نسخه الکترونیکی؛ نقض اصول اخلاقی؟!

بابک زمانی| یکی از جنبه های مغفول مانده نسخه الکترونیکی، نقض اصول بدیهی اخلاقی است، چیزی که بلافاصله شاهد وقوع آن در حوزه های مختلف پزشکی و غیرپزشکی هستیم، اما به آن توجهی نمی کنیم.

معایب نسخه الکترونیکی بیش از صد مشکل یا ناپختگی است، اما به نظر می رسد این جنبه در نظر گرفته نشده است.

در واقع چند متخصص پزشکی و غیرپزشکی که تا به حال نسخه ننوشته اند و چند رئیس جمهور و مدیری که شغل اصلی آنها در اتاق عمل یا پشت دستگاه فمتو لیزیک است چگونه می تواند برای کسانی باشد که کار اصلی روزانه آنها صرفاً گرفتن یک لیزیک است. شرح حال و معاینه و تجویز دارو و دستورالعمل برای نوشتن یک کپی است، برای حل بدون کوچکترین سوال و تکلیف برای این کپی رایترها؟

چگونه می توان بدون حضور کپی رایترهای واقعی، که همگی تصادفاً تحصیل کرده اند و بی خانمان نیستند، برنامه کپی برداری کرد؟ آیا کاتب یکی از صخره های قله دماوند است یا می توانید در انتهای کوچه هر یک از کارشناسان محترم نمونه ای از او بیابید؟

آیا در سایر امور نیز همین گونه رفتار می کنند یا هنجارهای اخلاقی در سایر زمینه ها بیشتر از نظر آنهاست؟ بدون شک هیچ گاه جرات دخالت در کار خیاط ها و آشپزها و نانواها را ندارند. اجازه دهید این اصناف در فضای شخصی خود هر سوزن، دیگ یا کلنگی را که دوست دارند انتخاب کنند.

وقتی می خواهند راه جدیدی به آنها نشان داده شود، یا با متقاعد کردن کارفرمایان شروع می کنند یا در عمل جایگزین بهتری را نشان می دهند تا خودشان این راه جدید را بپذیرند. حال چگونه به خود اجازه می دهند با کفش های گل آلود و سرزده وارد خلوت یکی از عمیق ترین و احساسی ترین روابط انسانی شوند؟

  طرز تهیه بستنی کاراملی و نسکافه ای خانگی

چگونه می توانند در این گونه معاینات و بازدیدهایی که طبق قوانین هیچ نهاد دولتی نیست دخالت کنند؟ آیا حق هرکسی را نمی شناسند که راه خود را برای ورود و ادامه این رابطه داشته باشد؟ رابطه ای که در آن حقیقت پنهان بیماری با تکنیک ماهرانه خاطره نویسی و تحقیق آشکار می شود.

هرکس برای لحظه ای فکر کند که به زودی خواهد مرد، متوجه می شود که فقط یک حمله اضطراب داشته است یا ممکن است لازم باشد به کسی بگوید که می تواند بقیه عمر خود را روی ویلچر بگذراند. در بسیاری از موارد، نسخه ای که تجویز می کنید، نسخه ای از داروخانه نیست، بلکه نسخه ای برای دارو است.

شما ممکن است یک دارو را در چندین نسخه تجویز کنید، ممکن است بخواهید زندگی نامه خود را با یک شب سیاه و کلمات پرنده در مبارزه با بیماری تکمیل کنید. شاید این راهی است که شما را به سنت ها و تعهدات دیرینه شما و جامعه تان متصل می کند. کدام روابط انسانی عاری از نمادهای معنوی گل و کیک و کارت است؟

چگونه جرات می کنند که در نحوه انجام کار خوشمزه دخالت کنند؟ چگونه به خود اجازه می دهند که در شیوه ای که این ارتباط انسانی را تا سرحد نوشتن انجام می دهند، توسط یک پزشک نادیده گرفته شوند؟ آیا فکر می کنند اگر راهی مدرن و به روز برای تسهیل بیشتر این ارتباط بیاندیشند و به پزشکان متخصص ارائه دهند، آن را نمی پذیرند؟

آیا فکر می کنند اگر مشکلات مختلف زیرساخت های اقتصادی نسخه حل شود، به ویژه تعرفه های دستوری بسیار پایین، پزشکان به سلیقه شخصی خود راه حل های نسخه ای مدرن تری را انتخاب نخواهند کرد؟ اگر بلوغ و تکامل طبیعی تشخیص داده شود و فرصت داده شود، بدون شک جوهر ارغوانی قلم با حروف شکسته زیبای خود در نسخه الکترونیکی راه خود را زیباتر خواهد یافت.

  حمایت بیرانوند از اسکوچیچ: ترسی از دست دادن جایگاهش ندارد

دیدگاهتان را بنویسید