نقاشی 250 ساله; گران ترین اثر هنری جهان؟!

حدود 100 سال پیش، زمانی که یک کلکسیونر آمریکایی تابلوی “پسر آبی پوش” اثر توماس گینزبرا را با قیمتی بی سابقه خرید، این تابلو گران ترین تابلوی نقاشی جهان شد.

پسر آبی پوش که برای اولین بار پس از 100 سال در ژانویه به خانه خود در بریتانیا بازگردانده می شود، 100 سال پیش در گالری ملی لندن به نمایش گذاشته می شود، زمانی که توسط کلکسیونر آمریکایی هانتینگتون به قیمت 728 دلار فروخته شد. در آن زمان بسیار مهم بود و به با ارزش ترین نقاشی جهان تبدیل شد.

کار گینزبرا با پرداخت هزینه نقاشی که برای اولین بار به عنوان پرتره یک جنتلمن جوان به نمایش درآمد، به شهرت جهانی رسید.

نقاشی 250 ساله

قبل از اینکه این نقاشی که نوجوانی را با کت و شلوار آبی براق به تصویر می کشد، از لندن به خانه جدیدش در کالیفرنیا منتقل شود، گالری ملی لندن به مدت چند هفته میزبان این نقاشی به عنوان مراسم خداحافظی بود.

این نقاشی از سال 1798 با نام پسر آبی پوش شناخته می شود و از آن زمان تاکنون منبع الهام بسیاری از آثار هنری بوده است.

اگرچه لباس آبی براق این پسر جذاب ترین نکته این تصویر است، اما همین رنگ لباس در هنگام خلق تصویر این عکس را تا حدودی غیرعادی کرده است. Gisenbra اولین بار این نقاشی را در سال 1770 در آکادمی سلطنتی به نمایش گذاشت. در همان زمان، موسس این آکادمی نقاشی هایی با الهام از آثار هنرمندان فلورانسی و رومی خلق کرد که در آنها رنگ قرمز پررنگ است.

با توجه به این نکته، تابلوی «پسر آبی پوش» در تضاد با نقاشی های همان دوره است که بیشتر رنگ های آبی و سبز در آن به کار رفته است.رنگ آمیزی
نکته قابل توجه دیگر در مورد این تابلو این است که به گفته مورخان، روی جلد تم تابلوی “پسر آبی پوش” پوشش سنتی حدود سال 1770 را بازتاب نمی دهد و بیشتر شبیه به پوشش سنتی 130 سال قبل از نقاشی، در حدود سال 1640 است. .

  سهم دانش آموزان مدارس دولتی در میان «فاتحان» کاهش یافت

به نظر می رسد پسر آبی پوش از جلد یکی از پرتره های آنتونی ون دایک، شخصیت و هنرمند مورد علاقه گیزنبرا الهام گرفته شده است. بسیاری این نقاشی را ادای احترامی به تصویر دوک از گیسنبرا و ون لرد دایک ون دایک می دانند.

البته پرتره ون دایک از دو نوجوان در زمان حیات ون دایک مشهور بود و بر تعدادی از هنرمندان قرن هجدهم از جمله گیسنبرا تأثیر گذاشت.

نقاشی 250 ساله
نکته دیگر در مورد نقاشی «پسر آبی پوشیده» این است که در این نقاشی تصویر یک سگ با رنگ پوشانده شده است. تابلوی “پسر آبی پوش” حدود 250 سال پس از خلقش باید بازسازی می شد. طی یک پروژه 18 ماهه برای بازگرداندن شهرت اولیه نقاشی، نکات جدیدی برای این اثر مطرح شد.

بررسی تصویر اشعه ایکس نشان داد که یک سگ پشمالو سفید در ابتدا در سمت چپ پسر به تصویر کشیده شده است. البته گیسنبرا بعداً سگ را نقاشی کرد و به جای آن چند تکه سنگ نقاشی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید