نفوذ مدیران وزارت کار بر کشور و دولت

جامعه 24- پس از تنش های فراوان ناشی از اعتراض نمایندگان و بسیاری از مسئولان وزارت کار به انتصاب سیدابراهیم رئیسی، محمدهادی زاهدی وفا، در چهارم خردادماه امسال، خجت الله عبدالملکی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از سمت خود استعفا داد. به عنوان سرپرست، اما پس از گذشت دو ماه، رئیس جمهور همچنان آمادگی ارائه وزیر پیشنهادی کار به مجلس را ندارد آن هم در شرایطی که حواشی مربوط به وزارت کار مانند تسویه نشدن حقوق بازنشستگان روز به روز منفی تر می شود.

یکی از منتقدان شرایط فعلی محمد وحیدی نماینده بجنورد است. وی به رویداد۲۴ می گوید: زمانی به دولت قبل انتقاد می شد که وزرا را معرفی نمی کرد و اکنون این موضوع در رویکرد دولت سیزدهم نیز رخ داده است و من شخصاً از این بابت به آقای رئیسی انتقاد دارم.

وی می گوید: یکی از وزارتخانه های مهم و کلیدی دولت، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است، آقای حجت الله عبدالملکی اخیراً از این سمت استعفا کردند، اما بیش از دو ماه از استعفای ایشان می گذرد. این وزارتخانه مهم هنوز تصمیم نگرفته است. وزارتخانه ای که سازمان های متعدد و مهمی را در زیر مجموعه خود دارد مانند سازمان های تامین اجتماعی، سازمان فنی حرفه ای، سازمان بهزیستی، گروه های مهم اقتصادی مانند شستا که همگی به نوعی به دلیل نبود وزیر دچار تلاطم شده اند. عدم حضور وزیر منجر به عدم تصمیم گیری در مورد مسائل مهم کشور در این بخش ها می شود.


بیشتر بخوانید: گزینه احتمالی برای ریاست اداره کار کیست؟

  قیمت مرغ به 50 هزار تن می رسد!

یکی از اعضای کمیسیون آموزش مجلس می گوید: با وجود اینکه کمیسیون تطبیق مجلس افزایش 38 درصدی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را تصویب کرده است، اما وزارت کار به دلیل اینکه زیر نظر رهبری قوی اداره نمی شود و قادر به انجام آن نیست، همچنان در بن بست است. کار را حل کنید.

واحدی می گوید: از آنجایی که آقای عبدالملکی از این وزارتخانه استعفا داد، انتخاب جایگزین برای وی کار سختی نبود، زیرا وزیر با استیضاح برکنار نشد که به تقابل مجلس و دولت منجر می شد. آقای زاهدیووا، سرپرست فعلی این وزارتخانه، فردی دانشمند و موجه است، اما از نظر اجرایی یا از فضای این وزارتخانه، حداقل در تعامل دولت و مجلس و روابط، اطلاع چندانی ندارد. که وجود دارند، یا او به این پیوند اهمیتی نمی دهد. تقریباً هیچ یک از نمایندگان مجلس با او نسبتی ندارند. وی مدتی پیش در سفری غیررسمی به استان خراسان شمالی رفت، اما ارتباطی با نمایندگان استان برقرار نشد و حتی زمانی که با نماینده مجلس و نمایندگان استانی آنها تماس گرفتم، از این سفر بی اطلاع بودند. همچنین این سفر ماهیت رسمی ندارد. طبیعتا در این سفرها اتفاق خاصی نمی افتد اما باید بین مدیران ارتباط ایجاد شود و صحبت ها و گلایه های مردم شنیده شود تا سفر در آینده با راهکارهای قابل قبول و نتایج مثبت همراه باشد.

یکی از اعضای مجمع نمایندگان استان خراسان شمالی می گوید: در بحث پرداخت یارانه دهک های مختلف مشکلات جدی وجود دارد. به نظر من یک مدیر در اقشار متوسط ​​کشور به راحتی می تواند بفهمد که مردم در کدام دهک ها هستند اما باز هم وزارت کار به صورت تصادفی این سوال را بررسی نکرده است. مثلاً افرادی را می بینم که در صدک دهم هستند و با خودم می گویم اگر این فرد در صدک دهم باشد، وضعیت کشور خیلی بد است. این بدان معناست که وزارتخانه هنوز نمی تواند بین فقیر و غنی تمایز قائل شود. هنوز افراد زیادی هستند که یارانه هایشان متوقف شده یا در بلاتکلیفی هستند و مرتب به ما مراجعه می کنند و متاسفانه هنوز از وزارتخانه خبری نداریم.

  محمود کدایی چگونه پادشاه ترور در ایران شد؟

وی می گوید: در بحث سهام، گزینه ای وجود دارد که باید بین وزارت اقتصاد و وزارت کار ایجاد شود تا افرادی که سهام خود را دریافت نکرده اند طبق قوانین موجود مشخص شوند اما بسیاری بلاتکلیف می مانند. در نتیجه کارهای بزرگ و انجام نشده زیادی در اداره کار وجود دارد که در کنار مدیریت ناموفق زیرمجموعه های شستا، کار را پیچیده کرده است. بسیاری از افرادی که در این مجموعه ها کار می کنند نه رزومه قوی دارند و نه مهارت لازم را دارند. قطعا حضور این افراد در درازمدت هم بر دولت آقای رئیسی تاثیر می گذارد و هم بر اقتصاد کشور.

نماینده بجنوردی می گوید: لازم بود آقای رئیسی فکری به حال وزارت کار بدون وزیر می کرد. برای تغییر برخی ساختارها بهتر است وزیری در راس این وزارتخانه قرار گیرد. به عنوان مثال سازمان فنی و حرفه ای هسته مرکزی وزارت کار است در حالی که این سازمان می تواند یک سازمان مستقل باشد و زیر نظر رئیس جمهور قرار گیرد که به آن سازمان ملی مهارت نیز می گویند که در دوره ای که نیاز داریم. استخدام، شخصیت قوی در رأس آن سازمان، سازمان باید در جایگاهی قرار گیرد که بتواند به سرعت مشکل آموزش مهارتی را حل کند.

2022-08-16 05:50:52

دیدگاهتان را بنویسید