نحوه اعتراض به مالیات خانه های خالی

سازمان امور مالیاتی شیوه اعتراض به اعمال مالیات بر خانه های خالی را اعلام کرد.

نحوه اعتراض به مالیات خانه های خالی

من گزارش میدم زمان خبریتامین مسکن یکی از اساسی ترین نیازهای هر فرد است. برخی از افراد جامعه بیش از یک خانه دارند و در عین حال افرادی هستند که از نداشتن سرپناهی برای زندگی خود رنج می برند. این در حالی است که خانه های خالی و بدون استفاده در سراسر کشور وجود دارد. در سال 1388 طرح شورای نگهبان برای مالیات بر خانه های خالی تصویب شد و همچنان در حال اجراست.

در جریان گسترش چتر مالیاتی برای تغییر ریل بودجه دولت از درآمد نفتی به درآمد مالیاتی، وصول مالیات دارایی که اکثریت طبقه ثروتمند جامعه را شامل می شود، در دستور کار دولت ها قرار گرفت.

مالیات واحدهای مسکونی و باغ ویلاها که ارزش آن با احتساب متراژ و اعیان بیش از 10 میلیارد تومان است از سال گذشته در خانواده پایه مالیاتی سازمان امور مالیاتی و امسال بیش از 12500 فقره لوکس است. واحدهای مسکونی واحدهای شناسایی شده است.

به چه خانه هایی خالی می گویند؟

در قانون مالیاتی شورای نگهبان بر مسکن های خالی به شرایطی پرداخته شده است که در صورت احراز آن، خانه مورد نظر مشمول مالیات مسکن خالی می شود. این شرایط عبارتند از:

  • جمعیت شهری که خانه در آن قرار دارد باید بیش از 100 هزار نفر باشد.
  • خانه مورد نظر محل سکونت اولیه یا فرعی مالک نیست.
  • یک سال از تاریخ صدور گواهی پایان کار برای این ملک یا خانه می گذرد. این بازه زمانی برای پروژه های عظیم ساختمانی به بیش از 18 ماه می رسد.
  • بر اساس تاریخ ثبت سند حداقل چهار ماه از تاریخ خرید خانه گذشته است.
  • خانه حداقل به مدت چهار ماه نباید اجاره شود.
  • مستاجر باید دارای اقامتگاه اولیه باشد.
  • خانه یا ملکی که توسط مالک در سامانه معاملات ملکی وزارت راه و شهرسازی برای فروش یا اجاره ثبت نشده باشد.
  • خانه ای که اگر وقف باشد مشکلی برای اجاره دادن به وقف نامه ندارد.
  پنجره پرسپولیس پایگاه خبری افکارنیوز افتتاح شد

سازمان امور مالیاتی اعلام کرد: معترضان به نحوه اخذ مالیات از خانه های خالی می توانند به سایت سازمان امور مالیاتی و حساب کاربری خود مراجعه و درخواست اعتراض خود را ثبت کنند.

افرادی که برای منازل خالی پیامک مالیاتی ارسال شده است باید حداکثر تا پایان مرداد ماه 1401 مالیات را پرداخت کنند و یا با مراجعه به درگاه خدمات الکترونیکی سازمان مالیاتی به نشانی my.tax.gov.ir نسبت به ثبت اعتراض اقدام کنند.

1 3 خبر مرکزی

دیدگاهتان را بنویسید