نتیجه مذاکرات برجام به اراده آمریکا بستگی دارد

فداحسین مالکی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با … افکار نیوز به روند مذاکرات هسته ای وی خاطرنشان کرد و افزود: از آذر 1400 مذاکرات برای احیای توافق برجام که در وین بین ایران و کشورهای 4+1 شروع کردند و از آن به بعد شاهد بازی های مختلف غرب مقابل ایران بودیم.

وی افزود: در این دور از مذاکرات، غربی ها با طرف دیگری از جمهوری اسلامی ایران مواجه شده و متوجه شده اند که وقتی به هیچ یک از تعهدات خود عمل نکنند، تیم مذاکره کننده هسته ای دیگر مانند گذشته با آنها برخورد نخواهد کرد.

المالکی گفت: در این راستا جمهوری اسلامی ایران و تیم جدید مذاکره کننده هسته ای خطوط قرمزی را برای کشورمان برای تمدید این توافق تعیین کرده اند و اکنون ماه هاست که تلاش می کنند غرب را متوجه شوند که امکان پذیر نیست. از این خطوط عبور کن.”

عضو کمیسیون امنیت ملی گفت: در ابتدا غربی ها فکر می کردند می توانند بازی های سیاسی و فشار روانی و رسانه ای انجام دهند و توپ را به ایران پاس کنند و از اروپا به آمریکا و از آمریکا به ایران شلیک کنند و ایران خسته شود و در نهایت خوشحال شود. توافق بر سر حداقل و حداکثر امتیازات.

*ایران گرفتار مقصر دانستن غرب نیست

وی گفت: با همه این اوصاف، کشورهای غربی یک بار گفته اند که به از سرگیری توافق نزدیک شده ایم و بار دیگر تاکید کردند که این توافق دست نیافتنی است و بهانه های مختلف از جمله فعالیت های هسته ای، موشکی یا حتی منطقه ای علیه ایران مطرح می شود. زبانشان را بیرون انداختند.

  عکس/ ۱۰ دوپینگ ورزشی ایران

مالکی خاطرنشان کرد: اگرچه چشم انداز مذاکرات احیای برجام در اواخر دهه 1400 مثبت بود، اما اکنون به دلیل فقدان اراده سیاسی در دولت آمریکا و مقاومت در برابر خواسته های مشروع ایران، این مذاکرات به بن بست رسیده و کند شده است.

نتیجه مذاکرات برجام به اراده آمریکا بستگی دارد

یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس به این نتیجه می رسد که غربی ها اکنون می گویند مذاکرات به دلیل زیاده خواهی ایران کند یا متوقف شده است، در حالی که گاهی به بی کفایتی و عدم اراده سیاسی خود اذعان می کنند. ایالات متحده وضعیت مذاکرات را به اینجا آورده است. ایران دیگر در دام غرب گرفتار نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید