ناتوانی مردم در خرید میوه

جامعه 24- گرانی میوه در روزهای تابستان که تنوع و فراوانی میوه در گوشه و کنار شهر به چشم می خورد، رکود عجیبی را در این بازار ایجاد کرده است.

مشاهدات میدانی نشان می دهد که تقاضا در بازار میوه نسبت به ماه گذشته مجددا کاهش یافته است. بنابراین برخی از فعالان این بازار از وضعیت نامطلوب فروش میوه در مردادماه خبر دادند.

فراوانی میوه در میادین تحویل میوه برای خرده فروشان و وانت سیار در سطح شهر به حدی است که کمبود در این بازار هیچ گاه بحران جدی ایجاد نکرده است، تنها نگرانی مردم گرانی میوه ها و افزایش بیش از حد آنهاست. ظرفیت و درآمد بازار

اسداله کارگر، رئیس اتحادیه میوه و تره بار تهران به اقتصاد 24 می گوید: ضعیف بودن بازار میوه در روزهای تابستان بسیار نادر است. مردم اگر درآمدی برایشان باقی بماند برای خرید میوه می روند.

کارگر درباره دلایل گرانی میوه در بازار گفت: تورم و گرانی بسیاری از بخش ها و کالاها را تحت تاثیر قرار داده به همین دلیل همین موج گرانی بر قیمت میوه ها نیز تاثیر گذاشته و مردم به ناچار دیگر مصرف میوه را در اولویت قرار نمی دهند.

این فعال بازار میوه می گوید: ریزش حدود 65 درصدی خرید میوه به ویژه در این ماه نشان می دهد که وضعیت تورم در حوزه میوه و تره بار تا چه اندازه بر شرایط بازار و همچنین خوراک مردم تاثیرگذار است.


بیشتر بخوانید: سهم مردم از میوه تابستانی ضایعات آن است


رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار تهران گفت: افزایش تورم در کشور حواشی زیادی را برای بازارهای مختلف به ویژه بازار میوه ایجاد کرده تا جایی که به نظر می رسد در آینده ای نه چندان دور مردم با مشکل مواجه شوند. تنها تماشاچیان در بازار میوه، نه خریداران!

  تغییر مدیران 6 شبکه تلویزیونی

به گفته این کارگر؛ خرید عمده میوه می تواند بخشی از نیاز مصرفی و سبد خانوار را تامین کند، اما بازار میوه به دلیل کاهش مصرف همچنان در رکود است.

وی تصریح کرد: قیمت میوه تماماً نصیب کشاورز و باغدار نمی شود. افزایش نرخ در بخش‌های مختلف حمل‌ونقل، دستمزد کارگران و بیمه، مالیات، سبد، پلاستیک و حتی اجاره یک واحد صنفی خرد در سطح شهر و سایر هزینه‌های جاری به طور مستقیم بر قیمت میوه تأثیر گذاشته است.

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار تهران با تاکید بر اینکه تورم بیش از 60 درصدی باعث گرانی میوه در بازار شد، گفت: این وضعیت منجر به کاهش شدید تقاضا برای خرید میوه در بازار شد.

به گفته رئیس اتحادیه میوه و تره بار تهران، تعطیلی و رفت و آمد مردم یکی دیگر از دلایل کاهش خرید میوه در بازار است، اما این وضعیت در ماه های اخیر نیز مشاهده شده است.

قیمت میوه چطور؟

بررسی های میدانی در سطح بازار نشان می دهد که قیمت آلو طلایی از کیلویی 27 تا 49 هزار تومان، آلو طرح دار از 29 تا 55 هزار تومان، گیلاس رسمی از 40 تا 58 هزار تومان، انجیر سیاه از 33 تا 55 هزار تومان است. انگور عسگری 38 هزار تومان 55 هزار تومان، انگور بی دانه 37 تا 56 هزار تومان، سیب رز 45 تا 70 هزار تومان، هلو و انجیر 35 تا 65 هزار تومان، زردآلو 30 تا 55 هزار تومان 30 تا 6 هزار تومان. ، خیار از 11 تا 18 هزار تومان، هندوانه از 8 تا 12 هزار تومان، خربزه از 10 تا 19 هزار تومان، خربزه از 8 تا 18 هزار تومان.

  زن جوان خانه دامادش را آتش زد

2022-08-14 06:54:20

دیدگاهتان را بنویسید