نقشه راه کاخ سفید برای عادی سازی روابط ریاض و تل آویو

چهار منبع آمریکایی در مصاحبه با اکسیوس می گویند که کاخ سفید مدتی است روی «نقشه راهی برای عادی سازی» کار می کند. اسرائيل و عربستان سعودی است.

بایدن او قرار است ماه آینده به منطقه غرب آسیا سفر کند. اکسیوس می نویسد که این سفر به این دلیل مهم است که بایدن می خواهد پیشرفت روابط بین آنها را نشان دهد اسرائيل و جهان عرب در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ ” کمک می کند.

کاخ سفید او هفته گذشته به اندیشکده‌های آمریکایی درباره سفر بایدن به منطقه درباره «نقشه راه برای عادی‌سازی روابط» توضیح داد، اما از اظهارنظر بیشتر خودداری کرد.

کاخ سفید در این نشست اعلام کرد که پیش از سفر بایدن به منطقه توافقی حاصل نخواهد شد، اما طرفین در حال کار بر روی آن هستند و بایدن در این باره با رهبران اسرائیل و عربستان سعودی گفتگو خواهد کرد.

کاخ سفید بر این باور است که هر گونه نقشه راه در این زمینه زمان می برد و فرآیندی طولانی خواهد بود. یک منبع آگاه دیگر گفت که استراتژی آینده گام به گام خواهد بود.

    نقشه راه کاخ سفید برای عادی سازی روابط ریاض و تل آویو

یک مقام ارشد اسرائیلی گفت که انتظار ندارد در جریان سفر بایدن، گشایش زیادی در عادی سازی روابط با عربستان سعودی داشته باشد.

در چند روز اخیر رسانه های یهودی و عربی با انتشار اخباری اذعان کردند که روابط سیاسی رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی پیشرفت چشمگیری داشته و فضا برای عادی سازی روابط ریاض و تل آویو وجود دارد.

سیاستمداران ریاض مانند فیصل بن فرحان بن عبدالله آل سعود، وزیر امور خارجه عربستان سعودی، مدت‌هاست از این اقدام دفاع می‌کنند و در عین حال به تمایل مقامات تل‌آویو برای سفر به عربستان سعودی و مذاکره با کارکنان آن اذعان می‌کنند. عادی سازی از نظر اقتصادی و اجتماعی و امنیتی بسیار مفید خواهد بود.

  آمار تلفات تاج امروز 14/03/14

دیدگاهتان را بنویسید