ناامیدی محافل صهیونیستی از سفر بایدن

با وجود استقبال گرم صهیونیست ها در جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده، اما روزنامه های یهودی از موفقیت او در این سفر و دستاوردهای او برای اسرائيل ابراز تردید و نگرانی کردند.

به گزارش سایت رسانه عربی21 اسرائيل آنها همچنین نتوانستند تردید خود را نسبت به موفقیت بایدن در تحقق وعده هایش چه در زمینه حفظ امنیت و چه در زمینه تقویت روابط این رژیم با سایر کشورهای منطقه و حمایت مستمر واشنگتن از رژیم تل آویو پنهان کنند.

بر اساس این گزارش، به محض ورود بایدن به سرزمین های اشغالی، اخباری مبنی بر افزایش بی سابقه نرخ تورم در آمریکا منتشر شد و مورد توجه رسانه های اسرائیلی قرار گرفت. به گفته این رسانه ها، نگرانی و علاقه مردم آمریکا اکنون بر کنترل تورم متمرکز شده است، نه عکس یادگاری بایدن در کنار مقامات تل آویو، به ویژه در شرایطی که نرخ تورم در ایالات متحده بالاتر از آن است. 40 سال گذشته

نداف عیال کارشناس روابط بین الملل در روزنامه یدیعوت آحارونوت نوشت: عکس رهبران اسرائیل در فرودگاه بن گوریون با بایدن البته برای آنها در اسرائیل مهم است، زیرا سفر هر رئیس جمهور آمریکا مهم است، اما چه باید کرد. گفته می شود که آمریکا و مردم این کشور چنین احساسی ندارند زیرا بایدن به عنوان رئیس جمهور در حال سفر به اسرائیل است که بر اساس نظرسنجی ها از نظر وضعیت داخلی در وضعیت فروپاشی قرار دارد.

ناامیدی محافل صهیونیستی از سفر بایدن

اوفر شیله، نماینده سابق کنست نیز در این باره نوشت: بایدن در حالی به اسرائیل آمد که شاهد رکود سیاسی بی سابقه ای هستیم و به نظر می رسد این شرایط سیاسی هم در اسرائیل و هم در آمریکا مانع از سفر بایدن شود. پس از این استقبال گرم، می توان به دستاوردهایی دست یافت، به خصوص که در ماه های اخیر موقعیت بایدن در آمریکا بدتر شده است و این ممکن است بر نتایج سفر وی به اسرائیل تأثیر منفی بگذارد.

  ماندن اسکوچیچ بهترین حرکت از زمان تصمیم دایی بود

وی در مقاله ای که در روزنامه یدیعوت آحارونوت منتشر شد، افزود: اسرائیلی ها می دانند که چشم بایدن به تل آویو نیست، بلکه به ریاض است، زیرا یک ماه پس از شروع جنگ در اوکراین، وضعیت اقتصاد جهانی و قیمت بالای انرژی بایدن را تحریک می‌کنند. بنابراین، هرگونه صحبت در مورد مسئله فلسطین و روابط با فلسطینی‌ها جایگاه چندانی در این سفر نخواهد داشت.»

در همین رابطه، تزیپی شمیلوویتز، روزنامه نگار روزنامه یدیوت آهارونوت نیز نوشت: بایدن به اسرائیل می آید، اما در عین حال از بحران موجودیت در اسرائیل که در آمریکا نیز وجود دارد، اطلاعی ندارد. و به همین دلیل آمریکایی ها به سخنرانی های پرشور در کشورهای اسرائیل توجهی نمی کنند.

وی افزود: بایدن مانند روسای جمهور سابق با کت و شلواری شیک، عینک آفتابی، لبخندهای چشمگیر و تعداد زیادی از همراهان وارد اسرائیل می شود، اما همه اینها این واقعیت را پنهان نمی کند که بهتر بود در واشنگتن می ماند. به اسرائیل نیایید، چرا این سفر امری عادی است و موضوعی فرعی محسوب می شود.

در آن زمان وب‌سایت عرب 21 نوشت: اسرائیلی‌ها ارزیابی بدبینانه خود از موفقیت بایدن در این سفر را پنهان نمی‌کنند، به‌ویژه که خود بایدن از نزدیک می‌بیند که چگونه دموکرات‌ها، رای‌دهندگان و فعالان به طور فزاینده‌ای ناامیدی خود را از او ابراز می‌کنند. محافل اسرائیلی در آمریکا نیز انتقادات شدید بخش مترقی حزب دموکرات علیه بایدن را در زمینه سیاست خارجی، از ادامه سیاست قبلی در مورد کوبا تا تردید برای بازگشت به توافق هسته ای با ایران، زیر نظر دارند.

از سوی دیگر، باراک راوید، کارشناس سیاسی اسرائیلی وب سایت والا نیز در یک برنامه رادیویی درباره اهمیت سفر جو بایدن به سرزمین اشغالی و تاثیر طولانی مدت آن بر اوضاع سیاسی رژیم صهیونیستی گفت: بایدن در حالی به اسرائیل سفر کرد که تورم در آمریکا به 9.1 درصد رسید، مانند نخست وزیران و مقامات سیاسی اسرائیل که همیشه دوست دارند برای فراموش کردن مشکلات خود به خارج از سرزمین های اشغالی بروند.

  4 نوع دوستی که در زندگی به آن نیاز دارید

وی افزود: بایدن در این سفر آمد، در حالی که در هواپیما بود، می‌دانست که واکنش‌ها به افزایش تورم در آمریکا و حملات به او چه خواهد بود. بایدن از مشکلات زیادی رنج می برد و حمایت از او به 33 تا 35 درصد می رسد. او کاری را انجام داد که رهبران اسرائیل انجام می دهند و برای فرار از مشکلات داخلی به خارج از کشور سفر کرد. ما آمریکا را می‌بینیم و هر چه به یکدیگر نزدیک‌تر می‌شویم، بیشتر متوجه می‌شویم که در نهایت همه سیاستمداران رفتار یکسانی دارند.»

باراک راوید سپس درباره بیانیه مشترک آمریکا و رژیم صهیونیستی موسوم به بیانیه قدس که امروز پس از دیدار جو بایدن و یایر لاپید منتشر شد، گفت: این بیانیه بار دیگر بر موضع وحدت در قبال برنامه هسته ای ایران تاکید کرد. و اینکه ایران هرگز اجازه تولید تسلیحات هسته ای و استفاده از همه ظرفیت ها و امکانات برای دستیابی به این هدف را نخواهد داشت. اما تمام مطالب را می توان به جای چهار صفحه در یک صفحه متمرکز کرد. آیا زندگی اسرائیلی ها با این بیانیه تغییر می کند؟ آیا با این سند چیزی در روابط دو کشور تغییر خواهد کرد؟ من اینطور فکر نمی کنم.”

در این بیانیه آمده است که واشنگتن به امنیت رژیم اسرائیل و حفظ برتری نظامی متعهد است [ادعایی] این رژیم در منطقه ثابت قدم است و به ایران اجازه دستیابی به سلاح هسته‌ای را نخواهد داد و ایالات متحده آماده است تا از تمام عناصر قدرت ملی خود برای اطمینان از این نتیجه استفاده کند و همچنین متعهد به مخالفت با فعالیت‌های مستقیم ایران یا فعالیت‌هایی است که او می داند که این کار را از طریق گروه های مرتبط با آن، مانند حزب الله لبنان، حماس و جهاد اسلامی انجام می دهد.

  بیانات مقام معظم رهبری در سی و سومین سالگرد رحلت امام خمینی (ره)

باراک راوید سپس درباره ادامه برنامه‌های بایدن برای سفر به عربستان سعودی و شرکت در نشست جده گفت: «دو سال از توافق‌های عادی‌سازی می‌گذرد و اکنون هیچ هیجانی درباره آن توافق‌ها نداریم. به نظر من آنچه اتفاق خواهد افتاد بسیار دراماتیک خواهد بود، مسائل امروز یا فردا (جمعه) به بن بست خواهد رسید و محمد بن سلمان و پادشاه عربستان از این وضعیت خوشحال خواهند شد.

به گفته وی، در نشست فردا باید موافقت عربستان برای پرواز هواپیماهای اسرائیلی از آسمان عربستان به مقصد هند، چین و شرق آسیا گرفته شود، اما به نظر نمی رسد که قضیه پرواز مستقیم از سرزمین اشغالی به عربستان باشد. عربستان بسته می شود و این پرونده باز می ماند.

رئیس جمهور آمریکا روز گذشته وارد سرزمین های اشغالی شد و با یایر لاپید، نخست وزیر موقت، رئیس جمهور اسحاق هرتزوگ، بنی گانتز وزیر دفاع و نفتالی بنت نخست وزیر سابق و همچنین بنیامین نتانیاهو، رهبر مخالفان در سرزمین های اشغالی دیدار کرد.

بایدن پس از دیدار با مقامات رژیم صهیونیستی روز جمعه به بیت لحم می رود و با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین دیداری یک ساعته خواهد داشت. رئیس جمهور آمریکا پس از سفر به کرانه باختری به عربستان سعودی و به همراه اعضای شورای همکاری خلیج فارس (بحرین، کویت، عمان، قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی) به همراه مصر، عراق و اردن برای اجلاس سران سفر خواهند کرد. شورای همکاری جده شرکت خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید