نحوه درمان نوجوانان بلوغ

جامعه 24- یکی از مهم ترین و زیباترین دورانی که هر فردی در زندگی خود تجربه می کند، دوران نوجوانی و بلوغ است، دورانی که می تواند آینده هر فردی را به بهترین یا بدترین شکل ممکن رقم بزند. در واقع بلوغ دوران حساسی است که بسیار مهم است و آینده فرد را تحت تاثیر قرار می دهد.

در این دوران نوجوانان دچار تغییرات زیادی در رفتار و رفتار خود می شوند و این مشکل می تواند والدین را نگران و گیج کند و حتی گاهی آنها را به حدی گیج کند که دقیقاً نمی دانند باید چه کنند و چگونه رفتار کنند. در این صورت نقش آگاهی و اطلاع از وضعیت نوجوانان می تواند بسیار مفید باشد و از اضطراب آنها بکاهد.

نوجوانان در دوران بلوغ ممکن است دچار مشکل شوند و از نظر تحصیلی شکست بخورند. بسیاری از آنها در این دوران نافرمان و کوتاه مزاج می شوند و اینجاست که ممکن است با والدین خود دچار مشکل شوند.

کار با نوجوانان در سن بلوغ

به گزارش جامعه ۲۴، نقش حمایت و همراهی والدین و به ویژه پدر در این شرایط بسیار اساسی و مهم است. نوجوانان باید بدانند که همیشه در هر شرایطی از حمایت و همراهی خانواده برخوردارند.

این باور غلط در جامعه و بین مردم وجود دارد که هر نوجوانی در سن بلوغ به پدر و مادری همسان با او (یعنی دختر مادر و پسر پدرش) نیاز دارد، اما این باور کاملاً و اساساً نادرست است.

کودک در هر مرحله از زندگی خود به حمایت مداوم والدین نیاز دارد. حضور به موقع و کافی پدران در دوران بلوغ دختر و همچنین حضور مستمر مادران در دوران بلوغ فرزند پسر تاثیر زیادی در بلوغ نوجوان دارد و باعث می شود که این دوران را با نگرانی کمتری پشت سر بگذارند. و صلح

  چند راه ساده برای از بین بردن سریع سنگ کلیه

در این سن والدین نیز باید به یک اندازه احساس مسئولیت کنند، یک دل باشند و هم زبان باشند تا بیشتر برای نوجوان و فرزندش سردرگمی و مشکل ایجاد نشود.

کار با نوجوانان در سن بلوغ

رفتار صحیح والدین با فرزندان در سن بلوغ

1- به نوجوانان احترام بگذارید

نوجوانان در این مرحله از زندگی خود دچار تغییرات زیادی می شوند و نگرش ها و باورهای آنها می تواند به کلی تغییر کند. در این مدت والدین باید سعی کنند با آرامش با فرزندشان صحبت کنند و از دیدگاه او انتقاد کنند و از توهین به عقاید و عقاید فرزند خودداری کنند.

این بسیار مهم است که هر دو طرف بتوانند بی طرفانه و بر اساس دانش و منطق با یکدیگر صحبت کنند و به حرف یکدیگر گوش دهند.

کار با نوجوانان در سن بلوغ

به گزارش جامعه 24، والدین باید به خاطر داشته باشند که این دوران و اعتقادات او موقتی و مربوط به یک دوره کوتاه است، بنابراین نباید آنها را زیاد جدی گرفت، اما باید مراقب باشید که همیشه به نوجوان بگویید که او و اعتقاداتش و او نظر برای خانواده بسیار مهم است و برای همه آنها ارزش و احترام قائل هستند.

در این دوران معمولاً نوجوانان از مطالعه خود غافل می شوند و مدام برای درس نخواندن بهانه می آورند و آن را کاری بیهوده می دانند. در این صورت سعی کنید با او بحث نکنید و به درس خواندن فقط به عنوان یک تکلیف واجب نگاه کنید که باید در کنار سایر کارهایش انجام دهد.


بیشتر بخوانید: علائم اختلال شخصیت ضد اجتماعی چیست؟


2- در مورد نوجوانان بخوانید

  سیارات بیگانه از چه چیزی ساخته شده اند؟ / منظومه شمسی مثل هیچ جای دیگری نیست

اگر فرزند نوجوانی در خانه دارید، حتما بخوانید و آگاهی خود را نسبت به این دوران و رفتارها، خواسته ها و تغییرات هورمونی که در بدن آنها ایجاد می شود افزایش دهید. افرادی که در مواجهه با مشکلات از این موضوع آگاه هستند، بهتر می توانند آن را درک کرده و با آن کنار بیایند.

کار با نوجوانان در سن بلوغ

3- با نوجوانان دوست باشید

سعی کنید فرزندتان را بشناسید و در مورد علایق او کنجکاو باشید. با دانش روز همراه باشید و در واقع مطلع باشید.

با فرزندتان صحبت کنید و از او در مورد علایق و خواسته هایش سوال کنید. برای او وقت بگذارید و تمام توجه خود را به او معطوف کنید. اگر فرزند شما عضو شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام یا فیس‌بوک است، باید در آن شبکه اجتماعی فعال باشید و از این طریق با او ارتباط برقرار کنید تا بتوانید او را به شکلی نامحسوس کنترل کنید و همچنین بتوانید به آنها پاسخ دهید. علایق و خواسته ها و نوع افکار و حالات او بیشتر بدانید.

در کنار او باشید و در هر شرایطی از او حمایت کنید، حتی اگر کار اشتباهی انجام داده باشد، تا همیشه حامی او باشید و او به شما اعتماد کند.

4- دوستان فرزندتان را بشناسید

به گزارش جامعه 24، دوستان نقش مهمی در زندگی هر فردی دارند، پس نسبت به دوستان فرزندتان و خانواده آنها حساس باشید. سعی کنید آنها را بشناسید و البته این کار را با احتیاط انجام دهید تا نوجوان فکر نکند هدف شما کنترل آنهاست.

5- نقش مشاور را دست کم نگیرید

  جایزه شیرین پایگاه خبری افکارنیوز

برای داشتن رابطه سالم و شاد با نوجوانان، شاید بد نباشد از مشاوری بی طرف استفاده کنید. گاهی در این دوران نوجوانان نسبت به همه بی اعتماد می شوند و حضور سومین فرد آگاه می تواند تنش والدین و فرزندان را به بهترین نحو کاهش دهد.

2022-08-07 08:41:03

دیدگاهتان را بنویسید