نرخ بین بانکی به 21 درصد رسید

وزیر اقتصاد از افزایش یک درصدی نرخ سود بین بانکی و تغییر آن از 20 به 21 درصد خبر داد.

نرخ بین بانکی به 21 درصد رسید

به گزارش خبرنگار خبر تایم، سید احسن خاندوزی در حاشیه بازدید از بانک قرض الحسنه یکی از نیازهای جدی دولت سیزدهم را توجه به نیازهای خرد مردم با پرداخت تسهیلات از جمله قرض دانست. تسهیلات الحسنه گفت: وزارت اقتصاد با کمک شبکه بانکی دولتی بانک قرض الحسنه دو برابر شده و سرمایه این بانک برای دومین بار تا پایان امسال افزایش می یابد.

وی هدف از افزایش سرمایه بانک قرض الحسنه را ارتقای اعتبار بانک های قرض الحسنه برای مردم عنوان کرد و اظهار داشت: این بانک ها یکی از بهترین نسبت های کفایت سرمایه و همچنین کم ترین معوقات جاری را دارند.

وزیر اقتصاد و دارایی با اشاره به افزایش 80 درصدی سپرده های قرض الحسنه بانکی در دولت سیزدهم گفت: دو میلیون و 700 هزار نفر در دولت سیزدهم از قرض الحسنه وام گرفته اند که به خانواده های زیادی کمک می کند. در زمان فشار اقتصادی کمک های حقوقی ویژه بانک های قرض الحسنه همچنان ادامه دارد و در حال مذاکره با بانک مرکزی برای افزایش توان و ظرفیت بانک های قرض الحسنه بوده ایم.

خاندوزی درباره عدم همکاری برخی بانک ها در اعطای وام، تسهیلات سپرده کودک و مسکن گفت: اخباری به دست ما رسیده که به دلیل اجرای کنترل نقدینگی، بانک ها با مشکل محدودیت بیشتر در پرداخت وام های خرد مواجه شده اند.

وزیر اقتصاد ادامه داد: بسیاری از نیازهای مردم با تسهیلات خرد تامین می شود، با توجه به تکالیف قانونی بانک ها برای اعطای تسهیلات ازدواج، بانک ها با تنگناهایی مواجه شده اند که نمی توانند تسهیلات بدهند و این امر نارضایتی تعداد زیادی از مراجعه کنندگان را به دنبال داشته است. به بانک ها. همچنین مردم با مشکل ارائه ضامن های متعدد برای تسهیلات مواجه هستند.

  دامنه اعمال حقوق در کارت مددکاری اجتماعی افزایش یافته است

خاندوزی یادآور شد: با توجه به دستور رئیس جمهور مبنی بر سهولت دسترسی مردم به تسهیلات خرد، به دنبال رفع این مشکل هستیم که راه حل آن تامین منابع بیشتر برای تسهیلات قرض الحسنه و همچنین افزایش امکانات است. پایتخت قرض البانکس حسنا.

وی خاطرنشان کرد: راهکار دیگر این است که شرکت های دولتی و دستگاه های اجرایی گردش مالی خود را به بانک های قرض الحسنه واگذار کنند تا مردم از این گردش مالی بهره مند شوند. امسال با مساعدت بانک مرکزی خبرهای خوبی برای بانکداری قرض الحسنه خواهیم داشت.

وزیر اقتصاد در خصوص نرخ سود بین بانکی نیز گفت: سیاست اقتصادی دولت در خصوص نرخ سود بانکی تغییری نکرده است، سقف آن 20 درصد بوده و اکنون 21 درصد است. در جلسه آینده شورای پول و اعتبار برای حل این مشکل تصمیم گیری خواهیم کرد.

هندوزی در خصوص تسهیلات تبصره 18 قانون بودجه گفت: 5 سال پیش قانونگذار تمامی تسهیلات بودجه ای در حوزه تولید و اشتغال را در تبصره 18 قانون بودجه تجمیع کرد. در قانون بودجه امسال در تبصره 18، اعتبار خوبی برای حمایت از تولید و اشتغال در نظر گرفته شده است، در حالی که شبکه بانکی موظف است وجوهی معادل یا دو برابر اعتبار بودجه برای بخش تولید در نظر بگیرد.

به گفته وی، در سال 1401 دستورالعمل نهایی تبصره 18 قانون بودجه ابلاغ شد که بر اساس آن دستگاه های اجرایی پس از تایید برنامه های خود برای اشتغال در بخش های مختلف از جمله صنعت، نیرو، انرژی و … به قوه قضائیه می آیند. شبکه بانکی و دسترسی به این تسهیلات نرخ سود ترجیحی 9 تا 12 درصد است.

  هواشناسی ایران امروز 27/10/1400

وی تاکید کرد: از این میزان 10 درصد برای طرح های دانش بنیان و 50 درصد برای تولید صادرات محور در نظر گرفته شده است، همچنین استان ها بسته به شاخص محرومیت و بیکاری دارای سهمیه های متفاوتی هستند و هر چه این شاخص بیشتر باشد، سهمیه آن ها بیشتر می شود. سهمیه تولید و اشتغال است.

دیدگاهتان را بنویسید