نشانه های ظهور فاشیسم در آمریکا

رسانه های آمریکایی در گزارشی گزارش دادند که آمریکا آمریکا او در گرداب «فاشیسم آشکار» می افتد.

پایگاه Truthout در مقاله ای توسط هنری ژیرو، نویسنده و استاد دانشگاه آمریکایی، می نویسد: «شبیحی که ایالات متحده را در بر می گیرد، نه تنها از فاشیسم قریب الوقوع، بلکه از زوال وجدان، اخلاق و عدالت صحبت می کند. ایالات متحده آمریکا بیشتر و بیشتر به سمت پرتگاه می لغزد سیاست فاشیستی جدید منحرف است.”

نویسنده چندین شاخص را به عنوان شاخص های اصلی ظهور سیاست فاشیستی در آمریکا ذکر می کند. تلاش‌های اخیر سیاستمداران جمهوری‌خواه برای جلوگیری از سقط جنین، اقدامات اعضای هر دو حزب سیاسی برای بهره‌برداری از ضعف‌های ساختاری در انتخابات برای “دزدیدن نتایج” انتخابات 2024، شواهد در حال ظهور گروه‌های شستشوی مغزی دانشجویان راست افراطی، تلاش‌های کنگره برای سرکوب رای، ممنوعیت کتاب و تهدید کتابداران به نگهداری کتاب های سانسور شده از جمله مواردی است که در این مقاله به عنوان دلایل ظهور فاشیسم ذکر شده است.

ژیرو خاطرنشان کرد: مشکلی که تاریخ را بیش از پیش نگران‌کننده می‌کند، بروز بحران‌های همزمان در عاملیت سیاسی و آگاهی تاریخی و فروپاشی مسئولیت جمعی است. عواملی که تهدیدات علیه دموکراسی را به چنین وضعیت خطرناکی رسانده است.

وی تصریح می کند: «سیاست در ایالات متحده دیگر مبتنی بر توجه متقابل بین شهروندان آمریکایی و نهادهای مسئول تأمین رفاه، آزادی ها و حقوق مدنی این شهروندان نیست. فروپاشی وجدان نشان دهنده فروپاشی سیاست به عنوان پایه و اساس یک جامعه دموکراتیک است.

ژیرو همچنین به نقش دونالد ترامپ به عنوان یکی از شاخص های کاهش علاقه به دموکراسی و ظهور نشانه های فاشیسم اشاره کرد. وی نوشت: گزارش اخیر بنیاد خانه آزادی و وزارت اطلاعات اقتصادی نشان داد که آزادی در ایالات متحده از سال 2020 به میزان 11 درصد کاهش یافته است و این کشور را در زمره 25 کشوری قرار داده است که بیشترین کاهش را در این زمینه داشته اند. .»

  انتشار عکس های عجیب و غریب از هواداران استقلال در فوتبال برتر

نویسنده در ادامه می نویسد که البته گرایش به سمت فاشیسم در آمریکا ریشه های تاریخی بسیار بیشتری دارد: «چرخش به سمت سیاست فاشیستی در ایالات متحده سابقه بسیار طولانی دارد که ریشه های عمیقی در نسل کشی علیه سرخپوستان، شلاق زدن دارد. بردگان، خشونت جیم کرو، پاک کردن حافظه تاریخی، “نسخه های به روز شده نژادپرستی مبتنی بر برتری نژاد سفید، ظهور یک دولت کیفری، نابرابری های اسفناک، فساد گسترده سیاسی، و رواج فرهنگ ترس و ناامنی.”

نقش ویژه حزب جمهوری خواه در ترویج فاشیسم مقوله دیگری است که نویسنده به بررسی آن می پردازد. وی اظهار داشت که حزب جمهوری خواه در تلاش است تا برتری سفیدپوستان را امری عادی و استبداد را امری مشروع جلوه دهد.

ژیرو می نویسد: «اگرچه دونالد ترامپ به یک الگوی برتری سفیدپوستان تبدیل شده است، اما او تنها نشانه ای از نژادپرستی ریشه دار در روح حزب جمهوری خواه است. در واقع، نژادپرستی که حزب جمهوری خواه را به پیش می راند، هرگز آشکارتر از این نبوده است.

نشانه های ظهور فاشیسم در آمریکا

هنری ژیرو می نویسد: «با توجه به حمله حزب جمهوری خواه به درستی انتخابات، استقلال قضایی، آموزش انتقادی و حقوق رأی دهندگان، همراه با دفاع بی امان حزب از فساد، ملی گرایی سفیدپوستان و حمایت از الیگارشی مانند ویکتور اوربان در مجارستان، می توانم بگویم که متهدیان در ایالات متحده بیشتر به کابوس فاشیسم وابسته شدند.

دیدگاهتان را بنویسید