نبرد ترکیبی برای فروپاشی با شبکه های اجتماعی

جنگ های دو دهه پیش در جهان ثابت می کند که مبارزه برای ضربه این در ذهن مردم به اندازه اتخاذ رویکردهای نظامی مهم بود رسانه های اجتماعی آنها نقش ویژه ای در چگونگی انعکاس آن دارند.

از این رو جملاتی مانند جنگ جهانی بعدی چه خواهد بود؟ یا اینکه چگونه گروه هایی مانند آزوف در اوکراین یا داعش در غرب آسیا توانسته اند از نرم افزارهایی مانند توییتر و یوتیوب برای بازتولید تصاویر وحشتناک خود برای ایجاد عملیات روانی استفاده کنند، سؤالاتی است که با هر بحران جدید در جهان شروع به ظهور می کند. و نفوذ شبکه های اجتماعی در فضای مجازی که به ذهن می رسد.

این عملیات روانی مجموعه ای از فرآیندها است که جنگ هیبریدی نامیده می شود.

در جنگ‌های نظامی و داخلی، برای هر هدفی که باشد، دامنه جنگ معمولاً مشخص است، اما جنگ ترکیبی دقیقاً برعکس عمل می‌کند و بعد روانی بیشتر از تأثیرات فیزیکی است.

جنگ هیبریدی میدان فیزیکی ندارد و برای بسیاری غیرقابل تشخیص است

جنگ ترکیبی یا ترکیبی یک استراتژی نظامی است که از درگیری های سیاسی مانند مداخله در انتخابات خارجی، جنگ کلاسیک و نامنظم، جنگ سایبری، جنگ رسانه ای، اخبار جعلی، فروپاشی جمعیتی، مهاجرت، حملات فرهنگی، درگیری های قومی و مذهبی جلوگیری می کند.

بسیاری از نظریه پردازان نظامی از 11 سپتامبر با روش های سنتی جنگ خداحافظی کرده اند و از سال 2001 رویکرد خود را برای توسعه طرح های نظامی و امنیتی برای فضای سایبری افزایش داده اند. در گزارشی که کنفرانس امنیتی مونیخ در سال 2015 منتشر کرد، خواستار جنگ ترکیبی در 8 حوزه شد: دیپلماسی، جنگ اطلاعاتی و تبلیغاتی، حمایت از ناآرامی ها و شورش های محلی، نیروهای نامنظم و چریکی، نیروهای ویژه، نیروهای نظامی کلاسیک، جنگ اقتصادی و سایبرنتیک. حملات ذکر شده است.

  مهمترین محصولات فناورانه برای سال 2022

به بیان واضح تر، این تجاوز یا جنگ هیبریدی دارای جنبه های اقتصادی، سیاسی، امنیتی، رسانه ای و دیپلماتیک است.

هدف اصلی نبرد هیبریدی دشمن شکست و فروپاشی است

گزیده هایی از همه این جنگ ها با هم ترکیب می شوند تا بیشترین آسیب را به کشور میزبان وارد کنند. هدف اصلی دشمن در نبرد ترکیبی در مرحله اول برهم زدن نظم و تضعیف نیروی رقیب و در نهایت سرنگونی و فروپاشی است.

ایالات متحده یکی از کشورهایی است که بیشترین سود را از جنگ هیبریدی برای مداخله در امور سایر کشورها برده است و به همین منظور از انقلاب های رنگی به سمت جنگ های غیرمتعارف برای تسلط بر روند بلندمدت بی ثباتی حرکت کرده است.

فرانک هافمن برای اولین بار در سال 1986 در متنی با عنوان “درگیری در قرن بیست و یکم، ظهور جنگ ترکیبی” از اصطلاح ترکیبی یا ترکیبی استفاده کرد. البته هافمن گفت که این کلمه را از رابرت واکر، یک تفنگدار دریایی ایالات متحده قرض گرفته است.

اما با ظهور رسانه های اجتماعی، استفاده از واژه جنگ ترکیبی از زمان الحاق کریمه به روسیه در سال 1992 در ادبیات سیاسی به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفت.

از آن زمان با گسترش روزافزون استفاده از شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، توییتر و تلگرام، این نقش بیشتر شده و این رسانه‌ها در واقع ستونی از جنگ ترکیبی هستند و از طریق جمع‌آوری اطلاعات، هدف‌گذاری، جنگ روانی، عملیات سایبری می‌توان اقدام کرد.

برخلاف رسانه‌های سنتی مانند روزنامه‌ها یا مجلات، شبکه‌های اجتماعی از نظر دسترسی به اخبار و اطلاعات، فراوانی انتشار مطلب، ثبات اخبار منتشر شده و البته سرعت عمل بدون محدودیت زمانی و مکانی بی‌نظیر هستند. .

  قیمت جهانی طلا امروز 14/08/1300

شبکه‌های اجتماعی در دنیای امروز می‌توانند ایده‌ها و معانی ایجاد کنند، آن‌ها را تقویت کنند و حتی ابزاری قدرتمند برای ارائه اخبار جعلی یا ضدجاسوسی و ایجاد ترسی باشند که بر ذهن افراد تأثیر بگذارد تا روحیه حریف را بشکند و ورق بزند.

نبرد ترکیبی برای فروپاشی با شبکه های اجتماعی

در یک جنگ ترکیبی در رسانه های اجتماعی، مرز بین حقیقت و دروغ محو می شود

آنها می توانند اخبار را بزرگ و کوچک کنند یا دروغ ها و حقایق را در مورد آنچه در جامعه اتفاق افتاده است به گونه ای ترکیب کنند که اصل تاریخ هم برای دولت ها و هم برای مردم دشوار، گران و تقریباً غیرممکن باشد.

این رسانه‌های اجتماعی هر رویداد یا بحرانی را به دلخواه خود و با روش‌های مختلف کنترل و نفوذ مدیریت و روایت می‌کنند و در واقع شبکه‌های اجتماعی هستند که نبردها را روایت می‌کنند و نبردهای روایی را به شکلی توسعه‌یافته‌تر خلق می‌کنند.

نبرد روایات که غالباً با مشاهیر این جامعه همراه است، به طوری که هر یک به عنوان مهره های شطرنج، اخبار و اطلاعات را بر اساس نقش محول شده هدایت می کنند و به درخواست مخاطبان تغذیه می کنند.

اگر در زمان های قدیم کافه ها یا کافه ها امکان گردآوری افراد مشهور را که از قضا اکثر آنها شاعر و شاعر بودند را میسر می کردند، امروزه شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و یوتیوب و سایر شبکه ها با تاثیرگذاری بالاتر، رنگ و لعاب بیشتر و حداکثر ظرفیت مخاطب در سطح جهانی. ، آنها این کار را به طور کامل انجام می دهند.

  تکنولوژی جدید برای معکوس کردن پیری

هر یک از سلبریتی‌ها با میلیون‌ها فالوور در فضای مجازی می‌توانند با ایجاد بستری برای تحریک اشتباهات اقتصادی، سیاسی یا نظامی در هر رویداد به طور همزمان یا ادامه همان اشتباه را برای تسلط بر رویدادهای بعدی تحریک کنند. این موضوع در نهایت به یک بحران برای کشور تبدیل می شود.

در راستای یک جنگ ترکیبی، شبکه های اجتماعی قادر به برانگیختن گناه عمومی هستند

برای هر مشکلی مانند تنش مرزی، آلودگی هوا، سقوط هواپیمای نظامی و یا حتی گرانی، شبکه های اجتماعی پر از تصاویر و کامنت های مرتبط با این موضوعات می شود تا همه بتوانند نظر خود را بیان کنند.

این فضا مستلزم قوانین مقابله منظم و مدیریت فضا برای کنترل فعلی ترین، غیرقابل کنترل ترین و پنهان ترین راه جنگ در دنیای کنونی و دفع تمامی حملات ناشی از آن است.

دیدگاهتان را بنویسید