ند پرایس: دیپلماسی موثرترین روش برای ایران است

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عصر سه شنبه به وقت محلی، او به خبرنگاران گفت که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا قول داده است که ایران به سلاح هسته ای دست پیدا نخواهد کرد و ما همچنان معتقدیم که دیپلماسی این موثرترین، بادوام ترین و پایدارترین روشی است که می توان با آن انجام داد برنامه هسته ای ایران محدود

وی تصریح کرد: توافق روی میز ما را در وضعیت بهتری در رابطه با برنامه هسته ای ایران قرار می دهد.

این مقام آمریکایی باز هم با استفاده از تاکتیک مهلت نادرست اظهار داشت: زمان رو به اتمام است و پیامی که ایران به ما می دهد و دنیا این است که علاقه ای به بازگشت به پایبندی متقابل به برجام ندارد.

وی بدون اشاره به عدم عزم سیاسی دولت بایدن در مذاکرات رفع تحریم ها، گفت: شرایط فعلی از نظر ما غیرقابل قبول است. ما مدت‌هاست با متحدان خود درباره جایگزینی برای برجام مشورت کرده‌ایم.

وی همچنین تصریح کرد: اگر ایران به صراحت اعلام کند که قصد پایبندی به برجام را ندارد، توافقی که روی میز است با تحولات هسته‌ای بی‌معنی می‌شود و مسیر دیگری را طی خواهیم کرد.

پیش از این رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفته بود که واشنگتن آماده بازگشت به برجام است و این توافق می تواند تنش ها را در منطقه کاهش دهد.

روز سه شنبه به وقت محلی، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در گفت وگو با شبکه خبری سی ان ان گفت: آماده بازگشت به برجام هستیم. این توافق می تواند تنش ها را در منطقه کاهش دهد و راه را برای کاهش تنش گسترده تر هموار کند.

  عادت های بدی که برای ما مفید است

او مانند دیگر مقامات آمریکایی توپ مذاکره را در زمین ایران انداخته و گفته است که تهران باید در نهایت تصمیم بگیرد که آیا می خواهد به برجام بازگردد یا خیر.

در عین حال، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، بدون اشاره به نقض توافق و عدم تصمیم قاطع سیاسی دولت بایدن، مدعی شد که احتمال احیای توافق هسته‌ای 2015 روز به روز در حال کاهش است.

وی همزمان با حضور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در ایران، تهران را تهدید کرد که در صورت ارائه پهپاد به مسکو، مجازات و تحریم خواهد کرد.

مالی با تهدید ادعاهای جدی آمریکا به تهران درباره ارسال پهپاد به روسیه گفت: ما ابزارهایی در اختیار داریم و با آنها هرگونه انتقال این پهپادها به روسیه را تحریم خواهیم کرد.

مذاکرات قطر در روزهای 7 و 8 ژوئیه و پس از سه ماه و نیم وقفه پس از مذاکرات وین، بین ایران و آمریکا به طور غیرمستقیم و با کمک اتحادیه اروپا انجام شد.

در ادامه مقصر دانستن، مقامات آمریکایی اصرار دارند ایران را دلیل تاخیر در دستیابی به توافق نهایی و شکست احتمالی مذاکرات معرفی کنند، در حالی که تهران خواسته های خود را بر اساس توافق 2014 و تجربه نقض آن توسط طرف غربی استوار کرده است. . از عهد.

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، پیش از سفر خود به منطقه، در مقاله ای در واشنگتن پست، از دونالد ترامپ سلف خود انتقاد کرد و به صراحت نوشت: “در مورد ایران، ما در کنار متحدان و شرکای خود در اروپا و سراسر جهان ایستاده ایم. ما گرد هم آمده ایم. برای رفع انزوای ما اکنون این ایران است که تا زمان بازگشت به توافق هسته ای منزوی شده است.

  فیلم رضا عطاران هم توقیف شد؟!

وی به اقدامات ضد ایرانی برای صدور قطعنامه در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در ژوئن سال جاری (2022) اشاره کرد و اذعان داشت: دولت من به افزایش فشارهای دیپلماتیک و اقتصادی ادامه خواهد داد تا زمانی که ایران آماده بازگشت برای پایبندی به برجام شود. برجام 2015؛ چون هنوز حاضرم این کار را انجام دهم.

ند پرایس: دیپلماسی موثرترین روش برای ایران است

ایران در پاسخ به مقاله رئیس جمهور آمریکا در روزنامه واشنگتن پست می گوید: تاکید آقای جو بایدن بر اعمال سیاست فشار اقتصادی و دیپلماتیک علیه ایران با ادامه تمایل آمریکا برای احیای توافقنامه 2015 در تضاد است. و در مسیر سیاست شکست حداکثری دولت ترامپ علیه جمهوری اسلامی ایران است.

امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان اخیراً در تماس تلفنی با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در خصوص آخرین وضعیت مذاکرات رفع تحریم‌ها و همچنین برخی مسائل مهم منطقه‌ای و بین‌المللی مورد علاقه مشترک، گفتگو کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در این گفتگوی تلفنی اظهار داشت: در اراده دولت جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی به یک توافق خوب، قوی و با ثبات تردیدی وجود ندارد.

امیر عبداللهیان با قدردانی از تداوم تلاش‌های جوزپ بورل و انریکه مورا و با اشاره به مذاکرات اخیر خود با وزرای خارجه ایتالیا و فرانسه، تاکید کرد: کاخ سفید باید اغراق‌ها و تردیدها را کنار بگذارد و در مسیر راه‌حل واقع‌بین باشد. و برای دستیابی به توافق و توقف تکرار رویکرد ناکارآمد گذشته و رفتارهای غیرمولد و توسل به فشار و تحریم گام بردارد.

دیدگاهتان را بنویسید