شود. طی دو هفته گذشته، فشار جهانی بر فعالیت های مالی و اقتصادی روسیه به طرز چشمگیری افزایش یافته است. این در حالی است که ایران تجربه آموزنده و هوشمندانه ای در مقابله با تحریم ها و کاهش تأثیر آن بر نظام اقتصادی دارد. اقتصاد ایران در دهه گذشته تحت فشار تحریم های جهانی رکود، کاهش ارزش پول و تورم مزمن را تجربه کرده و ضربه خورده اما سقوط نکرده است و این تا حد زیادی به این دلیل است که سازندگان ایرانی انعطاف زیادی در مقاومت در برابر تحریم ها از خود نشان داده اند. .

  خلیج همیشه فارس / اینفوگرافیک

از این میان، سه دلیل اصلی برای تاب آوری اقتصاد ایران در برابر تحریم های شدید اقتصادی وجود دارد. دلیل اول پایان یافتن مدت تحریم ها در بسیاری از موارد و قدرت ایران در دور زدن این تحریم ها است، دلیل دوم تنوع محصولات صادراتی ایران به کشورهای جهان است که در واقع گستره وسیعی از صنایع تولیدی فعال در این کشور است. ، این فرصت را به دولت ایران داد و دلیل سوم جایگزینی واردات است که با انعطاف زیاد و تلاش بی سابقه تولیدکنندگان ایرانی فراهم شده است.

در واقع، کاهش ارزش پول ملی، واردات کالاهای لوکس را برای بسیاری از ایرانیان دور از دسترس قرار داده است، اما برای تولیدکنندگانی که به بازار داخلی 83 میلیون نفری خدمات می دهند، موهبت خاصی بوده است.

یکی از افراد محلی در این خصوص می گوید: با خرید در تهران می توانید لباس و لوازم خانگی باکیفیت ایرانی را پیدا کنید.

وی اذعان داشت: اگر شاخص جهانی خودکفایی وجود داشت، ایران رتبه بالایی داشت.

صنعت لوازم خانگی در کشور یک صنعت محرک است که صنایعی مانند فولاد و قطعه سازی را پیش می برد. فعالان این صنعت در سال های اخیر سرمایه گذاری های جدی انجام داده اند که باعث افزایش تولید و سهم بازار بین المللی و صادرات این صنعت شده است.

این صنعت علاوه بر افزایش تولید ناخالص داخلی کشور، با فعال سازی صنایع وابسته موجب افزایش اشتغال در کشور شده است. یکی دیگر از اقدامات مهم این صنعت توجه و سرمایه گذاری در بخش تحقیق و توسعه است که باعث شده اقدامات موثر این صنعت در مجامع بین المللی دیده شود. مجله اکونومیست به طور خاص به توسعه این صنعت پرداخت.

با توجه به تشدید روزافزون تحریم ها علیه کشور، معاونت تحقیق و توسعه این صنعت می تواند با بومی سازی روش تولید و فناوری، صنعت کشور را از تهدیدات بین المللی نجات دهد تا چرخ صنعت در مواقع حساس تحریم متوقف نشود.

منبع: ایمنا

دیدگاهتان را بنویسید